Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eγγραφή ΕΦΚΑ και ειδική κατηγορία ασφάλισης.


anasgeor

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι νέος μηχανικός που έκανα έναρξη τον Φεβρουάριο του '20, και θέλοντας τώρα να επιλέξω ασφαλιστική κατηγορία μέσω ΕΦΚΑ συνειδητοποίησα πως εμφανίζομαι ακόμα ως ανασφάλιστος ( γεγονός που με λίγη αναζήτηση κατάλαβα πως είναι πλέον σύνηθες, αφού πολλοί συνάδελφοι έχουν τεράστιες καθυστερήσεις για την οριστική εγγραφή τους στον ΕΦΚΑ).

 

Σύμφωνα με το παραπάνω μου γεννήθηκαν οι εξής απορίες:

 

  • Φαντάζομαι ότι με την ολοκλήρωση της εγγραφής - όταν γίνει αυτή - θα κληθώ να πληρώσω αναδρομικά το σύνολο των εισφορών μου από την ημερομηνία προεγγραφής μου στο ταμείο, όμως φαντάζομαι ότι θα υπαχθώ στην "default" 1η κατηγορία ασφάλισης (αυτή στην οποία κατατάσσεσαι αυτόματα αν δεν επιλέξεις κατηγορία), και όχι την ειδική που απευθύνεται σε νέους μηχανικούς(<5 χρόνια); Αν γίνει αυτό που φαντάζομαι μπορώ να κινηθώ κάπως για την υπαγωγή μου στην σωστή -ειδική - κατηγορία ασφάλισης;
  • Τι ισχύει για αυτό το "ειδικό καθεστώς" μεταξύ προεγγραφής και εγγραφής. Τι θα γίνει αν η εγγραφή καθυστερήσει τόσο, και στην πορεία θέλω εγώ να κάνω διακοπή - ενώ επί της ουσίας δεν είμαι καν ασφαλισμένος ακόμα; Είμαι στο έλεος των υπαλλήλων των κεντρικών του ΕΦΚΑ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση αυτών που πιθανώς έχουν παρόμοιο πρόβλημα, μετά από επικοινωνία μου με το παράρτημα της Θεσσαλονίκης, με ενημέρωσαν πως ούτε οι ίδιοι έχουν κάποια ενημέρωση για το ζήτημα, και το μόνο που μπορεί να γίνει είναι ένα αίτημα επίσπευσης της διαδικασίας εγγραφής. Όσον αφορά την επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας μου έιπαν ότι πιθανόν να αποστείλουν ερώτημα γιατί πάλι δεν υπάρχει καμία επίσημη ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 11/3/2020 at 9:40 ΠΜ, anasgeor said:

Προς ενημέρωση αυτών που πιθανώς έχουν παρόμοιο πρόβλημα, μετά από επικοινωνία μου με το παράρτημα της Θεσσαλονίκης, με ενημέρωσαν πως ούτε οι ίδιοι έχουν κάποια ενημέρωση για το ζήτημα, και το μόνο που μπορεί να γίνει είναι ένα αίτημα επίσπευσης της διαδικασίας εγγραφής. Όσον αφορά την επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας μου έιπαν ότι πιθανόν να αποστείλουν ερώτημα γιατί πάλι δεν υπάρχει καμία επίσημη ενημέρωση.

Συνάδελφε επειδή έχω κι εγώ το ίδιο θέμα κατάφερα μετά από πολλές προσπάθειες να επικοινωνήσω σήμερα με τα κεντρικά. Σχετικά με την ειδική κατηγορία μου είπανε πως θα με εγγράψουν κατευθείαν αυτοί στους κάτω πενταετίας. Βέβαια δεν είναι και να βασίζεται πολύ στα λεγόμενά τους όπως καταλαβα. Και επίσης αυτη τη στιγμή είναι στο Σεπτέμβριο του 19 στις αιτήσεις νέων εγγραφών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα, μέχρι σήμερα 14 Ιουλίου συνεχίζω να εμφανίζομαι ανασφάλιστος στον ΕΦΚΑ. Αρχίζει και με αγχώνει το ζήτημα, όχι τόσο για την ασφάλιση αυτή καθ' αυτή, όσο για την περίπτωση που θα θέλω να κάνω διακοπή μελλοντικά από το ΤΣΜΕΔΕ (ή διαγραφή, δε γνωρίζω ακόμα τους όρους). Από τη στιγμή που δεν εμφανίζομαι ως ασφαλισμένος, φαντάζομαι πως δε γίνεται και να διαγραφώ. Δεν επείγει το ζήτημα, αλλά με τα μέχρι τώρα δείγματα γραφής δε μου εγγυάται κανείς ότι σε 5-6 μήνες θα εμφανίζομαι για να μπορώ να διαγραφώ.

Η όλη κατάσταση μου έχει δημιουργήσει μια απέχθεια για το σύνολο των διαδικασιών και με έχει απωθήσει πλήρως από την ιδέα του να συνεχίσω να εργάζομαι σαν "ελεύθερος επαγγελματίας" στο μέλλον. Αισθάνομαι ότι ο νέος μηχανικός που μπαίνει στην λούπα "μπλοκάκι" πρέπει μέχρι να "ψηθεί", εκτός από το επάγγελμα του μηχανικού,  - το οποίο όσο περνά ο καιρός έχω καταλάβει ότι είναι τελείως απαγκιστρωμένο από το ακαδημαϊκό υπόβαθρο που μας παρέχεται στις σχολές -  να τελεί και χρέη λογιστή/δικηγόρου. Θεωρώ αδιανόητο το γεγονός ότι αντί να με αγχώνει η επαγγελματική μου πορεία αυτή καθ΄αυτή, να αναλώνομαι και να αγχώνομαι περισσότερο  σε διαδικαστικής/γραφειοκρατικής φύσεως ζητήματα.

Όπως καταλάβατε δεν είχα κάτι να προσθέσω στο original post, απλά ήθελα να παραθέσω το σκεπτικό ενός νέου  μηχανικού, ένα rant αν θέλετε με το οποίο ίσως ταυτίζονται αρκετοί νέοι συνάδελφοι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, anasgeor said:

Επανέρχομαι στο θέμα, μέχρι σήμερα 14 Ιουλίου συνεχίζω να εμφανίζομαι ανασφάλιστος στον ΕΦΚΑ. Αρχίζει και με αγχώνει το ζήτημα, όχι τόσο για την ασφάλιση αυτή καθ' αυτή, όσο για την περίπτωση που θα θέλω να κάνω διακοπή μελλοντικά από το ΤΣΜΕΔΕ (ή διαγραφή, δε γνωρίζω ακόμα τους όρους). Από τη στιγμή που δεν εμφανίζομαι ως ασφαλισμένος, φαντάζομαι πως δε γίνεται και να διαγραφώ. Δεν επείγει το ζήτημα, αλλά με τα μέχρι τώρα δείγματα γραφής δε μου εγγυάται κανείς ότι σε 5-6 μήνες θα εμφανίζομαι για να μπορώ να διαγραφώ.

Η όλη κατάσταση μου έχει δημιουργήσει μια απέχθεια για το σύνολο των διαδικασιών και με έχει απωθήσει πλήρως από την ιδέα του να συνεχίσω να εργάζομαι σαν "ελεύθερος επαγγελματίας" στο μέλλον. Αισθάνομαι ότι ο νέος μηχανικός που μπαίνει στην λούπα "μπλοκάκι" πρέπει μέχρι να "ψηθεί", εκτός από το επάγγελμα του μηχανικού,  - το οποίο όσο περνά ο καιρός έχω καταλάβει ότι είναι τελείως απαγκιστρωμένο από το ακαδημαϊκό υπόβαθρο που μας παρέχεται στις σχολές -  να τελεί και χρέη λογιστή/δικηγόρου. Θεωρώ αδιανόητο το γεγονός ότι αντί να με αγχώνει η επαγγελματική μου πορεία αυτή καθ΄αυτή, να αναλώνομαι και να αγχώνομαι περισσότερο  σε διαδικαστικής/γραφειοκρατικής φύσεως ζητήματα.

Όπως καταλάβατε δεν είχα κάτι να προσθέσω στο original post, απλά ήθελα να παραθέσω το σκεπτικό ενός νέου  μηχανικού, ένα rant αν θέλετε με το οποίο ίσως ταυτίζονται αρκετοί νέοι συνάδελφοι.

Καλώς ήρθες στο club!
Και ακόμα δεν έχεις δει τίποτα. Σκέψου να αντιμετωπίζεις όλη αυτή την αναλγησία όταν έχεις εσύ ή κάποιο προστατευόμενο μέλος σου ανάγκη άμεσης ιατρικής περίθαλψης και φαίνεσαι ανασφάλιστος.

Στα αρκετά χρόνια που είμαι "ασφαλισμένος" δεν ξέρω και εγώ πόσους εργατομήνες έχω χάσει για να κυνηγάω τέτοια θέματα και πόσα χρόνια από τη ζωή μου τελικά.

Link to comment
Share on other sites

γενικά όλοι μας έχουμε - συνεχίζουμε να ταλαιπωρούμαστε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο να θέλουμε να πλήρωσουμε για να είμαστε σωστοί στις υποχρεώσεις μας και ακόμα και για αυτό να μας ταλαιπωρούν.
αν γνώριζα όσα γνωρίζω σήμερα όταν έτσι απλά "έδινα εξετάσεις" για το ΤΕΕ και έκανα εγγραφή  στο ΤΣΜΕΔΕ θα είχα επιλέξει άλλο δρόμο. Αλλά η ευθύνη είναι δική μου σε αυτό.


Ειδικά όσοι είμαστε "μηχανικοί πληροφορικής" ή όπως αλλιώς ονομάζεται ο καθένας σύμφωνα με το πτυχίο του (γιατί έχουμε και μεγάλη ποικιλία) αργά ή γρήγορα καταλαβαίνουμε οτι "μηχανικός πληροφορικής" και όχι απλά "πληροφορικάριος"  δεν έχει καμία αξία και κανένα λόγο ύπαρξης.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 14/7/2020 at 11:52 ΠΜ, anasgeor said:

Επανέρχομαι στο θέμα, μέχρι σήμερα 14 Ιουλίου συνεχίζω να εμφανίζομαι ανασφάλιστος στον ΕΦΚΑ. Αρχίζει και με αγχώνει το ζήτημα, όχι τόσο για την ασφάλιση αυτή καθ' αυτή, όσο για την περίπτωση που θα θέλω να κάνω διακοπή μελλοντικά από το ΤΣΜΕΔΕ (ή διαγραφή, δε γνωρίζω ακόμα τους όρους). Από τη στιγμή που δεν εμφανίζομαι ως ασφαλισμένος, φαντάζομαι πως δε γίνεται και να διαγραφώ. Δεν επείγει το ζήτημα, αλλά με τα μέχρι τώρα δείγματα γραφής δε μου εγγυάται κανείς ότι σε 5-6 μήνες θα εμφανίζομαι για να μπορώ να διαγραφώ.

Η όλη κατάσταση μου έχει δημιουργήσει μια απέχθεια για το σύνολο των διαδικασιών και με έχει απωθήσει πλήρως από την ιδέα του να συνεχίσω να εργάζομαι σαν "ελεύθερος επαγγελματίας" στο μέλλον. Αισθάνομαι ότι ο νέος μηχανικός που μπαίνει στην λούπα "μπλοκάκι" πρέπει μέχρι να "ψηθεί", εκτός από το επάγγελμα του μηχανικού,  - το οποίο όσο περνά ο καιρός έχω καταλάβει ότι είναι τελείως απαγκιστρωμένο από το ακαδημαϊκό υπόβαθρο που μας παρέχεται στις σχολές -  να τελεί και χρέη λογιστή/δικηγόρου. Θεωρώ αδιανόητο το γεγονός ότι αντί να με αγχώνει η επαγγελματική μου πορεία αυτή καθ΄αυτή, να αναλώνομαι και να αγχώνομαι περισσότερο  σε διαδικαστικής/γραφειοκρατικής φύσεως ζητήματα.

Όπως καταλάβατε δεν είχα κάτι να προσθέσω στο original post, απλά ήθελα να παραθέσω το σκεπτικό ενός νέου  μηχανικού, ένα rant αν θέλετε με το οποίο ίσως ταυτίζονται αρκετοί νέοι συνάδελφοι.

Καλησπέρα συνάδελφε,

Από τον Σεπτέμβριο πρόκειται και εγώ να μπλέξω με Εφόρια,ΤΣΜΕΔΕ κτλ καθώς θα μπω σε ένα ερευνητικό πρόγραμμα από το οποίο θα πληρώνομαι μέσω ΤΠΥ που θα εκδίδω εγώ κάθε μήνα. Αυτές τις μέρες προσπαθώ να βγάλω άκρη με το ΤΣΜΕΔΕ έχοντας πάρει τηλέφωνα στο περιφερειακό τμήμα Σερρών όπου βρίσκομαι, στην Θεσσαλονίκη αλλά και στα κεντρικά των Αθηνών. Από όλους παίρνω την ίδια απάντηση : ότι η οριστική εγγραφή στα μητρώα του ΤΣΜΕΔΕ θα πάρει από 8 μέχρι 10 μήνες!!Το θέμα είναι πως το πρόγραμμα έχει διάρκεια 12 μήνες και όπως λες και εσύ, αν κάνεις τόσους μήνες να εγγραφείς φαντάσου πόσο θα κάνεις για να διαγραφείς, οπότε η όλη φάση με έχει αγχώσει αρκετά ώστε να μην βρεθώ χρεωμένος μελλοντικά. 

Παρ'όλα αυτά εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω αν όλο αυτό το διάστημα που ακόμα δεν έχεις εγγραφεί οριστικά αντιμετώπισες κάποιο θέμα με πληρωμή από κάποιον εργοδότη/πελάτη σου; Ενημέρωσα τον διαχειριστή του ερευνητικού προγράμματος για το όλο θέμα που προέκυψε με την ασφάλιση και με διαβεβαίωση 2 φορές κιόλας πως δεν θα έχω θέμα με την πληρωμή. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Andyman95 said:

Καλησπέρα συνάδελφε,

Από τον Σεπτέμβριο πρόκειται και εγώ να μπλέξω με Εφόρια,ΤΣΜΕΔΕ κτλ καθώς θα μπω σε ένα ερευνητικό πρόγραμμα από το οποίο θα πληρώνομαι μέσω ΤΠΥ που θα εκδίδω εγώ κάθε μήνα. Αυτές τις μέρες προσπαθώ να βγάλω άκρη με το ΤΣΜΕΔΕ έχοντας πάρει τηλέφωνα στο περιφερειακό τμήμα Σερρών όπου βρίσκομαι, στην Θεσσαλονίκη αλλά και στα κεντρικά των Αθηνών. Από όλους παίρνω την ίδια απάντηση : ότι η οριστική εγγραφή στα μητρώα του ΤΣΜΕΔΕ θα πάρει από 8 μέχρι 10 μήνες!!Το θέμα είναι πως το πρόγραμμα έχει διάρκεια 12 μήνες και όπως λες και εσύ, αν κάνεις τόσους μήνες να εγγραφείς φαντάσου πόσο θα κάνεις για να διαγραφείς, οπότε η όλη φάση με έχει αγχώσει αρκετά ώστε να μην βρεθώ χρεωμένος μελλοντικά. 

Παρ'όλα αυτά εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω αν όλο αυτό το διάστημα που ακόμα δεν έχεις εγγραφεί οριστικά αντιμετώπισες κάποιο θέμα με πληρωμή από κάποιον εργοδότη/πελάτη σου; Ενημέρωσα τον διαχειριστή του ερευνητικού προγράμματος για το όλο θέμα που προέκυψε με την ασφάλιση και με διαβεβαίωση 2 φορές κιόλας πως δεν θα έχω θέμα με την πληρωμή. 

Αν χρειαστεί να κόψεις ΤΠΥ με ποσό πάνω από 3000€ θα σου ζητήσουν ασφαλιστική ενημερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό του ΤΠΥ θα είναι κάτω απο 3000 οπότε φαντάζομαι δεν θα έχω θέμα μέχρι την οριστική εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/8/2020 at 1:57 ΜΜ, Andyman95 said:

Καλησπέρα συνάδελφε,

Από τον Σεπτέμβριο πρόκειται και εγώ να μπλέξω με Εφόρια,ΤΣΜΕΔΕ κτλ καθώς θα μπω σε ένα ερευνητικό πρόγραμμα από το οποίο θα πληρώνομαι μέσω ΤΠΥ που θα εκδίδω εγώ κάθε μήνα. Αυτές τις μέρες προσπαθώ να βγάλω άκρη με το ΤΣΜΕΔΕ έχοντας πάρει τηλέφωνα στο περιφερειακό τμήμα Σερρών όπου βρίσκομαι, στην Θεσσαλονίκη αλλά και στα κεντρικά των Αθηνών. Από όλους παίρνω την ίδια απάντηση : ότι η οριστική εγγραφή στα μητρώα του ΤΣΜΕΔΕ θα πάρει από 8 μέχρι 10 μήνες!!Το θέμα είναι πως το πρόγραμμα έχει διάρκεια 12 μήνες και όπως λες και εσύ, αν κάνεις τόσους μήνες να εγγραφείς φαντάσου πόσο θα κάνεις για να διαγραφείς, οπότε η όλη φάση με έχει αγχώσει αρκετά ώστε να μην βρεθώ χρεωμένος μελλοντικά. 

Παρ'όλα αυτά εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω αν όλο αυτό το διάστημα που ακόμα δεν έχεις εγγραφεί οριστικά αντιμετώπισες κάποιο θέμα με πληρωμή από κάποιον εργοδότη/πελάτη σου; Ενημέρωσα τον διαχειριστή του ερευνητικού προγράμματος για το όλο θέμα που προέκυψε με την ασφάλιση και με διαβεβαίωση 2 φορές κιόλας πως δεν θα έχω θέμα με την πληρωμή. 

Καλησπέρα συνάδελφε, όσον αφορά τις πληρωμές δεν έχει προκύψει κάποιο θέμα, και έχω κόψει ΤΠΥ  για αρκετά παραπάνω από 3.000€ χωρίς να μου ζητηθεί κάτι όπως ανέφερε παραπάνω ο άλλος συνάδελφος. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με την πληρωμή, οι εισφορές θα είναι "στον αέρα" και ας ελπίσουμε να είμαστε υγιείς γιατί είμαστε "ανασφάλιστοι".

Με αυτά που σου είπαν πάντως, για ένα πρόγραμμα 12 μηνών, τους 8-10 (όπως λένε) θα σαι ανασφάλιστος -  αλλά φυσικά με την οριστικοποίηση της εγγραφής θα κληθείς να πληρώσεις αναδρομικά τις εισφορές όλων των μηνών . Εγώ λυπάμαι τα παιδιά στα εργοτάξια μου τριγυρνάνε ανασφάλιστοι και στο τέλος θα πληρώσουν και το νταβατζιλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.