Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροποποίηση σύστασης λόγω διαμερισμάτωσης


vasou12

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Σε πολυκατοικία 4 ορόφων, όπου στην οριζόντια σύσταση, ο 1ος όροφος φαίνεται ως 1 διαμέρισμα και ανήκει εξ' ημισείας σε 2 συγγενικά άτομα.

Έγινε διαμερισμάτωση, με σκοπό το ένα άτομο να πάρει το διαμέρισμα Α1, και το δεύτερο άτομο να πάρει το διαμέρισμα Α2 .

Σε αυτή την περίπτωση, μπορεί να γίνει μονομερής τροποποίηση στην σύσταση ή όχι (δεν αλλάζει κάτι στον κοινόχρηστο χώρο);

Σε περίπτωση που δεν μπορεί να γίνει, και υπάρχει μεγάλο μπλέξιμο με την ιδιοκτησία των υπολοίπων τι κάνουμε ;

Για να καταλάβετε από τους λοιπούς 3 ορόφους έχουμε :

Τον έναν εξ' ημισείας, με 50% να ανήκει  σε κάτοικο εξωτερικού και το 50% σε "κληρονόμο" που δεν αποδέχτηκε ποτέ την κληρονομία , και πέθανε πρόσφατα

Τον έναν να ανήκει σε κάποιον , αλλά να μην έχει την υψηλή κυριότητα.

Τον έναν σε συγγενικό - και συνεργάσιμο - συγγενή.

Τα καταστήματα/χώροι του ισογείου ανήκουν, 1 στο συνεργάσιμο συγγενή, και 1 στον ένα ιδιοκτήτη του εν'λόγω διαμερίσματος.

 

Edited by Pavlos33
τονισμός-ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

εάν δεν υπαρχει καποιο "κωλυμα",  λογω επεκτασης σε κοινοχρηστα,

 και εάν δεν απαγορευεται απο καποιον κανονισμο,

μπορειτε.

Παντοτε μπορουσαμε.

Αν εχεις και θεμα επεκτασης σε κοινοχρηστα και παλι τακτοποιεις  με το αρθρο 98 και μπορεις να κάνεις μονομερη.

Οχι, δεν γνωριζω πώς  εννοουν οι συμβ/φοι την "μονομερή"

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δηλαδή Δημήτρη γίνεται μονομερής τροποποίηση σε οροφοδιαμέρισμα αν έχει χωριστεί σε π.χ. 2 ή τρια μικρότερα? Εννοείται ότι κρατάμε ποσοστά σύμφωνα με τη σύσταση και ότι δεν υπάρχει επέκταση σε Κ.Χ. (για να μην μπλέκουμε με την ίδια αυθαίρετη επέκταση σε όλους τους ορόφους).

Η άποψη κάποιων συμβολαιογράφων και υποθηκοφυλάκων είναι ότι γίνεται. Η άποψη κάποιων άλλων είναι ότι δεν γίνεται αν δεν υπάρχει ειδική μνεία στην σύσταση.

Μήπως γνωρίζεις πως το αντιμετωπίζουν τα κτηματολογικά γραφεία (μιας και προς τα εκεί πάμε, και εκεί θα σκαλώσει αν σκαλώσει κάτι στο μέλλον...)  και αν υπάρχει κάποιο έγγραφο της κτηματολόγιο Α.Ε. ή κάποια απόφαση του ΣΤΕ που να το επιβεβαιώνει. Ή θεωρείς ότι προκύπτει από γενική νομοθεσία? Ευχαριστώ!!!

 

Προσωπικά θεωρώ και τις 2 προσεγγίσεις σωστές, δηλαδή:

1. Αν έχω αγοράσει οροφοδιαμέρισμα σε 4όροφη οικοδομή και μάλιστα 200τμ (λέμε τώρα) και ο ιδιοκτήτης του 4ου το χωρίσει σε 6 studio υποβιβάζει την αξία της περιουσίας μου, που από μια ήσυχη οικοδομή γίνεται ένας κακός χαμός.

2. Στο διαμέρισμα που έχω αγοράσει κάνω ότι θέλω αφού δεν μπαίνω στα Κ.Χ. Και χωρίς να το έχω χωρίσει μπορώ αν θέλω και συμφωνήσουν 10 φοιτητές να τους νοικιάζω μέρος του διαμερίσματος (π.χ. ανά 2 σε κάθε δωμάτιο), γιατί λοιπόν να μην μπορώ να το χωρίσω κρατώντας τα ίδια ποσοστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.