Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας σε σώματα καλοριφερ


dimitrisgf

Recommended Posts

θα υπάρξουν διαμαρτυρίες όταν σε δουν, πολλοί κυκλοφορούν με την εντύπωση ότι το σώμα καίει ανάλογα το μέγεθος, οπότε αν μια μέρα σε δουν να φέρνεις μεγαλύτερα σώματα θα υπάρξουν γκρίνιες

Link to comment
Share on other sites

α οκ, δεν το είχα προσέξει. 
Μελλοντικά όμως αν η πολυκατοικία συνδεθεί πάλι με το φ.αέριο δεν θα υπάρχουν προβλήματα (αν αλλάξει τα σώματα)???

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο του σπιτιού του θα είναι ανεξάρτητο από την πολυκατοικία.

Ότι και να κάνει η πολυκατοικία δεν τον επηρεάζει...

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν το ειχα σκεφτεί... να ρωτήσω, ένα άλλο σύστημα το microboiler το έχετε ακουστά?
Παραθέτω την σχετική ιστοσελίδα: 
https://microboiler.eu/

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

@Arche

@antloukidis

την έχω σκεφτεί και αυτή τη παράμετρο.. Επειδή ειμαι με ενοίκιο θα κάνω συμφωνία με τον ιδιοκτήτη αν δεν θέλει να μου αγοράσει την αντλία και την εγκατάσταση, θα κρατήσω παλιά σώματα κτλ ώστε να επαναφέρω το σπίτι στην αρχική κατάσταση. Όσο για το δίκτυο της πολυκατοικίας απλα θα το ταπώσω ώστε αν θέλει κάποιος να  συνδεθεί πάλι. Για ευκολία μου μόνο θα ανεβάσω τα σώματα πιο ψηλά να μην πέφτουν οι διακόπτες πάνω στο παλαιό δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Arche said:

.. να ρωτήσω, ένα άλλο σύστημα το microboiler το έχετε ακουστά?
Παραθέτω την σχετική ιστοσελίδα: 
https://microboiler.eu/

Θέρμανση με ηλεκτρικές αντιστάσεις....τα έχουμε πεί χιλιάδες φορές!

Και ... (τελευταία σειρά του ανωτέρω link)

"το microboiler θα είναι η εξέλιξη των συστημάτων και των εγκαταστάσεων θέρμανσης μαζί με τις αντλίες θερμότητας και τα κλιματιστικά μηχανήματα."

...παραπλανητική διαφήμιση! (συσχέτιση Α.Θ. με cop=3, με ηλ. αντιστάσεις "cop"=1)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, dimitrisgf said:

..... Για ευκολία μου μόνο θα ανεβάσω τα σώματα πιο ψηλά να μην πέφτουν οι διακόπτες πάνω στο παλαιό δίκτυο.

Είσαι σίγουρος ότι δεν θα χρειαστεί να κάνεις εκ νέου δίκτυο  για την δική σου αντλία προς τα σώματα?

και φυσικά το νέο δίκτυο θα έχει αρκετά μερεμέτια εξτρά μέσα στο σπίτι η διαδρομή του να φτάσει σε όλα τα σώματα.

Επικουρικά τις κάθετες στήλες για να έχεις δικαίωμα αποκοπής θα πρέπει όχι απλά να τις ταπώσεις άλλα να στις σφραγίσεις και να τις μονώσεις στο τμήμα της διαδρομής τους μέσα απο το δικό σου.

Και να κάνει ο ιδιοκτήτης τις απαραίτητες ενέργειες στην γενική συνέλευση ώστε να μη έχει προβλήματα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυσκολο να αναλαβει ο ιδιοκτητης τετοιες δαπανες. Εχεις καποιο κοστος στο νου σου? Πιστευω αφου ειναι ενοικιο το μη χειρον βελτιστο θα βολευτεις με κλιματιστικα. Κοιτα κ για συστημα vrf το ειδα κ μ αρεσε κ το κοστος μισο απο μια αντλια, ισως κ λιγοτςρο.

Link to comment
Share on other sites

@Didonis 

επειδή είμαι τελευταίος σε όροφο δεν υπάρχει καμία διαδρομή μέσα στο σπίτι εκτός απο το ύψος να παέι το νερό στον πάνω διακόπτη. 

Οσο για τα μερεμέτια ειμαι τυχερός γιατι τα 3 απο τα 5 σώματα ειναι στον εξωτερικό τοίχο του μπαλκονιου οποτε απο το μπαλκόνι μια τρυπα θέλω μόνο να μπω στα σώματα. Τα υπόλοιπα 2 είναι πλάτη το ένα με το άλλο και θα οδευτώ απο το μεσαίο δωματιο θα μπω στο μπάνιο και θα δώσω στου διαδρόμου. Δηλαδή ελάχιστη όχληση απο θέμα μερεμέτι.

Αυτό με τους ιδιοκτήτες διάβασα το νόμο θα συγκαλέσω μεσω του ιδιοκτήτη συνελευση να παρθεί απόφαση να είμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.