Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά GPS


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Κάθε πότε θεωρείτε oτι πρέπει να αλλάζουμε το gps??Κάτι έχω ακούσει ότι μετά από 5 - 6 χρόνια θέλει αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφος, το έχει πάνω από 10 χρόνια, κι εξακολουθεί να λειτουργεί άψογα. Για ποιό λόγο (πέραν του κέρδους των κατασκευαστών) να το αλλάζουμε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Ψάχνω να αγοράσω το πρώτο μου δέκτη GNSS (base rover) και θα ήθελα αν έχει κάποιος γνώσεις πάνω σε αυτό να με κατευθύνει, κυρίως ως προς ποια εταιρία να κατευθυνθώ (αν δεν γίνεται εδώ τότε σε pm).

Link to comment
Share on other sites

Να έχει συνάδελφε:

Πολλά κανάλια 240 - 555 κλπ

Να είναι εννοείται διπλόσυχνο (εννοείται αυτό)

Να είναι οικονομικό (δε χρειάζεται να πάρεις των 10000Ε)

Να τα τεστάρεις στο πεδίο με τον πωλητή

Να τεστάρεις τα Hepos, Smartnet, Uranus ή οτι άλλο διαλέξεις πριν κάνεις συνδρομή - δίνουν συνήθως τριήμερες δοκιμαστικές

Να μη πιστέψεις οτι το Gps πιάνει ακόμη και κάτω από το σασί αυτοκινήτου (μου το έχουν πει και αυτό). Εντός πόλης - βλάστησης πυκνής θέλεις και γεωδαιτικό

Και γενικά ρώτα σε πολλούς αντιπροσώπους ή δοκίμασε και αντίστοιχα μηχανήματα συναδέλφων γνωστών σου

Τέλος ο ψηλός στυλαιός των 5 μέτρων ξελασπώνει πολλές φορές!

Καλή επιλογή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Υπάρχει κάποιος από εδώ που έχει χρησιμοποιήσει τον δέκτη της Spectra Sp 85; Ρωτάω διότι έχω μια καλή προσφορά για την αγορά του και θέλω να δω αν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θέλω να αγοράσω GPS και ήθελα όποιος ξέρει να μου πει άποψη του για  δέκτες GPS STONEX και ComNav. Τι γνωρίζετε κ ποιο θα επιλέγετε;

 

Καλωσήλθατε στο forum. Πριν ανοίξετε νέο θέμα κάν'τε μία αναζήτηση σε ήδη υπάρχοντα, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα συγχωνεύτηκε στο παρόν. 

Διαβάστε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Έχω STONEX S900A (έχει IMU, δηλαδή παίρνει και σημεία υπό κλίση, χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις να είσαι απόλυτα κατακόρυφος, ή μπορεί να μη φτάνει κλπ κλπ). Απόλυτα ευχαριστημένος και από μηχάνημα αλλά και από την όλη συνεργασία με STONEX όταν έχω πρόβλημα κλπ.Θεωρώ αυτό που πήρα εξαιρετική value 4 money λύση. Συνιστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.