Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ακύρωση και επανέγκριση σχεδίου πόλης


b35

Recommended Posts

Γεια σας.

Σε μία περιοχή, ακυρώθηκε το σχέδιο πόλης με απόφαση του ΣτΕ και επανεγκίθηκε νέο. Με την ακύρωση αυτή, η πράξη προσκύρωσης και αναλογισμού που είχε βγει με βάση το ακυρωθέν σχέδιο, θεωρείται άκυρη όπως διαβάζω σε ένα χαρτί της Περιφέρειας.

Το ερώτημά μου είναι εάν ο Δήμος υποχρεούται να βγάλει αυτός την νέα πράξη προσκύρωσης και αναλογισμού;

Εάν κάποιος που στην προηγούμενη πράξη έπαιρνε αποζημίωση από τον Δήμο, λόγω διάνοιξης του δρόμου μπροστά στην ιδιοκτησία του, θα πρέπει τώρα να βγάλει με δική του δαπάνη την νέα πράξη, ώστε να ισχύει και πάλι η αποζημίωση του από τον Δήμο;

Εάν ναι, μπορεί να το κάνει μόνο για την ιδιοκτησία του ή θα πρέπει να κάνει για όλο το οικοδομικό τετράγωνο που βρίσκεται αυτή;

Για τι κόστος και χρόνο περίπου μιλάμε, εάν αυτό μπορεί να υπολογιστεί;

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας

 

Link to comment
Share on other sites

To θέμα σε αυτες τις περιπτώσεις είναι ποιος βιάζεται.

Αν ο δήμος θέλει να γίνει η διάνοιξη  ενός δρόμου μπορεί να τρέξει την Π.Τ. οίκοθεν.

Αν ο ιδιοκτήτης βιάζεται να βγάλει άδεια ή να πάρει χρήματα γίνεται αυτός επισπεύδων της πράξης.

Ο χρόνος σύνταξης και έγκρισης μιας πράξης στα μέρη μου είναι τουλάχιστον 8 μήνες σε απλές περιπτώσεις.

Το κόστος εξαρτάται από πολλούς παραγόντες καθώς μπορεί να έχει και αρκετές κοινοποιήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιά αποφαση ειναι αυτη?

Η ανακοινωση της Περιφερειας, δεν λέει τι θα γινει στο μελλον??


netmin909

[τις καλημερες μου]

προσωπικά, υποθετω οτι θα αλλαξει απο ΠΤ σε ΠΕ...

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την αλλαγή δεν την είχα σκεφτεί..Πολύ πιθανόν να το εντάξουν με 1337.

Θα το γράφει στο φεκ κύρωσης του Σχεδίου.

Την καλησπέρα μου Δημήτρη!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Ανεβάζω τα ΦΕΚ και το έγγραφο της Περιφέρειας Αττικής.

Πιστεύω να βοηθήσουν.

Θα μπορούσατε να μου πείτε πιο ειδικά, σε τι θα ωφελούσε κάποιον ιδιοκτήτη να υπάρχει πράξη εφαρμογής για την περιοχή του-το ακίνητό του, ώστε να ενημερωθούν και αν θέλουν να γίνει μια κοινή προσπάθεια από κοινού όσων θα ενδιαφερθούν. 

FEK 197 2004.pdf FEK 284 1977.pdf Εγγραφο Περιφέρειας Αττικης AKYROSH.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.