Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιξε η πλατφόρμα για την επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας


Engineer

Recommended Posts

Νομίζω το κατάλαβα.

Να δώσω ένα παράδειγμα να μου πεις αν είναι σωστό αν σου ειναι εύκολο

π.χ. έχω τώρα 300 ευρώ (υποθετικό) το μήνα για κύρια σύνταξη και κλάδο υγείας.

Έστω ότι επιλέγω τη δεύτερη κατηγορία (252 ευρώ). Θα βγαίνει να πληρώνω διαφορά στον ΕΦΚΑ (μόνο για τον κλάδο σύνταξης);

 

Μου φαίνεται ότι θα διαλέξω τη δεύτερη κατηγορία που είναι και η μινιμουμ, για να ειμαι καλυμμένος

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

16 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Σωστά.

Αλλά:

Θεωρητικά και με βάση τον νόμο ... όσο επιλέγεις να είσαι στο καθεστώς του άρθρου 39 παρ.9, με ΑΠΔ, πρέπει να υπάρχουν εισφορές κατ' ελάχιστο ποσού ίσου ή άνω της 2ηΑΚ.

Θεωρεί λοιπόν ότι υπάρχει παράλληλη ασφάλιση, οπότε όσο είσαι στο καθεστώς του άρθρου 39 παρ. 9 (με ΑΠΔ) και υπάρχουν εισφορές ποσού μικρότερου της 2ης ΑΚ η διαφορά θα επιβαρύνει τον αυτοαπασχολούμενο/επιχειρηματική δραστηριότητα.
Θεωρεί σαν να υπάρχει παράλληλη ασφάλιση μέσω του προσδιορισμού ελάχιστου ύψους εισφορών (2ης ΑΚ) που προκύπτει από το άθροισμα εισφορών μισθωτής και μη μισθωτής απασχόλησης και δυνατότητα καταβολής αν θες υψηλότερων εισφορών επιλέγοντας υψηλότερη ΑΚ. Για το χρονικό διάστημα λοιπόν, που θα είσαι στο καθεστώς αυτό του άρθρου 39 παρ.9, οι ελάχιστες εισφορές δεν μπορούν να υπολείπονται του ποσού της 2ης ΑΚ. Επομένως αν επιλεγεί ασφαλιστική κατηγορία ανώτερη της 2ηςΑΚ και δεν καλύπτεται το ποσό από την μισθωτή του άρθρου 39 παρ.9 , θα καταβληθεί η διαφορά μόνο για τον Κλάδο Σύνταξης.
 

γιατί από 2η και πάνω; γιατί όχι την 1η; πού αναφέρεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, itisjustonlyme said:

 

γιατί από 2η και πάνω; γιατί όχι την 1η; πού αναφέρεται αυτό;

https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/me-misthotoi/neo-systhma-asfalistikon-eisforon/parallhlh-asfalish/Periptosh-proth

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι μηχανικός ελ.επαγ.  (μηχανολογος)  και έχεις και μία συμμετοχή απο παλιά σε ΟΕ ( κατασκευης) υποχρεούσαι να κάνεις κάτι έξτρα? να δηλώσεις? 

Την 1η κατηγορία μπορείς να την δηλώσεις?

Δεν θεωρείται αυτο παράλληλη απασχόληση που συζητάτε, έτσι δεν είναι?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, itisjustonlyme said:

γιατί από 2η και πάνω; γιατί όχι την 1η; πού αναφέρεται αυτό;

Το αναφέρει ξεκάθαρα η νομοθεσία:
παράγρ. 1.γ.i, Άρθρο 36, ν.4387/2016 "Καταβολή εισφορών επί παράλληλης απασχόλησης και τρόπος υπολογισμού της σύνταξης επί παράλληλης απασχόλησης" όπως τροποποιήθηκε με το Άρθρο 32 ν.4670/2020 και ισχύει από 28/02/2020.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, katrmp said:

αν είσαι μηχανικός ελ.επαγ.  (μηχανολογος)  και έχεις και μία συμμετοχή απο παλιά σε ΟΕ

Σύμφωνα με αυτά εδώ που αναφέρει ο κ. Μπούρλος, ήτοι:
"[...]
Με βάση τα ανωτέρω, οι εταίροι σε εταιρείες μορφής ΟΕ, ΕΕ και ΕΠΕ υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του πρώην ΟΑΕΕ και καταβάλλουν ασφαλιστικές εισφορές σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο άρθρο 39 του ν. 4387/2016, όπως ισχύει, δηλαδή με το σύστημα των  ελευθέρων  επαγγελματιών.
...
Οι διαχειριστές των κάθε μορφής εταιρειών, πλην της ιδιωτικής κεφαλαιουχικής εταιρείας, καθώς με τα μέλη διοικητικού συμβουλίου ανώνυμης εταιρείας που λαμβάνουν αμοιβή, ασφαλίζονται με το σύστημα ασφάλισης των μισθωτών (άρθρο 38, όπως ισχύει).
[...]"
 
Επομένως κατά τη γνώμη μου:
Α) Αναφορικά στην Ο.Ε. που γράφεις αν είσαι:
1) μέλος, θα έχεις ασφαλιστικές εισφορές σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο άρθρο 39 του ν.4387/2016, όπως ισχύει 
2) διαχειριστής, θα έχεις ασφαλιστικές εισφορές σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο άρθρο 38 του ν.4387/2016, όπως ισχύει.

Β) Αναφορικά στο ελευθέριο επάγγελμα του μηχανικού που γράφεις.
1) Θα έχεις Ασφαλιστικές εισφορές σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο άρθρο 39 του ν.4387/2016, όπως ισχύει.

Επομένως υπάρχει παράλληλη ασφάλιση και ανάλογα υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις:
i) [Α1 + Β1], ήτοι παράλληλη, πολλαπλή μη μισθωτή δραστηριότητα, επομένως επιλογή σύμφωνα με την περίπτωση 4 που αναφέρει ο ΕΦΚΑ στην σελίδα του [ήτοι άρθρο 36, ν.4387/2016, "Καταβολή εισφορών επί παράλληλης απασχόλησης και τρόπος υπολογισμού της σύνταξης επί παράλληλης απασχόλησης", παράγρ. 1, υποπαράγρ. β, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 32 ν.4670/2020 και ισχύει από 28/02/2020]

ii) [Α2 + Β1], ήτοι παράλληλη, μη μισθωτή δραστηριότητα με παράλληλη μισθωτή απασχόληση, επομένως επιλογή σύμφωνα με την περίπτωση 1 που αναφέρει ο ΕΦΚΑ στην σελίδα του.  [ήτοι άρθρο 36, ν.4387/2016, "Καταβολή εισφορών επί παράλληλης απασχόλησης και τρόπος υπολογισμού της σύνταξης επί παράλληλης απασχόλησης", παράγρ. 1, υποπαράγρ. γ, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 32 ν.4670/2020 και ισχύει από 28/02/2020]

Για τις περιπτώσεις 4 και 1 παραπάνω και τις επιλογές ασφαλιστικής κατηγορίας δες την σχετική σελίδα του ΕΦΚΑ.
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχ

1.Είμαστε 2  μέλη σε ΟΕ με τον αδελφό μου. Ίσα δικαιώματα. Δεν υπάρχει άλλος στην οε. Ανέγερσης ακινήτων η οποία βέβαια χρόνια τώρα δεν κάνει κάποια δραστηριότητα.

Αυτό δηλαδή μας κάνει παράλληλη πολλαπλή μη μισθωτή δραστηριότητα ? Ή παράλληλη μη μισθωτή με παράλληλη μισθωτη?!!!

Μέλη είμαστε. Τα μέλη δεν είναι και διαχειριστές? Αλλά δεν αμοιβομαστε για αυτό.Ή σκέτο διαχειριστές εννοεί χωρίς να είναι μέλη που νομίζω στις ΟΕ δεν γίνεται?

2. Το 2ο <<παράλληλη μη μισθωτή με παράλληλη μισθωτή>> όπως είδα απαιτεί 2η κλάση το λιγότερο. Εγώ που δεν διάλεξα κλάση θα με βάλουν αυτόματα στην 2η αν βέβαια ανήκω σε αυτη? Το ξέρει αυτόματα το σύστημα ή έπρεπε να το έχω κάνει εγώ? Και τώρα τι γίνεται?

3. Έληξε? Παίζει κάποια παράταση?

4. Έπρεπε να μπω με κωδικούς taxis στην πλατφόρμα σε συγκεκριμένο link? Στο παρακάτω link που έχει προέλθει πατωντας στο παράλληλη ασφάλιση και κατηγορια 1 (απο τις 4) και να πατησω κάτω το <<εδώ>> ,ή οποιοδήποτε link οδηγει στο ίδιο αποτελεσμα. 

https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/me-misthotoi/neo-systhma-asfalistikon-eisforon/parallhlh-asfalish/Periptosh-proth

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.