Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά GPS


Recommended Posts

On 1/4/2020 at 1:48 ΜΜ, zulumpo said:

Καλησπέρα φίλε..,

Η απάντηση μου ήταν στα πλαίσια διερεύνησης της σχετικότητας σου με το θέμα. Τα gps αυτά έχουν ακρίβεια  3μέτρα, πιθανόν και 4 μέτρα λόγω μετασχηματισμών. Οπότε η χρήση τους δεν προβλέπεται για καμία εργασία πλήν ψυχαγωγικούς σκοπούς και πλοήγησης. Και ένα γενικότερο σχόλιο, δεν είναι λίγοι οι ιδιοκτήτες και μη που έχουν "χαθεί" λόγω κτηματικών διαφορών κτλ, επομένως θα συμβούλευα στους μη κατέχοντες δικαίωμα σύνταξης εξ. τοπογραφικών να μην μπαίνουν στο κόπο, καθώς τα τ.δ. κατά την γνώμη μου θα έχουν την ίδια αξία με το χαρτί υγείας που πουλάνε τα supermarket.

Γεια σου φίλε, προφανώς αν ήμουν σχετικός με τα τοπογραφικά δεν θα χρειαζόταν να ρωτήσω κάτι τέτοιο στο φόρουμ και δεν έχω καμία διάθεση να ασχοληθώ κιόλας. Για πιο απλή χρήση το ήθελα όπως προείπα. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου.

Edited by Gousgounis
Αφαιρέθηκε εριστικό περιεχόμενο. Παρακαλώ αποφύγετε χαρακτηρισμούς επι προσωπικού
Link to comment
Share on other sites

Μπα, το χαρτί υγείας είναι ακριβότερο, ειδικά αυτή την εποχή..... 

@Mpampakos τι έχεις κατά νου να κάνεις με το GPS χειρός? 

Edited by Mitsubae
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

GPS χειρός έχουμε όλοι πλέον, με τη μορφή κινητού. Για απλό εντοπισμό σημείων ή γεωτεμαχίων δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.

Υπάρχουν εφαρμογές που υποστηρίζουν διάφορα συστήματα συντεταγμένων (πχ ΕΓΣΑ).

Link to comment
Share on other sites

Εχετε κάνει την εξάρτηση άβατη επιστήμη, λες και είναι κάτι εξωπραγματικό, σιγά τα ωά αγαπητοί τοπογράφοι.

  • Upvote 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Στο παρόν νήμα τονίζεται ότι ένα gps χειρός έχει σφάλμα μέτρων. Αυτό δεν είναι κακό να γίνεται καθώς πολλοί  δεν το γνωρίζουν αυτό.

Δεν ασχολήθηκε κανείς με χιλιοστά αλλά αν ένα εξαρτημένο χάνει 4 μέτρα δεν είναι σιγά τα ωά.

Επρόκειτο για άστοχο και αχρείαστο σχόλιο αγαπητέ φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο σκοπός είναι μόνο ένα σημείο, αν δεν κάνω λάθος το κινητό δεν είναι απαράδεκτη λύση, αν μετράει για ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ (αν το στιγμιαίο σφάλμα του δεν είναι >3 μέτρα..).

Edited by curzondax
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς το κινητό είναι απαράδεκτη λύση για οποιοδήποτε είδος εξάρτησης. Είναι όμως η καλύτερη λύση για εντοπίσμό γεωτεμαχίων στο πεδίο (έχοντας ήδη εξάγει από κάποιο χάρτη ή αεροφωτογραφία τις συντεταγμένες του κέντρου του. Δε μιλάμε για εντοπισμό κτηματολόγιου) ή οροσήμων σε περιοχή που δε γνωρίζουμε.

Edited by Gousgounis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2020 at 6:16 ΜΜ, curzondax said:

Αν ο σκοπός είναι μόνο ένα σημείο, αν δεν κάνω λάθος το κινητό δεν είναι απαράδεκτη λύση, αν μετράει για ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ (αν το στιγμιαίο σφάλμα του δεν είναι >3 μέτρα..).

Δεν είναι έτσι. Και ένα χρόνο να μετράς ο μέσος όρος των μετρήσεών με κινητό δεν θα είναι οι τιμές που θα έπαιρνες αν έκανες εξάρτηση άμεσα ή έμμεσα (hepos) από τριγωνομετρικό. Αυτό γιατί ο μετασχηματισμός από WGS84 σε ΕΓΣΑ87 μέσω μόνο των παραμέτρων μετασχηματισμού (όπως κάνουν τα κινητά, τα gps χειρός, αλλά και οι γεωδαιτικοί δέκτες GPS όταν μετράνε "σκέτοι") δεν δίνει στην πραγματικότητα ΕΓΣΑ87, αλλά "κάτι σαν ΕΓΣΑ87", δηλαδή συντεταγμένες που μοιάζουν με ΕΓΣΑ87, αλλά δεν είναι, αφού οι μετρήσεις δεν συσχετίζονται με τα σημεία (βλ. τριγωνομετρικά) που υλοποιούν το ΕΓΣΑ (βλ. γεωδαισία Λιβιεράτου κλπ για το τι σημαίνει datum).

Δεν έχω κάνει πείραμα, αλλά ίσως θεωρητικά το κοντινότερο σε ΕΓΣΑ που θα μπορούσες να πάρεις μετρώντας για πάρα πολλές ώρες με κινητό θα είχε ίσως διαφορές από το πραγματικό ΕΓΣΑ της τάξης των 30+ εκατοστών και αυτό φυσικά με μεγάλη μεταβλητότητα (της τάξης των μέτρων), που προφανώς δεν είναι κατάλληλη για τοπογραφικές εφαρμογές.

Edited by george08
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο. Είχα τόσο δεδομένο στο μυαλό μου ότι θα υπάρχει συσχετισμός με Βάση, που δεν σκέφτηκα ότι με εντελώς ξεκάρφωτο κινητό και ποτέ καμία Βάση να το συσχετίσει ποτέ δε θα υπάρξει εξάρτηση.Εκτός και αν ο καλλιτέχνης στήσει άλλο κινητό σε γνωστό σημείο που πάλι μιλάμε για ..Βάση.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.