Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλάκες πεζοδρομίου σε αυλή


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Υπάρχει αυτή η κοινόχρηστη αυλή.

Η αυλή ηταν παρατημένη και όλο γεμίζε ακαθαρσίες από τις γάτες.

Καθώς καθάρισα ένα τμήμα της όπως θα βλέπετε και στην φωτογραφία, θα ήθελα να τοποθετήσω (χωρις τσιμέντο) πλακες πεζοδρομίου 50αρες (5 τμ).

Θέλω να γίνει χωρις τσιμέντο για την απορόφηση των υδάτων καθώς και να έχουν κλίση προς το ανοιχτό κηπάκι.

 

Καθώς θελω να είμαι απολύτος νόμιμος...

ΤΟΝΙΖΩ, ότι οι πλάκες δεν θα τσιμεντοθούν, γιαι να βγουν έαν χρειαστεί ποτε....

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

 

1)Χρειάζομαι κάποια άδεια μικρής κλίμακας ή όχι επειδή ειναι 5τμ και μη τσιμεντομένες;

2)Ανήκει  στον Άρθρο 30 - Νόμος 4495/2017 ιστ 

διάστρωση δαπέδου ακάλυπτου χώρου, με την προϋπόθεση ότι αυτή δεν υπερβαίνει το 1/3 του ακάλυπτου χώρου;;;

(υπαρχει και μεγαλή αυλη στο πίσω μέρος του κτηρίου)

3)Επειδή είναι σε κοινόχρηστο χώρο τι έγγραφα απαιτούνται;

Ο συνιδιοκτητης (2 ειμαστε) δεν συμφωνεί καθως δεν υπαρχουν καλες σχέσεις.

Το ποσοστό συνιδιοκτησιας στους ακαλυπτους - κοινοχρηστους χώρους ειναι 50-50%

 

Θεώρω ότι με βάση των παραπάνω νόμο μπορώ να τοποθετήσω τις πλάκες αυτες...

Είμαι παράνομος;

 

Επίσης ο συνιδιοκτητης εχεις χτίσει πεζοδρομιο 15τμ στο πισω κοινοχρηστο μέρος της αυλής το οποίο ισχυρίζεται ότι εχει νομιμοποιήσει χωρίς να έχει παρα την συγκαταθεσή μου.

Γνωρίζω ότι μπορεί να νομιμοποιήσει κάτι τέτοιο, αλλά εάν το παώ δικαστικά μπορώ να το κατεδαφίσω σωστα;

 

Ελειπά εκτός χρόνια.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικα

20200307_154000.jpg

Edited by mpitzi
Link to comment
Share on other sites

Η εναπόθεση πλακών πεζοδρομίου που περιγράφετε θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι εμπίπτει στις εργασίες του άρθρου 30 για τις οποίες δεν απαιτείται άδεια. Ωστόσο, το δικό σας πρόβλημα δεν είναι πολεοδομικό αλλά ιδιοκτησιακο. Επειδή ο χώρος είναι κοινόχρηστος για οποιαδήποτε εργασία (ανεξαρτήτως του αν απαιτείται η όχι άδεια) θα πρέπει να υπάρχει συναίνεση των συνιδιοκτητών. Οπότε αν προβείτε στην εργασία αυτή μπορεί δικαστικά ο έτερος ιδιοκτήτης να σας αναγκάσει να την καθαιρέσετε, Φυσικά το ίδιο μπορείτε να κάνετε και εσείς για την κατασκευή που έχει κάνει αυτός απ' ότι λέτε. Κατά τη γνώμη μου αυτό που θα πρέπει να κάνετε είναι να προσπαθήσετε να τα βρείτε με τον συνιδιοκτήτη και να συναποφασίσετε τι θα μπορούσατε να κάνετε για την βελτίωση της κοινής σας περιουσίας και σε καμία περίπτωση να μην μπλέξετε σε μια διαμάχη για ασήμαντα πράγματα που θα σας κοστίσει τόσο χρηματικά όσο και ψυχικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.