Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Eγγραφή ΕΦΚΑ και ειδική κατηγορία ασφάλισης.


anasgeor

Recommended Posts

Eπικοινώνησα και εγώ με το 1555 μετά από ένα μισάωρο υπομονής, ευγενέστατη η υπάλληλος αλλά προφανώς και αυτή δεν ήξερε τι μπορεί να γίνει. Κλείσαμε με το "δε ξέρω αν θα δικαιωθείτε και πότε".

Edited by anasgeor
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anasgeor said:

Eπικοινώνησα και εγώ με το 1555 μετά από ένα μισάωρο υπομονής, ευγενέστατη η υπάλληλος αλλά προφανώς και αυτή δεν ήξερε τι μπορεί να γίνει. Κλείσαμε με το "δε ξέρω αν θα δικαιωθείτε και πότε".

Προτείνω να επικοινωνήσεις με τον συνήγορο του πολίτη και να υποβάλεις αναφορά. Μερικοί πάντως που είχαν θέματα και δεν τους έδιναν σημασία στον ΕΦΚΑ μετά από καταγγελίες το επιλύαν. Από αυτούς στον ΕΦΚΑ μην περιμένεις κάτι, δεν τους ενδιαφέρει αν έχεις μπει ένα χιλιάρικο μέσα από δικιά τους ανευθυνότητα.

Edited by VasKar96
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όπως είχα γράψει από τον Σεπτέμβρη ακόμα. Έχω κάνει άπειρα τηλέφωνα. Με τα  πολλών κόπων και βασάνων κατάφερα πριν 2 βδομάδες περίπου να μιλήσω με μια "κυρία" του ΤΣΜΕΔΕ στα κεντρικά. Της μιλούσα πολύ ευγενικά και εκείνη φώναζε πως κάθε μέρα έχει 50 τηλέφωνα για το ίδιο πρόβλημα και δεν μπορεί να κάνει τίποτα και αν θέλω να κάνω αναφορά τον κ. Χάλαρη (πρόεδρος του ΕΦΚΑ). Εμ σου χρωστάνε, εμ σου φωνάζουν οι αχαρακτήριστοι. Στις 23 Δεκεμβρίου μου ήρθε απάντηση στα e-mail που είχα στείλει από Σεπτέμβρη, ένα τυποποιημένο πως μπορώ να επιλέξω κλάση για το 2021 (χαίρω πολύ) και ότι εξετάζεται ακόμα να δωθεί η δυνατότητα αλλαγής κλάσης προηγούμενου έτους. Η κυρία του ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης πάντως πολύ εξυπηρετική και έκραξε πολύ τα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ καθώς όπως μου είπε, αυτό φταίει.

Είναι πραγματικά η σταγόνα που ξεχύλισε το ποτήρι και για μένα. Έχουμε μεν πολλοί ένα χαμηλό μισθό, έχουμε και τα "λάθη" του δημοσίου που μόνο να ζητάει λεφτά ξέρει και από ασφάλεια 0. Θα απευθυνθώ κι εγώ στο συνήγορο του πολίτη και πολύ το άργησα. Για οτιδήποτε νεότερο θα σας ενημερώσω.

Μας "στηρίζουν" τους νέους με 84€ λιγότερα τον μήνα (ουαου) και ακόμα και αυτά δεν μας τα δίνουν. Ξεφτιλισμένο δημόσιο.

Edited by alexvastopo
Link to comment
Share on other sites

Ναι νομίζω η αναφορά είναι μονόδρομος καθώς η καθυστέρηση εγγραφής από μόνη της είναι παράνομη. Επίσης μπορείς να διεκδικήσεις και την υγεία για τους μήνες που δεν σε είχαν γράψει. Πάντως κάποιοι που το κυνήγησαν εν τέλη τους έβαλαν στην σωστή κατηγορία, οπότε θεωρώ ότι είναι θέμα υπαλλήλου που δεν ασχολούνται. Δεν γίνεται στα άλλα ταμεία να τους βάζουν κανονικά στην ειδική κατηγορία και στο τσμέδε όχι. 

Εγώ πάντως σε περίπτωση που δεν με βάλουν στην ειδική κατηγορία θα τους κυνηγήσω, ο νόμος είναι ξεκάθαρος, ότι με την εγγραφή σου δηλώνεις εάν θέλεις να ενταχθείς, κάτι το οποίο το έχω κάνει. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 23/12/2020 at 12:25 ΠΜ, alexcivil said:

Για να σας κάνω να νιώσετε λίγο καλύτερα, εγώ έκανα έναρξη Σεπτέμβριο του '19 και ακόμα να φανώ στο σύστημα. 16 μήνες στην αβεβαιότητα και συνεχίζουμε. Ενάμισης χρόνος δουλειάς και ήδη έχω απελπιστεί.

Και εγώ το ίδιο συνάδελφε, έκανα έναρξη τον Ιούλιο του 19 και αίτηση εγγραφής και ακόμα να φανώ στο σύστημα ασφάλισης! 

Στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ Αθήνα δεν απαντάνε ούτε στα τηλ ούτε στα email!!!! 

Τι κάνουμε? 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, billaras75 said:

Και εγώ το ίδιο συνάδελφε, έκανα έναρξη τον Ιούλιο του 19 και αίτηση εγγραφής και ακόμα να φανώ στο σύστημα ασφάλισης! 

Στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ Αθήνα δεν απαντάνε ούτε στα τηλ ούτε στα email!!!! 

Τι κάνουμε? 

Γενικά από ότι ξέρω τώρα οι τυποι εκεί τώρα βλέπουν αιτήσεις Απριλίου 2020. Οπότε η αίτηση σου πιθανώς κάπου έχει παραπεσει. 

Δύο τρεις που είχαν το ίδιο θέμα έκαναν αναφορα στον συνήγορο και ως δια μαγείας μέσα στην εβδομάδα τους έπαιρναν τηλέφωνο να τους πουν ότι ολοκληρώθηκε η εγγραφή τους. 

Γενικά η καθυστέρηση εγγραφής είναι αντισυνταγματικη (παράβαση των αρχών της χρηστής διοίκησης και της δικαιολογημένης εμπιστοσύνης του διοικουμένου του άρθρου 22 παρ. 5, 21 παρ. 3  και 5 του Συντάγματος, όπως αναφέρει σε σχετική ανακοίνωση του το ΤΕΕ/ΤΚΜ). Οπότε γενικά φοβούνται όταν αρχίζεις και ξεκινάς τέτοιες διαδικασίες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άκουσα ότι το εφκα παίρνει τηλέφωνο από δω και πέρα και ρωτάει να διορθώσει την ασφαλιστική κατηγορία για αυτους που τους έχει βάλει αυτόματα στην πρώτη. Οπότε να έχετε το νου σας. 

Link to comment
Share on other sites

Το νου σας συνάδελφοι, από 5 Μαρτίου μπορούμε να αλλάξουμε την κλάση για την περσινή χρονιά. 

https://www.google.com/amp/s/amp.cnn.gr/ellada/story/256495/e-efka-apo-tis-5-martioy-mporoyn-oi-neoi-mixanikoi-na-epilexoyn-tin-eidiki-asfalistiki-katigoria

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Παρακαλώ, εάν κάποιος καταφέρει να κάνει την επιλογή της Ειδικής κατηγορίας, να το αναφέρει εδώ. Γιατί εγώ μπήκα πριν λίγο και μου επιστρέφει " Δεν προκύπτει δυνατότητα αλλαγής ασφαλιστικής κατηγορίας. "

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.