Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Eγγραφή ΕΦΚΑ και ειδική κατηγορία ασφάλισης.


anasgeor

Recommended Posts

Δε θέλω να σας απογοητεύω συνάδελφοι αλλά και εγώ μετά από προτροπή του περιφερειακού τμήματος της Θεσσαλονίκης - όταν την μυριζόμουν τη δουλειά ότι θα με βάλουν στην 1η κατηγορία αυτόματα- έστειλα αίτηση στο τμήμα για την υπαγωγή μου στην ειδική κατηγορία, το οποίο αυτοί επισύναψαν στο αίτημα εγγραφής μου ( απ' το περιφερειακό της Θεσσαλονίκης στα κεντρικά της Αθήνας για την ολοκλήρωση της διαδικασίας). Εν τέλει προφανώς αγνοήθηκε και με βάλανε στην 1η.

Σε ερώτηση προς την υπάλληλο για το αν αυτή η διαδικασία με την υπεύθυνη δήλωση/αίτημα έχει βοηθήσει/ διευθετήσει το θέμα για κανέναν μου είπε όχι, αλλά "είστε πολλοί με αυτό το πρόβλημα δε γίνεται να σας αφήσουν έτσι". Εξυπηρετικοτατη η κυρία γενικότερα, αλλά ήταν προφανές ότι δεν ήταν στο χέρι της.

Σε κάθε περίπτωση σπάω τα τηλέφωνα εδώ και δύο μέρες, στέλνω μέιλς και θα κάνω ο,τι περνάει απ' το χέρι μου, και ας μη σηκώνουν αυτοί κανένα από τα 5-6 τηλέφωνα που παίρνω εναλλάξ και ακατάπαυστα επί ώρες.

Υ.Γ. Η κατάσταση είναι τόσο χάλια που κάνουμε γαργάρα τα της ασφάλισης υγείας που θα πληρώσουμε όπως και να χει για τόσους μήνες, κατά τους οποίους ουσιαστικά καμία ασφάλιση δεν είχαμε.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν φτάνει απλά ένα πρόθεμα "e-" για να εκσυγχρονιστείς .... αλλά ... πρότασή μου είναι ... μάλλον να φτιάξουν την σελίδα τους να έχει αυτό==> εδώ ως εισαγωγή που ταιριάζει ηχητικά με το πρόθεμα ή όταν κάνεις κλικ στο λογότυπο ή τουλάχιστον στην σελίδα που δίνουμε τους κωδικούς γαι να δούμε τα ειδοποιητήρια ...

την καλημέρα μου ...

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, είχα κάνει εγγραφή μέσα Μαρτίου και είδα τυχαία χθες οτι βγήκαν οι εισφορές. Με έβαλαν κι εμένα στην πρώτη κατηγορία με 220ε και 288ε. Γνωρίζει κάποιος αν αλλάζει αυτό? να το κυνηγήσω ή να το αφήσω και αν επιλέξω την ειδική κατηγορία για το νέο έτος. Εχει καταφέρει κανείς να αλλάξει κατηγορία τέλος του χρόνου ή δε γίνεται; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συνάδελφοι σκοπεύω να το κυνηγήσω, γιατί ο νόμος είναι σαφέστατος, κάτω των 5 ετών ελ.επαγγελματίας δικαιούνται με αίτηση τους να είναι στην ειδική κατηγορία. Γι αυτό έχω ΑΠ στην πρώτη μου εγγραφή και επιδιώκω τώρα να κάνω αίτηση γραπτή/ηλεκτρονική με Αρ. Πρωτοκόλλου και για το 2021. 
Το αν το κράτος έχει τεχνική αδυναμία να το κάνει στα συστήματα του, μου είναι εντελώς αδιάφορο και δεν αλλάζει τον νόμο/εγκυκλίους που στο επιτρέπει εφόσον αιτηθείς, ας τα υπολογίζουν στην εκκαθάριση έστω. 

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, vasilis01 said:

Καλημέρα σας, είχα κάνει εγγραφή μέσα Μαρτίου και είδα τυχαία χθες οτι βγήκαν οι εισφορές. Με έβαλαν κι εμένα στην πρώτη κατηγορία με 220ε και 288ε. Γνωρίζει κάποιος αν αλλάζει αυτό? να το κυνηγήσω ή να το αφήσω και αν επιλέξω την ειδική κατηγορία για το νέο έτος. Εχει καταφέρει κανείς να αλλάξει κατηγορία τέλος του χρόνου ή δε γίνεται; 

Εγώ προσωπικά θα το "κυνηγήσω" όσο πάει. Τι μπορούμε να κάνουμε όμως επί της ουσίας; Το "κυνήγι" μας νομίζω περιορίζεται στα τηλέφωνα και στην ελπίδα 1. να το σηκώσουν και 2. να μπορούν να το αλλάξουν. Δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος, εδώ δε μπορώ να τους βρω στα τηλέφωνα στη μέση της χρονιάς, θα τους βρω τώρα Χριστούγεννα και με κορονοϊούς  στη μέση; αποκλείεται... Νομίζω το best case scenario είναι να εξισωθούν με τις μελλοντικές εισφορές κάπως και εν τέλει να ισορροπήσει (είναι δυνατό κάτι τέτοιο; ανάθεμα αν ξέρει κανείς). Βέβαια αυτό εμένα δε με αφορά, τα καραγκιοζιλίκια αυτά είναι η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι μου για την απασχόληση μου ως μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, anasgeor said:

Εγώ προσωπικά θα το "κυνηγήσω" όσο πάει. Τι μπορούμε να κάνουμε όμως επί της ουσίας; Το "κυνήγι" μας νομίζω περιορίζεται στα τηλέφωνα και στην ελπίδα 1. να το σηκώσουν και 2. να μπορούν να το αλλάξουν. Δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος, εδώ δε μπορώ να τους βρω στα τηλέφωνα στη μέση της χρονιάς, θα τους βρω τώρα Χριστούγεννα και με κορονοϊούς  στη μέση; αποκλείεται... Νομίζω το best case scenario είναι να εξισωθούν με τις μελλοντικές εισφορές κάπως και εν τέλει να ισορροπήσει (είναι δυνατό κάτι τέτοιο; ανάθεμα αν ξέρει κανείς). Βέβαια αυτό εμένα δε με αφορά, τα καραγκιοζιλίκια αυτά είναι η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι μου για την απασχόληση μου ως μηχανικός.

Πάντως καλό είναι εκτός από τηλέφωνα να δοκιμάσεις και μέσω του e-efka ηλεκτρονικό αίτημα. 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

πήρα τηλέφωνο στο 1555 και περίμενα σαν το γαϊδούρι 32 λεπτά

έπιασες γραμμή με υπάλληλο τουλάχιστον;

Link to comment
Share on other sites

πάλι καλά που δεν έκλεισε στο τελευταίο λεπτό (όπως αρχικά υπέθετα) και εξυπηρετήθηκα από μια πολύ ευγενική και πρόσχαρη υπάλληλο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.