Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας σε σώματα καλοριφερ


Recommended Posts

3 λεπτά πριν, georges81 said:

Πολυ δυσκολο να αναλαβει ο ιδιοκτητης τετοιες δαπανες. Εχεις καποιο κοστος στο νου σου? Πιστευω αφου ειναι ενοικιο το μη χειρον βελτιστο θα βολευτεις με κλιματιστικα. Κοιτα κ για συστημα vrf το ειδα κ μ αρεσε κ το κοστος μισο απο μια αντλια, ισως κ λιγοτςρο.

Επειδή έχω δυνατότητα χονδρικής απο την εταιρεία μου δεν θα ειναι μεγάλο το κόστος. Παρολα αυτα όταν φυγω απο το σπίτι θα του έχω ανεβάσει την αξία του ενοικίου κατα πολυ με αυτόνομη θέρμανση με αντλια. Εκει πατάω και ελπίζω. Αλλιως ξήλωμα και τέλος. Θα το μελετήσω το vrf δεν το γνώριζα

Link to comment
Share on other sites

εγώ μεγάλε antloukidis, να ξέρεις ότι σαν Αρχ. Μηχ. κάποια θέματα δεν τα ήξερα, οπότε είπα να ρωτήσω έναν Ηλ. Μηχ. Να μάθω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε arche, δεν σε κατηγορεί κανείς! Πολύ καλά κάνεις!

Και γω σας ρωτάω πολλές φορές για θέματα της ειδικότητάς σας!

Δες και την υπογραφή μου.... ☺️

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να είσαι καλά και εμένα με πρεσβέβει η υπογραφή σου, δίχως να το έχω φιλοσοφήσει έτσι καλά. Εχω να πω προκειμένου να είμαι μέσα στο θέμα λίγο ότι, με απασχολεί η αυτονόμηση διαμερίσματος. Η οικονομική θέρμανση θα το έλεγα καλύτερα, καιρό τώρα εγώ έχω βάλει 3 θερμοπομπούς AEG σπίτι 1000w έκαστος. Το σύστημα το βλέπω να λειτουργεί με επιτυχία, κυρίως όταν φτιάχνω την ζώνη ύπνου όπως την λέω εγώ. Ανάβω μόνο τον ένα θερμοπομπό σε ένα υ/δ και παρατηρώ ότι κρατάει μια καλή θερμοκρασία τον χειμώνα, κλείνοντας την πόρτα κουζίνας και διαδρόμου που ενώνει τον διάδρομο με το σαλόνι. Φτιάχνω δηλαδή μια ζώνη που οι μόνοι χώροι που θέλω να ζεστάνω το βράδι είναι τα δύο υπνοδωμάτια και ο διάδρομος αναγκαστικά καθώς ο ένας θερμοπομπός στο δεύτερο δωμάτιο μου παρουσιάζει κάποιες δυσλειτουργίες τελευταία. Ετσι με 1000w να καίνε μόνο ηλεκτρική θέρμανση επιτυγχάνω σε ένα σπίτι 115τμ περίπου να ζεσταίνω μόνο τους χώρους που είμαστε. Οικονομικά πιστεύω και χωρίς να καίω πετρέλαιο.

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, Arche said:

να είσαι καλά και εμένα με πρεσβέβει η υπογραφή σου, δίχως να το έχω φιλοσοφήσει έτσι καλά. Εχω να πω προκειμένου να είμαι μέσα στο θέμα λίγο ότι, με απασχολεί η αυτονόμηση διαμερίσματος. Η οικονομική θέρμανση θα το έλεγα καλύτερα, καιρό τώρα εγώ έχω βάλει 3 θερμοπομπούς AEG σπίτι 1000w έκαστος. Το σύστημα το βλέπω να λειτουργεί με επιτυχία, κυρίως όταν φτιάχνω την ζώνη ύπνου όπως την λέω εγώ. Ανάβω μόνο τον ένα θερμοπομπό σε ένα υ/δ και παρατηρώ ότι κρατάει μια καλή θερμοκρασία τον χειμώνα, κλείνοντας την πόρτα κουζίνας και διαδρόμου που ενώνει τον διάδρομο με το σαλόνι. Φτιάχνω δηλαδή μια ζώνη που οι μόνοι χώροι που θέλω να ζεστάνω το βράδι είναι τα δύο υπνοδωμάτια και ο διάδρομος αναγκαστικά καθώς ο ένας θερμοπομπός στο δεύτερο δωμάτιο μου παρουσιάζει κάποιες δυσλειτουργίες τελευταία. Ετσι με 1000w να καίνε μόνο ηλεκτρική θέρμανση επιτυγχάνω σε ένα σπίτι 115τμ περίπου να ζεσταίνω μόνο τους χώρους που είμαστε. Οικονομικά πιστεύω και χωρίς να καίω πετρέλαιο.

έχω και εγώ 2 θερμοπομπούς 2kw στο σαλόνι και 1,5 στο δωμάτιο. Το θέμα είναι μολις έφτιαξα οικογένεια και σκεφτομαι στο μελλον αν ερθει ενα νεο μέλος πιστευω δεν θα μου αρκεί να έχω τμηματική θέρμανση. Και απο τους θερμοπομπους δεν είμαι και τοσο ευχαριστημένος. Δεν υπάρχει ουσιαστική ζέστη στο σπίτι αν δεν ανάψω το a/c.

Ακόμα και με το a/c και μονο που θα σηκωθώ απο το σαλόνι να πάω τουαλέτα η διαφορά θερμοκρασίας ειναι τεράστια στο υπόλοιπο σπίτι. Θα ήθελα να έχω μια καλή ομοιογενή θέρμανση στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.