Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά GPS


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Ενδιαφέρομαι για αγορά GPS για εξάρτηση των τοπογραφικών και σε κάποιες περιπτώσεις κινηματίκο προσδιορισμό.

Τι μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εμείς έχουμε 5 GPSGNSS της TOPCON το HIPER SR ως δέκτη και το χειριστήριο πεδίου είναι το Τ-18, είμαστε ενταγμένοι στο δίκτυο μόνιμων σταθμών αναφοράς uranus της TREE COMPANY AEBE και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι γιατί μετράμε κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες (RTK και PPK) και έχουμε εκρίβιες 1 εκατοστού

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/3/2020 at 10:46 ΠΜ, [email protected] said:

εμείς έχουμε 5 GPSGNSS της TOPCON το HIPER SR ως δέκτη και το χειριστήριο πεδίου είναι το Τ-18, είμαστε ενταγμένοι στο δίκτυο μόνιμων σταθμών αναφοράς uranus της TREE COMPANY AEBE και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι γιατί μετράμε κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες (RTK και PPK) και έχουμε εκρίβιες 1 εκατοστού

κατω απο δέντρα μετράτε; κάτω απο μπαλκόνια; μεσα σε μια πολη με 4οροφες; μεσα σε δάσος;

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2020 at 2:48 ΜΜ, Kane said:

κατω απο δέντρα μετράτε; κάτω απο μπαλκόνια; μεσα σε μια πολη με 4οροφες; μεσα σε δάσος;

Χάθηκες ρε ψυχή!

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Kane said:

έχω πολλα στο κεφάλι μου Δημητρη :( 

Ελπίζω να είσαι καλά.

Εύχομαι τα καλύτερα και γρήγορα φίλε! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα μήπως γνωρίζει κανείς την ακρίβεια που έχουν τα νέας γενιάς  Gps χειρός? Το θέλω για απλή χρήση στο πεδίο έχοντας περασμένες τις συντεταγμένες από τον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, Mpampakos said:

Καλησπέρα μήπως γνωρίζει κανείς την ακρίβεια που έχουν τα νέας γενιάς  Gps χειρός? Το θέλω για απλή χρήση στο πεδίο έχοντας περασμένες τις συντεταγμένες από τον υπολογιστή.

1mm στο Χ και 3mm στο Υ, προσοχή μόνο 3mm, ούτε λιγότερο ούτε περισότερο...

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, zulumpo said:

1mm στο Χ και 3mm στο Υ, προσοχή μόνο 3mm, ούτε λιγότερο ούτε περισότερο...

Μήπως έχεις κάποιο συγκεκριμένο να προτείνεις ή  όλα λίγο πολύ έχουν την ίδια απόδοση?

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Mpampakos said:

Μήπως έχεις κάποιο συγκεκριμένο να προτείνεις ή  όλα λίγο πολύ έχουν την ίδια απόδοση?

Καλησπέρα φίλε

Η απάντηση μου ήταν στα πλαίσια διερεύνησης της σχετικότητας σου με το θέμα. Τα gps αυτά έχουν ακρίβεια  3μέτρα, πιθανόν και 4 μέτρα λόγω μετασχηματισμών. Οπότε η χρήση τους δεν προβλέπεται για καμία εργασία πλήν ψυχαγωγικούς σκοπούς και πλοήγησης. Και ένα γενικότερο σχόλιο, δεν είναι λίγοι οι ιδιοκτήτες και μη που έχουν "χαθεί" λόγω κτηματικών διαφορών κτλ, επομένως θα συμβούλευα τουλάχιστον στους μη κατέχοντες δικαίωμα σύνταξης εξ. τοπογραφικών να μην μπαίνουν στο κόπο, καθώς τα τ.δ. κατά την γνώμη μου θα έχουν την ίδια αξία με το χαρτί υγείας που πουλάνε τα supermarket.

Edited by zulumpo
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.