Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναζήτηση κάτοψης κτηρίου


Thanos98

Recommended Posts

Καλημέρα,

Υπάρχει κάποιο site που μπορούμε να βρούμε κατόψεις κτηρίων γνωστών ή μη  (κατοικιών κατά κύριο λόγο)  με ή χωρίς διαστάσεις ; 

Χρειάζομαι την κάτοψη για την εκπόνηση εργασίας σε μάθημα βιοκλιματικού σχεδιασμού κτηρίων (μάθημα μηχανολογων) . Ωστόσο στο οικογενειακό μου περιβάλλον δεν έχω κάποιο κτήριο που να πληρεί τις προϋποθέσεις για την εργασία.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όχι δεν υπάρχει παρα μόνο στις ιστοσελίδες μελετητών με εργασίες που έχει ο καθένας μας….

Όμως κι από εκεί αν κάνεις χρήση χωρίς ένα οκ εκ μέρους τους υπάρχουν ενδεχόμενα πνευματικών δικαιωμάτων.

Η αναζητάς από κάποιο γνωστοί σου ή γνωστό σου Τεχνικό γραφείο

Αν βρεις ζόρια  και δεν βγάζεις άκρη σφύρα να μιλήσουμε μπας και κάποια απ’ όσα έχω αν σου κάνει. Υπο τον όρο να μη έχω δέσμευση εχεμύθειας κι εδώ από ιδιοκτησία ….

 

Βάλε στο προφίλ σου ότι είσαι φοιτητής.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Didonis said:

Γενικά όχι δεν υπάρχει παρα μόνο στις ιστοσελίδες μελετητών με εργασίες που έχει ο καθένας μας….

Όμως κι από εκεί αν κάνεις χρήση χωρίς ένα οκ εκ μέρους τους υπάρχουν ενδεχόμενα πνευματικών δικαιωμάτων.

Η αναζητάς από κάποιο γνωστοί σου ή γνωστό σου Τεχνικό γραφείο

Αν βρεις ζόρια  και δεν βγάζεις άκρη σφύρα να μιλήσουμε μπας και κάποια απ’ όσα έχω αν σου κάνει. Υπο τον όρο να μη έχω δέσμευση εχεμύθειας κι εδώ από ιδιοκτησία ….

 

Βάλε στο προφίλ σου ότι είσαι φοιτητής.

Η εργασία (εξαμήνου) ασχολείται με το κέλυφος του κτηρίου (μονοκατοικίας/μουσείου κλπ) αλλά όχι με το εσωτερικό και την μεταφέρουμαι σε κάποια κλιματική ζώνη (με βάσει τις οδηγίες τους ΤΕΕ για τις ενεργειακές αποδόσεις των κτηρίων/20701-3) ανάλογα με τον αριθμό μητρώου μας. Οπότε ο τόπος της κατοικίας ή σε ποιον ανήκει δεν φαίνεται.

Έχω βρει ένα σαιτ domesindex με διάφορα κτήρια αλλά ελάχιστα έχουν σχέδια κατόψεων

 Ίσως επισκεφθώ κάποιο τεχνικό γραφείο αν και η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι να πάω ή θα σχεδιάσω μια φανταστική κάτοψη.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

ΥΓ : Στο επάγγελμα έχω φοιτητής. Άλλος συντονιστής μου ζήτησε να βάλω την ειδικότητα που σπουδάζω. Σε κάθε περίπτωση τα έχω βάλει και τα δύο <<Φοιτητής>> .

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tetris said:

Δεν αρκεί μόνο η κάτοψη (με προσανατολισμό)

Θέλεις όψεις και τομές, προκειμένου να "στήσεις" σωστά το κτίριο

Δεν το χρειαζόμαστε για την εργασία.  Αν και εγώ στην αρχή απόρησα. Παρόλα αυτά είδα αρκετά παραδείγματα εργασιών που  είχαν μόνο κατόψεις.

Αφού επικεντρωνόμαστε μόνο στο εξωτερικό μέρος . 

Έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας, υπολογισμός ενεργειακών καταναλώσεων και διαστασιολόγηση συστημάτων , υπολογισμός ενεργειακών καταναλώσεων και αντικατάσταση συστημάτων από ΑΠΕ.

Όπως επίσης τα δομικά στοιχεία του κάθε κτηρίου είναι ίδια για την εργασία (τοιχοποιία, ανοίγματα, δάπεδο)

Edited by Thanos98
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Thanos98 said:

...

ΥΓ : Στο επάγγελμα έχω φοιτητής. Άλλος συντονιστής μου ζήτησε να βάλω την ειδικότητα που σπουδάζω. Σε κάθε περίπτωση τα έχω βάλει και τα δύο <<Φοιτητής>> .

...

Μπερδεύτηκες παρ ότι μάλλον το ίδιο θα σου είπαμε..

Λοιπόν, βάζεις στο επάγγελμα Φοιτητής

Ειδικότητα Μηχανολόγος ή Αρχιτέκτονας ή ότι σπουδάζεις.

Οπότε οι συνομιλητές σου ξέρουν με βάση τι επιστημονικό υπόβαθρο είσαι και ότι είσαι ακόμα Φοιτητής.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.