Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υποσταθμός ΔΕΗ στο Ισογειο


Michael Kossenas

Recommended Posts

Καλήσπερα σας,

 

Βρισκώμενος σε αναζήτηση για αγορά οικίας , εχω βρει μια μονοκατοικία του 63 (1ος) οπου πρόσεξα οτι στο

ισώγειο υπάρχει μια μεταλική πόρτα με την ενδειξη υποσταθμός ΔΕΗ.

Δεν εχω μαθει λεπτομέριες ακόμα επ αυτού αλλα θα ήθελα να ρωτήσω εαν η υπαρξή του είναι λόγος

για να αποφυγω το συγκεκριμένο οίκημα

 

Σας ευχαριστω προκ/λικα.

 

Link to comment
Share on other sites

Προκειμενου να εκδοθει μια ΟΑ για κτισμα πανω απο 2.500 τμ, ο κατασκευαστης, πλην των αλλων,   παιρνει βεβαιωση απο ΔΕΗ για την αναγκη δημιουργιας Υ/Σ

 κατ' αρχας στο υπογειο και αν δεν γινεται εκει  παει στο ισογειο, προκειμενου να ικανοποιηθουν μελλοντικες αναγκες.

Υπαρχουν εκαντονταδες τετοιοι χωροι, περι τα 20 τμ.,  πολλοι απο αυτους ειναι ακομα αδειοι.

Το πρωτο που θα δεις,  ειναι αν εχει γινει εγκασταση Υ/Σ και βεβαια, υπαρχουν προδιαγραφες σωστης λειτουργιας.

Κατα τα λοιπα, για θεματα "επικινδυνοτητας" η  συζητηση  μπορει να εξελιχθει και στα εξης:

 - Εαν και ποση ακτινοβολια εκπεμπει το κινητο....

 - ποση ακτινοβολια εκμπεμπουν 4-5 ηλεκτρονικα μαραφετια  που λειτουργουν γυρω μας

- ή τα ηλεκτρικα καλωδια/πριζες/γεμιστηρακια/μετασχηματιστες και διαφορα άλλα  μαραφετια που περιστοιχιζουν τον καθενα μας σε εναν χωρο...

- ή κατα ποσο συμμετεχει η αγελάς στο φαινομενο του θερμοκηπιου,  με τις εκατονταδες τοννους απο σβουνιες που παραγει.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ακτινοβολία των ηλεκτρικών - ηλεκτρονικών συσκευών εξαρτάται σε μέγιστο βαθμό από την τάση (βολτ) λειτουργίας.

Άλλη ακτινοβολία έχουν συσκευές που λειτουργούν με μερικά  ( 3 - 10 ) βόλτ, άλλη με 230 V και άλλη  με 20.000 βολτ περίπου, που δέχεται ένας μετασχηματιστής μέσης τάσης.

Σίγουρα υπάρχουν προδιαγραφές κατασκευής των χώρων υποσταθμών, ώστε η ακτινοβολία να περιορίζεται στο εσωτερικό τους.

Είστε σίγουρος ότι οι προδιαγραφές αυτές έχουν τηρηθεί??? ....έχει συντηρηθεί σωστά ο υποσταθμός ????

Προσωπικά θα έφευγα όσο μπορώ πιό μακρυά! 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Υπάρχει τρόπος να μάθω απο την ΔΕΗ εαν ο συγκεκριμένος ειναι σε χρήση?

Η μονο ο ιδιοκτήτης θα μπορέσει να μου απαντήσει?

Εαν χρειάζεστε καποια άλλη πληρωφορία εκ μέρους μου παρακαλώ ενημερώστε με.

 

Σας ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Το κακο έχω κάτω από το ισόγειο γραφείο μου υποσταθμό ο οποίος έχει δύο σχάρες αερισμού στην πρασιά. Πάντα έλεγα να μετρήσω ακτινοβολία διότι έχω χάσει πολλά χρόνια τον πατέρα μου από καρκίνο ο οποίος χρησιμοποιούσε το γραφείο.  Φοβάμαι για μένα αλλά και για το παιδί μου. 

Δεν νομίζω ότι στην πλάκα οροφής υπόγειου έχει παρθεί κάποια προφύλαξη. Θα έπρεπε?

Με τι ακριβώς μετρητή θα έπρεπε να μετρήσω?

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεται μετρητής Η/Μ πεδίου με δυνατότητα μέτρησης χαμηλών συχνοτήτων

1 ώρα πριν, Michael Kossenas said:

Υπάρχει τρόπος να μάθω απο την ΔΕΗ εαν ο συγκεκριμένος ειναι σε χρήση?

μπορείς να ακούσεις αν λειτουργεί κάποια στιγμή που δεν υπάρχουν άλλοι θόρυβοι, οι μετασχηματιστές παράγουν ακουστικό θόρυβο στα 100Hz

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για τα καλώδια έτσι?

Το θέμα είναι ο μετασχηματιστής κάτω από τα πόδια μου!!

Η ΔΕΗ στα κυτ όταν έχει υπαίθριους μετασχηματιστές αυτοί μεταξύ τους έχουν πολύ χονδρό τοιχειο από σκυροδεμα

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, nvel said:

χρειάζεται μετρητής Η/Μ πεδίου με δυνατότητα μέτρησης χαμηλών συχνοτήτων

μπορείς να ακούσεις αν λειτουργεί κάποια στιγμή που δεν υπάρχουν άλλοι θόρυβοι, οι μετασχηματιστές παράγουν ακουστικό θόρυβο στα 100Hz

Απέξω ακριβώς απο την μεταλική πόρτα όντος ακούγετε ενα χαμηλό βουητό , οπότε υπάρχει κατι λειτουργικό μεσα.

Το θέμα είναι εαν αυτό που είναι μέσα ειναι επικίνδυνο για τους κατοίκους στον 1ο όροφο...

Η συγκεκριμένη μονοκατοικία αποτελείτε απο ενα οίκημα 150τμ και 1 καταστημα στο ισωγειο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.