Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τελικές επιφάνειες επίπλων (λάκα, καπλαμάς, βακελίτης, μελαμίνη)


ss_sk

Recommended Posts

5 ώρες πριν, gio said:

Ναι, ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ τους. 

Μηχανικές ιδιότητες; Από οικονομικής πλευράς; Από πλευράς εμφάνισης; Αν θες, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε αυτά τα υλικά που προαναφέρθηκαν υπάρχουν αρκετές διαφορές μεταξύ τους. Όπως και να χει όμως σε περίπτωση που θέλουμε να φτιάξουμε κάποιο έπιπλο για εξωτερικό χώρο καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσουμε κόντρα πλακέ θαλάσσης, μπορεί να είναι ακριβό σαν υλικό, αλλά έχει πολύ καλό αποτέλεσμα στην υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 6 months later...
On 3/4/2019 at 8:09 PM, χαρης ζαννης said:

Σε αυτά τα υλικά που προαναφέρθηκαν υπάρχουν αρκετές διαφορές μεταξύ τους. Όπως και να χει όμως σε περίπτωση που θέλουμε να φτιάξουμε κάποιο έπιπλο για εξωτερικό χώρο καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσουμε κόντρα πλακέ θαλάσσης, μπορεί να είναι ακριβό σαν υλικό, αλλά έχει πολύ καλό αποτέλεσμα στην υγρασία.

Από την προσωπική μου εμπειρία και τις δικές μου κατασκευές επίπλων (το έχω σαν χόμπυ), το καλύτερο υλικό που χρησιμοποίησα και χρησιμοποιώ πλέον παντού είναι η Ρωσική σιμίδα, Δηλαδή κόντρα πλακέ θαλάσσης από σιμίδα. Δεν υπάρχει καλύτερο υλικό, για έπιπλα κουζίνας, μπάνιου, ντουλάπες και εξωτερικές κατασκευές. Συμπεριφέρεται πολλές φορές καλύτερα και από μασίφ ξύλο, διότι ούτε σαπίζει ούτε σκεβρώνει και είναι φυσικά ακριβότερο από τις μοριοσανίδες και τα Mdf και φθηνότερο από τον βακελίτη. Το βάφω με λάκα (πιστόλι) ή το βερνικώνω και θα το βρούν και τα τρισέγγονά μου.

Edited by Xristos Mavrides
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.