Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση διόρθωσης τετραγωνικών στους Δήμους


dioz

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να σας αναφέρω κάποιες απορίες μου - διαπιστώσεις σχετικά με την πλατφόρμα δήλωσης των σωστών τετραγωνικών στους δήμους

και παρακαλώ πολύ αν μπορείτε να με διαφωτίσετε καθώς δεν μπορώ να βγάλω κάποια άκρη...

Α. Ημερομηνία Έναρξης Ισχύος Αλλαγής των Τ.Μ

Ακίνητο το οποίο κτίστηκε το 1970 με οικοδομική άδεια για 80 τ.μ....... αλλά αντί για 80 τ.μ. κτίσθηκαν 100 τ.μ....

Το 2014 έγινε ρύθμιση των 20 επιπλέον τ.μ. με ημερομηνία υπαγωγής 2014

Στη συνέχεια έγινε συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς το 2019 για τα 100 τ.μ.

Η πλατφόρμα το εμφανίζει δηλωμένο στο ΤΑΠ ως 60 τ.μ.ενώ στο Ε9 είναι 100 τ.μ.

Τα 40 τ.μ. με τι ημερομηνία έναρξης ισχύος τα βάζω...??

Β. ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ

Αν εγώ και η αδελφή μου έχουμε 50% έκαστος Π.Κ. επί ενός ακινήτου

τότε πρέπει και οι δύο να κάνουμε την αίτηση διόρθωσης των τ.μ. στην πλατφόρμα...?

Γ. ΕΠΙΚΑΡΠΩΤΗΣ / ΨΙΛΟΣ ΚΥΡΙΟΣ

Αν είσαι ψιλός κύριος ενός ακινήτου τότε η πλατφόρμα δεν σου εμφανίζει το ακίνητο αυτό ώστε να κάνεις τη διόρθωση.

Τις αλλαγές μπορεί να τις κάνει μόνο ο επικαρπωτής

Δ. ΕΙΚΟΝΑ Ε9

Η πλατφόρμα διόρθωσης των τ.μ. δεν εμφανίζει το τελευταίο Ε9 σου αλλά αυτό που έχει δηλωθεί την 1η Ιανουαρίου 2019....

Ε. ΟΙΚΟΠΕΔΟ

Οικόπεδο (προφανώς μη ηλεκτροδοτούμενο ) με αγορά το 1980 και με ημερομηνία συμβολαιογραφικής αποδοχής το 2016 λόγω κληρονομιάς

και το οποίο δεν έχει δηλωθεί ποτέ στον Δήμο

μπορώ τώρα να το δηλώσω στην πλατφόρμα αλλά με ποια ημερομηνία έναρξης ισχύος αλλαγής Τ.Μ....???

Ε. ΔΤ / ΔΦ / ΤΑΠ

Σε ακίνητο 100 τ.μ (60 τ.μ. ΚΧ + 40 τ.μ. ΒΧ) στο λογαριασμό της ΔΕΗ υπάρχει η εξής ανάλυση: ΔΤ=75, ΔΦ=100, ΤΑΠ=100

Στην πλατφόρμα έχω εικόνα Ε9=100 τ.μ (60 τ.μ. ΚΧ + 40 τ.μ. ΒΧ). και τ.μ. ΤΑΠ = 100 τμ

Έχω λόγο - πρέπει να ασχοληθώ με τη διόρθωση των τμ ΔΤ...??

 

Σας ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

dioz,

Α: την ημερομηνια που γραφει η τακτοποιηση.  Αναδρομικα θα πληρωνεις απο 1-1-20, για ολα.

Β /Γ μπορει και ο ενας.

http://www.enikonomia.gr/economy/234624,adilota-tetragonika-se-poies-periptoseis-tha-plirosete-prostheto-.html

Δ. να εχεις προηγουμενως διορθωσει και το Ε9

Ε. δεν εχεις αλλαγη τμ.  Εχεις ενα οικοπεδο που δηλωνεις για πρωτη φορα και οφειλει μονον ΤΑΠ απο 1-1-20.

-  τα σωστα τμ αποτυπωνονται στο ΤΑΠ. Ειναι 100. Τα αλλα ειναι θεμα "λογισμικου" και δεν σε απασχολουν.

Θα δοθει παραταση και θα εκδοθουν  συμπληρωματικες οδηγιες.

Καλο θα ηταν να περιμενετε.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Α. Για το συγκεκριμένο ακίνητο τα επιπλέον 40 τ.μ. τα έχω δηλώσει εδώ και καιρό με ημερομηνία έναρξης αλλαγής τ.μ. το 1970. (δεν έχει γίνει καμία επεξεργασία ακόμη στην πλατφόρμα)

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος που ζητάνε τη συγκεκριμένη ημερομηνία αφού έτσι και αλλιώς θα πληρώσω αναδρομικά από 1-1-20....

Τι διαφόρα έχει αν δηλώσω σαν ημερομηνία αλλαγής τ.μ. το 1970 ή το 2014 ή ακόμη και το 2019....?

Γ. Είναι επιβεβαιωμένο προς το παρόν οτι ο ψιλός κύριος δεν μπορεί να κάνει την τροποποίηση τ.μ. γιατί στην πλατφόρμα δεν εμφανίζεται το συγκεκριμένο ακίνητο.

Εμφανίζεται μόνο στον επικαρπωτή...

Δ. Το έχουν πλέον διορθώσει και εμφανίζει την εικόνα Ε9 από 1-1-20...

Ε. Το συγκεκριμένο δεν είναι οικόπεδο αλλά ακίνητο ηλεκτροδοτούμενο.

Άρα εφόσον τα τ.μ. του Ε9 (100 τ.μ.) είναι τα ίδια με τα τ.μ. του ΤΑΠ (100 τ.μ.) στην πλατφόρμα δεν κάνω κάποια αλλαγή παρότι έχω λιγότερα τ.μ. στα Δ.Τ. (75 τ.μ.). Σωστά ?

Βέβαια δεν μπορώ να κάνω και κάποια αλλαγή μέσω πλατφόρμας αφού μπορείς να διορθώσεις μόνο τα τ.μ. του ΤΑΠ...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εγω απαντησα σε αυτο

 

 Ε. ΟΙΚΟΠΕΔΟ

Οικόπεδο (προφανώς μη ηλεκτροδοτούμενο ) με αγορά το 1980 και με ημερομηνία συμβολαιογραφικής αποδοχής το 2016 λόγω κληρονομιάς

και το οποίο δεν έχει δηλωθεί ποτέ στον Δήμο

μπορώ τώρα να το δηλώσω στην πλατφόρμα αλλά με ποια ημερομηνία έναρξης ισχύος αλλαγής Τ.Μ....???

 

για τα άλλα εχω απαντησει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Περίπτωση ακινήτου (καταστήματα - γραφεία) χωρίς ΣΟΙ σε 4 ορόφους και υπόγειο ΒΧ που ηλεκτροδοτείται από 8 ρολόγια και το Ε9 παρουσιάζει 1 ιδιοκτησία ανα στάθμη.

Πως θα την αντιμετωπίζατε;

Ισως με επί τόπου επίσκεψη στο Δήμο;

Link to comment
Share on other sites

το πώς πηρες ρευμα χωρις συσταση...ειναι ενα θεμα

Μαλλον με καποιον πινακα μηχανικου...πιθανον επειδη προκειται για οροφοδιαμερισματα τον δεχθηκαν.

Το θεμα ειναι οτι δεν λες  αν διαχωριζονται μικτα με καθαρα τμ. και αν υπαρχει ρολοι για κοινοχρηστα.

[Τα κοινοχρηστα δεν πληρωνουν ΤΑΠ.] Αρα θες ενα ακομα ρολοι, εκτος εάν υπαρχει.

 

Θα πας με ολους τους λογαριασμους, να δεις τι πινακα εχουν καταθεσει στην αρχη

Και θα μιλησεις με τον λογιστη του...

Γιατι δεν κανει συσταση και χρεωνεται με επι πλεον τμ. στον ΕΝΦΙΑ

[και δεν λες αν υπαρχουν αυθαιρεσιες..]

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει οικόπεδο που δεν δηλώθηκε ποτέ στο δήμο??

Όταν αγοράσθηκε πχ πριν 10 χρόνια θα πληρωσε ταπ. Άρα τότε δηλώθηκε . Και δεν ξαναπληρωσε ποτε. Τώρα δηλώνεται στην πλατφορμα?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

Κατοικία κατασκευής 1987 έχει επιφάνεια 102 τμ (Ε9) και 80 τμ (λογ/σμός ΔΕΗ), πως θα βρω την "Ημ/νία έναρξης αλλαγής τμ";

Την ημ/νία αρχικής δήλωσης (1ο bullet ερωτοαπαντήσεων) που τη βρίσκουμε;

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

(το ερώτημα μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα παιδιά, Θα χρειαστώ κι εγώ τη βοήθειά σας γιατί βλέπω κάποια πράγματα τις τελευταίες μέρες  καλύτερα και ίσως δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα με την αίτησή μου όσο νόμιζα.

Έχω στην ιδιοκτησία μου ένα σπίτι 69 τετραγωνικών, ένα υπόγειο κλειστό πάρκινγκ 10,2 τετραγωνικά και μια αποθήκη 5.2 τετραγωνικά, ενώ υπάρχει και ένας ανοιχτός ημιυπαίθριος χώρος 11τμ περίπου, ο οποίος παραμένει ανοιχτός έως και σήμερα σαν έξτρα μπαλκονάκι στο σπίτι. Δεν έχει τακτοποιηθεί, δε γινόταν τότε για προσωπικούς οικονομικούς λόγους.  Το γνωρίζω ότι δε γίνεται τακτοποίηση τώρα για αλλαγή χρήσης.

Στο Ε9 από τότε που έγινε η αγορά το 2011, το πάρκινγκ και η αποθήκη είναι σημειωμένα ως μή ηλεκτροδοτούμενοι κύριοι χώροι, όπως και το διαμέρισμα. Και οι τρεις χώροι είναι επίσης σημειωμένες ως κύριες επιφάνειες. Ο ημιυπάιθριος δεν είναι στο Ε9.

Στα του δήμου /ΤΑΠ τώρα. ΔΤ/ΔΦ υπολογίζονται χρόνια τώρα 69 τετραγωνικά, ενώ στο ΤΑΠ 84, οικία δλδ μόνο στην πρώτη περίπτωση, και τα τρία για το ΤΑΠ. Ένα θέμα είναι ότι όταν πήγα τότε να δηλώσω τετραγωνικά στο δήμο, οι 2 υπάλληλοι είχαν μια διαφωνία ως προς τον ημιυπαίθριο αν θα πρέπει αν θεωρείται συμπλήρωμα της κύριας κατοικίας. Ο μεταξύ τους διάλογος ήταν σε φάση "Αφού είναι ανοιχτό, δεν είναι κατοικήσιμο" κτλ κτλ, ένα μάτσο μπούρδες όπως έχω φτάσει να καταλαβαίνω αυτή τη στιγμή. Θεωρητικά λοιπόν, τόσα χρόνια θα έπρεπε να πληρώνω ΔΤ/ΔΦ/ΤΑΠ για αυτά τα 11 τετραγωνικά αλλά δεν, διότι δεν το συμπεριέλαβαν ποτέ. Το κουστουμάκι κάποια στιγμή θα φτάσει να είναι μεγάλο κάποια στιγμή λόγω αυτού. Κλείνω την παρένθεση για ημιυπαίθριο.

Βάζοντας και τα τρία στην ίδια δήλωση (διαμέρισμα, πάρκινγκ και αποθήκη), οκ, βγάζει ένα αθροισμα το οποίο είναι αρνητικό και πράσινο λόγω μικρής στρογγυλοποίησης, οπότε φαίνεται να είναι οκ. Αλλά με προβληματίζει το μήνυμα "Το ακίνητο που έχετε επιλέξει δεν έχει αριθμό παροχής. Με την προσθήκη του στην δήλωση, θα πάρει τον αριθμό παροχής της δήλωσης και θα αποθηκευθεί ως ηλεκτροδοτούμενο." που βγάζει όταν πάω να βάλω την αποθήκη και το πάρκινγκ. Θα πρέπει να πάω να βάλω κοινόχρηστο ρολόι στο τέλος της φόρμας σε πάρκινγκ/αποθήκη, όπως έχει ερωτηθεί πολλές φορές σε προηγούμενα μηνύματα; Προφανώς παίρνουν από κοινόχρηστο, κοίταξα και τον λογαρισμό του κοινόχρηστου, ΤΑΠ δεν υπάρχει, ΔΤ και ΔΦ υπάρχουν κανονικά, δεν ξέρω και αν τα τετραγωνικά που χρησιμοποιούνται για τον υπολογισμό περιλαμβάνουν όλο το υπόγειο (με αποθήκες και πάρκινγκ, οπότε ίσως να πληρώνονται ήδη).

Επανέρχομαι τώρα στον ημιυπάιθριο. Μήπως θα πρέπει να το προσθέσω τελικά στη δήλωση με κάποιο τρόπο, ώστε να αποφύγω πιθανά πρόστιμα ή αναδρομικές χρεώσεις, μιας και τότε δεν το είχαν συμπεριλάβει στο δήμο;

Αν έχετε κάποια ιδέα ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη παιδιά, όσο τα σκεφτομαι άκρη δε βγάζω, μου φαίνεται ότι κάνω κύκλους. Ξέρω, η ανάρτησή μου είναι σεντόνι όλοκληρο και είναι δύσκολο να αφιερώσει τόσο χρόνο κανείς εύκολα. Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.