Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

θερμομόνωση ανεστραμμένου δοκαριού


lefakos

Recommended Posts

Καλησπέρα ,

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει την καλοσύνη να μου πει , πως θερμομονώνουμε ανεστραμμένο δοκάρι δώματος

γιατί δεν το έχω ξανασυναντήσει ... πρόκειται για μελέτη νέας ισόγειας κατοικίας στην οποία θα μπει θερμοπρόσοψη ,

όμως , τα πράγματα γίνονται λίγο πιο πολύπλοκα επειδή θα μπει και μεταλλικό κάγκελο ...

Στη φωτογραφιά που επισυνάπτω , στην περίπτωση Α , είναι αυτό που μου λέει ο μηχανολόγος (νέος) να κάνω , να μη πει δλδ από πάνω κάτι αλλά το δοκάρι τρέχει περιμετρικά στο δώμα

και δεν μου φαίνεται η καλύτερη λύση  ( γι αυτό ρωτάω και δεύτερη γνώμη )

Στο Β, είναι μαι σκέψη αν μπορεί να μπει το καπάκι πάνω στη μόνωση αλλά το κάγκελο θα την διαπεράσει , οπότε δεν ξέρω κ εκεί αν θα γίνει δουλειά

και στο Γ, αν δεν μπορεί να μπει το καπάκι , μήπως να έμπαινε κάποιο έλασμα για προστασία και να ερχόταν το κάγκελο στο πλάι του δοκαριού , αλλά κ εκεί δεν ξέρω αν κερδίζουμε κάτι ουσιαστικό ...

θα ήθελα τις σκέψεις σας ,

ευχαριστώ !

 

 

 

xm1.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα βιβλία οικοδομικής Αρχιτεκτονικής σχολής Ε.Μ.Π. σαν σωστή δείχνουν την λύση  "Γ", χωρίς όμως το κάγκελο να μπαίνει στο πλάι.

Μπορείς να διατρήσεις την μόνωση κατά διαστήματα και να περάσεις ελάσματα να στερεώσεις το κάγκελο, πρόσεξε λίγο τις διατομές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ arche ! 

Φανταζόμουν ότι μπορώ να τρυπησω τη μονωση για να στερεωθεί το κάγκελο στο πλάι (Γ) αλλά πάντα εκεί θα είναι ένα ευπαθές σημείο που θα περνάω το νερό κ θα φωλιάζει από μέσα.. θα μου πεις δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... 

Link to comment
Share on other sites

εγώ lefakos δεν το θεωρώ δύσκολο, συνενοήσου την εταιρία που θα βάλει την μόνωση πως το αντιμετωπίζει. Και συ Μηχανικός είσαι και καλά κάνεις που το βλέπεις, 1) να είσαι στην κατασκευή να δεις πως θα το φτιάξουν, να το προσέξεις λαμβάνοντας υπόψη τον τρόπο που θα σου περιγράψει ο τεχνικός της εταιρίας, η κατασκευή δεν είναι αδύνατη. Και πάνω μπαίνει και στο πλάι ανάλογα τι θες, ... μίλα με τον τεχνικο. Οσον αφορά το καπάκι η γνώμη μου είναι ότι είτε με μάρμαρο όπως το Β γίνεται, είτε όπως το Γ. Εγώ νομίζω το "καπάκι" στο Γ είναι λαμαρίνα. Τα βιβλία οικοδομικής πάντως το ίδιο υλικό μόνωσης δείχναν.... το 94 τώρα τι δείχνουν ποιός ξέρει 😄😄😄😄

υγ: οι κατασκευές αυτές αν δεν γινόντουσαν δεν θα μπορούσαν να τρυπήσουν εξ. Θερμομόνωση να βγάλουν βρύσες σε μπαλκόνια, σωλήνες a/c κ.α.

υγ2: έχω ώρα τώρα και βλέπω πάλι τα μνμτα σου, να σου πω οτι, η μονωση στο "Α"ειναι λαθος γιατι στην πανω μερια δεν εχει μονωση

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

μήπως αντι να βάλεις μεταλλικό κάγκελο χτίσεις πάνω στο δοκάρι κάποιο στηθαίο και έτσι αποφύγεις αστοχίες στις τοποθετήσεις; Η τοποθέτηση κάγκελου σε δώμα είναι δύσκολη υπόθεση γιατί υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να περάσει το νερό απο τις στηρίξεις. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι killertomato έχεις δίκιο,  

Αλλά για διάφορους λόγους η σύνθεση έκλεισε προς τα εκεί (Να υπάρχει διαφάνεια στο δωμα ) και έχω περάσει και από το Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής... 

Πιστεύω θα βρεθεί μια λύση..

 

Ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.