Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eγγραφή ΕΦΚΑ και ειδική κατηγορία ασφάλισης.


anasgeor

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Σε συνέχεια του αρχικού θέματος θέλω να σας γράψω για την δική μου χθεσινή τρομακτική εμπειρία. Έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος από τις 7 Ιανουαρίου του 2020 (ως νέος μηχανικός που κάνει πρώτη φορά έναρξη). Προφανώς όπως και πολλοί άλλοι, φαινόμουν ως ανασφάλιστος μέχρι τις 4 Σεπτεμβρίου 2020 (κι αυτό γιατί τους έστειλα e-mail να επισπεύσουν τη διαδικασίας ένταξης στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΕΦΚΑ) κι έτσι δεν είχα τη δυνατότητα επιλογής της ειδικής κλάσης τον Μάρτιο. Βλέπω λοιπόν χθες αυτό που έβλεπα στους εφιάλτες μου. Να με έχουν βάλει στην πρώτη ασφαλιστική κλάση της γενικής κατηγορίας (220€/μήνα ΕΦΚΑ χώρια ο ΕΤΕΑΕΠ)!!! Μετά από πάρα πολλά τηλέφωνα, σε όσα ελάχιστα μου απάντησαν μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και ότι αυτό μπορεί να αλλάξει μόνο από το νέο έτος κι όχι τώρα!!! Για να μην πολυλογώ, η οικονομική μου κατάσταση βρίσκεται σε πολύ κακό επίπεδο και δεν έχω χρήματα (85€ παραπάνω το μήνα) για να καλύψω το λάθος του ΕΦΚΑ. Είχα πάρει μια προσωπική απόφαση τον Σεπτέμβρη του 2019 να παλέψω στη χώρα μου και να μην φύγω ακόμα στο εξωτερικό. Καλά να πάθω λοιπόν. Ας κάτσω να πληρώνω τον ελληνικό κρατισμό και να με αντιμετωπίζει το κράτος σαν εχθρό του.

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2020 at 11:16 ΠΜ, alexvastopo said:

Καλημέρα συνάδελφοι. Σε συνέχεια του αρχικού θέματος θέλω να σας γράψω για την δική μου χθεσινή τρομακτική εμπειρία. Έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος από τις 7 Ιανουαρίου του 2020 (ως νέος μηχανικός που κάνει πρώτη φορά έναρξη). Προφανώς όπως και πολλοί άλλοι, φαινόμουν ως ανασφάλιστος μέχρι τις 4 Σεπτεμβρίου 2020 (κι αυτό γιατί τους έστειλα e-mail να επισπεύσουν τη διαδικασίας ένταξης στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΕΦΚΑ) κι έτσι δεν είχα τη δυνατότητα επιλογής της ειδικής κλάσης τον Μάρτιο. Βλέπω λοιπόν χθες αυτό που έβλεπα στους εφιάλτες μου. Να με έχουν βάλει στην πρώτη ασφαλιστική κλάση της γενικής κατηγορίας (220€/μήνα ΕΦΚΑ χώρια ο ΕΤΕΑΕΠ)!!! Μετά από πάρα πολλά τηλέφωνα, σε όσα ελάχιστα μου απάντησαν μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και ότι αυτό μπορεί να αλλάξει μόνο από το νέο έτος κι όχι τώρα!!! Για να μην πολυλογώ, η οικονομική μου κατάσταση βρίσκεται σε πολύ κακό επίπεδο και δεν έχω χρήματα (85€ παραπάνω το μήνα) για να καλύψω το λάθος του ΕΦΚΑ. Είχα πάρει μια προσωπική απόφαση τον Σεπτέμβρη του 2019 να παλέψω στη χώρα μου και να μην φύγω ακόμα στο εξωτερικό. Καλά να πάθω λοιπόν. Ας κάτσω να πληρώνω τον ελληνικό κρατισμό και να με αντιμετωπίζει το κράτος σαν εχθρό του.

Τηλέφωνο πήρες στο περιφερειακό τμήμα ή στο 1555; Ήμουν στην ίδια κατάσταση, είχα κάνει έναρξη και επί μήνες δε με είχαν περάσει στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες, αλλά ευτυχώς (μετά από πολλά αναπάντητα τηλέφωνα και mail) πήγα από μόνος μου εκεί. Με πέρασαν επί τόπου και υπέγραψα μια Υ/Δ ότι θέλω να ενταχθώ στην ειδική κατηγορία. Οπότε αν δε μίλησες απευθείας με το τμήμα σου ίσως να γίνει κάτι αν πας από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2020 at 3:52 ΜΜ, fotis.pap said:

Τηλέφωνο πήρες στο περιφερειακό τμήμα ή στο 1555; Ήμουν στην ίδια κατάσταση, είχα κάνει έναρξη και επί μήνες δε με είχαν περάσει στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες, αλλά ευτυχώς (μετά από πολλά αναπάντητα τηλέφωνα και mail) πήγα από μόνος μου εκεί. Με πέρασαν επί τόπου και υπέγραψα μια Υ/Δ ότι θέλω να ενταχθώ στην ειδική κατηγορία. Οπότε αν δε μίλησες απευθείας με το τμήμα σου ίσως να γίνει κάτι αν πας από εκεί.

Το πρόβλημα είναι ότι σε εμένα ήδη εκδόθηκαν οι ασφαλιστικές μου εισφορές (σε λάθος κατηγορία-κλάση). Και αυτό πρέπει να αλλάξει. Πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης το οποίο με ενημέρωσε ότι έχει διαβιβαστικό ρόλο, και έστειλα μια αίτηση στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα. Στα κεντρικά δεν απαντάει κανένας σε τηλέφωνο ούτε σε e-mail. Κι έχω κι ένα ειδοποιητήριο μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου με ένα λάθος ποσό να περιμένει να πληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2020 at 11:16 ΠΜ, alexvastopo said:

Καλημέρα συνάδελφοι. Σε συνέχεια του αρχικού θέματος θέλω να σας γράψω για την δική μου χθεσινή τρομακτική εμπειρία. Έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος από τις 7 Ιανουαρίου του 2020 (ως νέος μηχανικός που κάνει πρώτη φορά έναρξη). Προφανώς όπως και πολλοί άλλοι, φαινόμουν ως ανασφάλιστος μέχρι τις 4 Σεπτεμβρίου 2020 (κι αυτό γιατί τους έστειλα e-mail να επισπεύσουν τη διαδικασίας ένταξης στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΕΦΚΑ) κι έτσι δεν είχα τη δυνατότητα επιλογής της ειδικής κλάσης τον Μάρτιο. Βλέπω λοιπόν χθες αυτό που έβλεπα στους εφιάλτες μου. Να με έχουν βάλει στην πρώτη ασφαλιστική κλάση της γενικής κατηγορίας (220€/μήνα ΕΦΚΑ χώρια ο ΕΤΕΑΕΠ)!!! Μετά από πάρα πολλά τηλέφωνα, σε όσα ελάχιστα μου απάντησαν μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και ότι αυτό μπορεί να αλλάξει μόνο από το νέο έτος κι όχι τώρα!!! Για να μην πολυλογώ, η οικονομική μου κατάσταση βρίσκεται σε πολύ κακό επίπεδο και δεν έχω χρήματα (85€ παραπάνω το μήνα) για να καλύψω το λάθος του ΕΦΚΑ. Είχα πάρει μια προσωπική απόφαση τον Σεπτέμβρη του 2019 να παλέψω στη χώρα μου και να μην φύγω ακόμα στο εξωτερικό. Καλά να πάθω λοιπόν. Ας κάτσω να πληρώνω τον ελληνικό κρατισμό και να με αντιμετωπίζει το κράτος σαν εχθρό του.

Την ψιλιαζόμουν την δουλειά συνάδελφε απ' ότι φαντάζομαι είδες και από το αρχικό ποστ. Έκανε μπαμ η υπόθεση ότι δε πρόκειται να μας έβαζαν στην σωστή κατηγορία. Εγώ πάντως ακόμα περιμένω, με προέγκριση αρχές Φλεβάρη. Δεν τρέφω καμία ελπίδα να με έχουν βάλει στην ειδική κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/9/2020 at 7:08 ΠΜ, anasgeor said:

Την ψιλιαζόμουν την δουλειά συνάδελφε απ' ότι φαντάζομαι είδες και από το αρχικό ποστ. Έκανε μπαμ η υπόθεση ότι δε πρόκειται να μας έβαζαν στην σωστή κατηγορία. Εγώ πάντως ακόμα περιμένω, με προέγκριση αρχές Φλεβάρη. Δεν τρέφω καμία ελπίδα να με έχουν βάλει στην ειδική κατηγορία.

Είναι πραγματικά απαράδεκτο να κάνουν αυτό το πράγμα σε αυτές τις εποχές και σε νέους κιόλας μηχανικούς! Εύχομαι να βγάλουμε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι, εσείς μπορείτε να αλλάξετε την ασφαλιστική σας κατηγορία από το site του EFKΑ πατώντας την επιλογή πάνω δεξιά "Επιλογή Ασφαλιστικής Κατηγορίας"; 

Εμένα μου βγάζει (καιρό τώρα) "Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αίτησης ήταν η 13/3/2020."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου εμφανίστηκαν σήμερα οι εισφορές, προφανώς και έχω μπει σε λάθος κατηγορία (την πρώτη και όχι την ειδική). 220€ μέχρι τον  Ιούνιο και 288€ από τον Ιούλιο και μετά (επικουρική και εφάπαξ). Επικουρική και εφάπαξ είναι άλλα ποσά για την ειδική κατηγορία ασφάλισης ή όχι; Θα αρχίσω τα τηλέφωνα να δω μήπως βγει άκρη, αν δε βγει πληρώνω αυτά κλείνω βιβλία και γεια σας. Δουλεύουμε ένα χρόνο και δε ξέρουμε εν τέλη πόσα λεφτά παίρνουμε, αν είναι δυνατόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα εγγραφή σε εφκα πριν κάνα 2μηνο. Όταν τους ρώτησα για αυτό το θέμα μου είπαν ότι αυτό γίνεται σε όσους γράφτηκαν πριν τον Μάρτιο οπότε φαίνεται ότι δεν έχουν επιλέξει ασφαλιστική κατηγορία όταν έπρεπε (θεωρητικά έχεις εγγραφεί πιο πριν), και ότι για να διορθώσεις το πρόβλημα πρέπει να κάνεις κάποια αίτηση. Μάλιστα μου είπαν ότι το σύστημα αποφασίζει που θα σε εντάξει μόνο του..... Προσωπικά εγώ επισύναψα και μία ΥΔ μαζί με την αίτηση εγγραφής που τους το δηλώνω ρητά ότι θέλω να ενταχθώ στην ειδική κατηγορία έτσι ώστε να είμαι καλυμμένος (νομικά) και μου έστειλαν και ξεχωριστό Αρ. Πρ. . Γενικά προσπάθησε να επικοινωνήσεις αν και νομίζω ότι απλά θα σου πουν να κάνεις αίτηση για να αλλάξεις κατηγορία που θα την δουν μετά από κάνα 8μηνο..  . Αν δε βρεις άκρη το μόνο που σου μένει είναι να απευθυνθείς στον συνήγορο του πολίτη

επίσης επικουρική και εφάπαξ δεν έχουν ειδική κατηγορία ασφάλισης. (Συνολικά πληρώνεις 204 € στην ειδική)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι είμαστε πολλοί συνάδελφοι/σες που δεν θα μπορούμε ηλεκτρονικά να επιλέξουμε κατηγορία για το 2021 λόγω μη ολοκλήρωσης εγγραφής μας ακόμα (εγώ γράφτηκα Εφκα Σεπτέμβριο 2020 και προφανώς ακόμα δεν φαίνομαι ηλεκτρονικά). Έχω στείλει emails και έχω κάνει και αίτηση ηλεκτρονικά (από τα ραντεβού) να μπω στην ειδική κατηγορία και για το 2021 (μαζί με την εγγραφή μου το 9/20 έκανα ξεχωριστή αίτηση για ειδική κατηγορία για να καλυφθω αν μου βγάλουν λάθος ειδοποιήτηρια) τουλάχιστον να πάρω έναν αριθμό πρωτοκόλλου και τωρα. Έχει κανείς κάποια απάντηση κτλ σε αυτό το θέμα; Κάτι που να έχει κάνει σχετικό, απάντηση να πήρε κτλ?

Edited by chman113
Link to comment
Share on other sites

Για να σας κάνω να νιώσετε λίγο καλύτερα, εγώ έκανα έναρξη Σεπτέμβριο του '19 και ακόμα να φανώ στο σύστημα. 16 μήνες στην αβεβαιότητα και συνεχίζουμε. Ενάμισης χρόνος δουλειάς και ήδη έχω απελπιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.