Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτοαπαντήσεις για την νέα ηλεκτρονική πλατφόρμα διόρθωσης των δηλωθέντων τετραγωνικών στους δήμους


Engineer

Recommended Posts

Καλησπέρα, να ρωτήσω και εγώ κάτι. Μονοκατοικία 100 τμ το σπίτι και μία αποθήκη/βοηθητικός χώρος 30 τμ, εως τώρα η ΔΕΗ έγραφε τα 100 τμ. Πρέπει να γίνει 130 όπως προτείνει η πλατφόρμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 16/9/2020 at 4:34 ΜΜ, Nikos Karras said:

... αρμόδιος υπάλληλος του Δήμου μας για τη δήλωση των τετραγωνικών, επιμένει ότι πρέπει να δηλώνονται και οι ανοικτοί Η/Χ στα συνολικά τετραγωνικά ...

 

On 16/9/2020 at 4:45 ΜΜ, dimitris GM said:

...Και δξ πώς και γιατί ξεκινησε μια τετοια συζητηση...


Διότι στο παρελθόν , οι Δήμοι χρέωναν τους "φωτιζόμενους χώρους" και συνυπολόγιζαν οτιδήποτε είχε λάμπα : η/χ , μπαλκόνια  κλπ. Εχει μείνει εκεί ο άνθρωπος
Η μπορεί ακούγοντας Η/Χ συνειρμικά να πηγαίνει στους Η/Χ που κλείστηκαν και έγιναν κατοικήσιμοι χώροι.

Εγώ αναρωτιέμαι. Νόμος / διάταξη / εγκύκλιος που να καθορίζει ποια στοιχεία του κτιρίου προσμετρώνται για τον υπολογισμό Δημοτικών τελών και ΤΑΠ , υπάρχει τελικά ?  Και ποιος είναι ?

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το θέμα... τι ισχύει? Στον δήμο σαν τμ ένα καιρό έβαζαν τα μπαλκόνια, μα μπορεί να μιλάμε το 2020 ότι το μπαλκόνι πρέπει να πληρώνει ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ διότι διαχωρισμός δεν γίνεται, άμα πεις του "Δημου" οτι το σπίτι ειναι 120τμ μαζι με τα μπαλκόνια θα σου βάλει και ΔΤ για το μπαλκόνι.

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι έχω καταλάβει με τυπική σύσταση οριζοντίων πολυκατοικίας, ρολόι ΔΕΗ οριζόντιας με τα τμ οριζόντιας βγάζει και ΤΑΠ και ρολόι ΔΕΗ κοινοχρήστων δεν πρέπει να βγάζει ΤΑΠ. Η όλη πλατφόρμα δήλωσης αναφέρει ρητώς μόνο "διαφορές ΤΑΠ" άρα να υποθέσω ότι οτιδήποτε έχει να κάνει με κοινόχρηστα είναι εντελώς εκτός θέματος και πρέπει να δηλωθεί αυτοπροσώπως;

Link to comment
Share on other sites

Αν μία κατοικία είναι 50-50 κάνουν και οι δύο ιδιοκτήτες δήλωση τελικά; Έχω ακούσει διφορούμενες απόψεις από μηχανικούς και λογιστές.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Fade2Black said:

Αν μία κατοικία είναι 50-50 κάνουν και οι δύο ιδιοκτήτες δήλωση τελικά; Έχω ακούσει διφορούμενες απόψεις από μηχανικούς και λογιστές.

Κάπου θυμάμαι στις οδηγίες τους να λένε ότι μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε από τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.