Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Sokkia l1 gsr1700 csx


ntemhs

Recommended Posts

Μίλησα με τον αντιπρόσωπο της SOKKIA για το gsr 1700 csx, γενικά απ' ότι κατάλαβα το μηχανάκι αυτό είναι πιο εξελιγμενο από τα υπόλοιπα μονής συχνότητας (δεν είναι rtk) και ο χρόνος για να κάνει fixed είναι κάποια δευτερόλεπτα ή έστω μερικά λεπτά, ότι δλδ ισχύει για τα συστήματα διπλής συχνότητας (χρησιμοποιεί και GLONASS). Το κακό είναι ότι δεν είναι αναβαθμίσιμο σε L2 αλλά από την άλλη πιστεύω ότι έχει καλή τιμή, ας με διορθώσει κάποιος εαν πιστεύει ότι τα 6600 τιμή με Φ.Π.Α. είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ntemhs

με όσα αναφέραμε μετά το αρχικό σου ερώτημα θεωρώ ότι σε βοηθήσαμε σημαντικά για να σχηματίσεις άποψη.

Κανένας όμως δεν μπορεί να επέμβει στις τελικές σου αποφάσεις αφου τα χρήματα δεν είναι λίγα σε κάθε περίπτωση.

Σου έχω αποστείλει προσωπικό μήνυμα γιατί υπάρχουν πράγματα που δεν γράφονται τουλάχιστον δημόσια

Για το τελευταίο σου ερώτημα η τιμή είναι καλή!!!!

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα μονοσυχνο και το πλήρωσα 5600 ευρωπουλα και μετα από 12 μηνες πηρα τον αντιπροσωπο τηλ να μου δώσει τιμή να το πάρει πίσω γιατί ήθελα να πάρω διπλόσυχνο. Μου πρόσφερε 1200 ευρώ. Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μηχάνημα μπορεί να αναβαθμιστεί σε RTK !!!

Έτσι με διαβεβαίωσαν από τη Sokkia πως σύντομα θα υπάρχει η δυνατότητα. Αυτό γράφει και το σχετικό φυλλάδιο .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, οι "αναβαθμίσεις" μου θυμίζουν αρκετά παλαιότερα που τα αυτοκίνητα ήταν αρκετά ακριβότερα, κάποιος "γκαζάκιας" έπαιρνε ένα 1200αρι και του άλλαζε τη μηχανή σε 1800 ή 2000 και κότσαρε και αυτοκόλλητο Turbo από πίσω......

Ότι και να του έκανε .... τα δεσίματα και ο σχεδιασμός του ήταν για 1200άρι!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειπα μαρκα. απλα ήθελα να τονίσω αυτό που είπε ο θεοχάρης γιατι ειμαι παθων: μην κρίνεις μονο τις δουλειες που έχεις τώρα. Αν θελήσεις να αναβαθμιστείς απλά ξεχνάς την τωρινή επένδυση για τέτοια μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Νtemis ακούγεται ενδιαφέρον και είναι προιόν από σοβαρό κατασκευαστή. Πρέπει να είναι κάτι σαν το Pro mark 3 αφού έχει RTK δυνατότητα αλλά είναι L1. Θα το ψάξω να δω τι χειριστήριο έχει, τι λογισμικό, τι εμβέλεια radio, εάν μπαίνει στο Hepos κλπ. Αλήθεια η τιμή 6600 με ΦΠΑ έχει και την RTK δυνατότητα και εξοπλισμό μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι nismo, η τιμή είναι χωρίς rtk οπότε πρέπει να προσθεσεις γύρω στα 2500 ευρω όταν η επιλογή θα είναι διαθέσιμη. Λοιπόν εχτές πήγα Αθήνα (με τις τσέπες γεμάτες) για να αγοράσω το SOKKIA, τελικά όταν μου λύθηκε μια απορία που είχα σχετικά με την λειτουργία του έκανα πίσω, φυσικά το λάθος ήταν δικό μου οπότε δεν ρίχνω κανένα φταίξιμο στον αντιπρόσωπο, γενικά έχω κάνει πίσω στην όλη υπόθεση και αρχίζω να σκέφτομαι ήδη πως θα κατεβάσω 5-6 στάσεις με το σταθμό μου. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που μου έχει μείνει απ'όλο το τρέξιμο και ψάξιμο είναι το άγχος μήπως κάνω λάθος επιλογή, ό,τι και να πάρω, πιστεύω ότι ποτέ δεν θα είμαι βέβαιος για τον εαν έκανα καλά που πήρα το τάδε ή το τάδε μοντέλο, γι'αυτό σκοπεύω να ηρεμήσω και ό,τι με φωτίσει ο μεγαλοδύναμος. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

ανάλογα με αυτά που διαθέτετε για αγορά gps να είναι και οι απαιτήσεις ως προς την παραγωγή!!

Μη περιμένετε να αγοράσετε ένα μονής συχνότητας και να κάνετε παραγωγή "διπλόσυχνου" ότι και να σας τάζουν:!:

Το μονόσυχνο είναι ΜΟΝΟΣΥΧΝΟ και στην καλύτερη περίπτωση να κάνει περιορισμένων δυνατοτήτων RTK και αυτό μόνο για αποτύπωση!! Μη περιμένετε να κάνετε το 1400άρι .....Porsche!!!

 

Από το να κατεβάσεις 5~6 στάσεις φίλε Ντέμη από το τριγωνομετρικό .....

άσε την ώρα που θα τις κατεβάζεις .... στήσε - να πάει ο βοηθός για οπισθοσκόπευση μετά να πάει να ρίξει την επόμενη στάση, ξέστησε και ξανά μανά .... θα γ@@+ όλη την ώρα..... Αυτή η διαδικασία μπορεί να σου φάει και 4~5 ώρες.... περισσότερες και από το τοπογραφικό. Και ποιος σου είπε ότι οι συντεταγμένες σου που θα φέρεις στη στάση σου στο γήπεδο θα είναι σωστές????? Την ακρίβεια του οργάνου σου την τσέκαρες???? Εκτός κι αν μετράς με όργανο 1cc !!!!! Που δε νομίζω γιατί αν είχες τα λεφτά για όργανο 1cc ....ΔΕΝ θα κόλλαγες στα 6~7000ευρώ!!

Άρα... καλύτερα να πάρεις έστω και ενα GPSακι κι ας είναι και μονης συχνότητας να κάνεις τουλάχιστο το κατέβασμα συν/νων ξεκούραστα, με ακρίβεια και ταχύτητα!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.