Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Sokkia l1 gsr1700 csx


ntemhs

Recommended Posts

Παιδιά αναμένω εντυπώσεις από σετ των SOKKIA GSR1700 CSX και SOUTH s750.

 

Είμαι σε φάση αγοράς

 

Με το συγκεκριμένο SOKKIA χάραξη δεν μπορείς να κάνεις λένε... ισχύει;;

 

Αν πάρεις το RTK θα μπορείς να κάνεις χάραξη.Θα το πληρώσεις όμως σχεδόν όσο ένα απλό διπλόσυχνο (χωρις glonass).

Εγώ γενικά είμαι ευχαριστημένος από την ποιότητα του,το βάρος του κλπ. αλλά αν μου έλεγες τωρα τι θα έπαιρνα,θα προτιμούσα 1 δέκτη L1/L2 για network λύσεις.Γενικά δεν έχεις σίγουρα αποτελέσματα ακόμα και με fixed λύσεις στο post processing.Εχει τύχει να πάρω fixed λύσεις που δεν είναι σωστές αφού τις τσέκαρα με Total Station (διαφορές 10-20cm). βέβαια το καταλαβαίνεις στην πορεία αν η λύση σου είναι καλή,π.χ. αν είναι ΟΛΑ τα σημεία fixed έχεις μια καθαρή λύση και ξέρεις ότι ειναι οκ.Αν έχεις εναλλαγές fixed-float τοτε πρέπει να υποψιαστείς ότι κατι δεν πάει καλα.Επίσης έχει ένα "κακό" το λογισμικό του,σου δίνει δυνατότητα να κάνεις λύση με Safe Mode δηλ, πιο σφιχτούς ελέγχους για πιό αξιόπιστα αποτελέσματα.Αυτό όμως είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί μπορεί με Safe mode να μήν έχεις όλα τα σημεία fixed ενώ χωρίς safe mode να είναι ολα οκ.Τι κανεις σε αυτη την περίπτωση..;ποιά λύση θεωρείς σωστή..;

τεσπα..μερικοι προβληματισμοί..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.