Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισφορές σε παρ.9 άρθρο 39 του ν.4387/2016


vaspk

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έχω κάνει έναρξη εργασιών τον Σεπτέμβρη του 19 οπότε ακόμη δεν φαίνομαι στο σύστημα. Υπάγομαι στην παρ.9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016 και απασχολούμαι σε εταιρεία όπου κόβω κάθε μήνα ΔΠΥ με ποσό 1500Ε. Όπως θα γνωρίζετε η εφαρμογή για να επιλέξουμε ασφαλιστική κλάση δεν μου επέτρεπε να κάνω κάτι γιατί ακόμη εμείς δεν φαινόμαστε στο σύστημα. Έχω τις εξής ερωτήσεις αν είναι εύκολο να με βοηθήσετε:

1) Σε πια κλάση θα με βάλει το σύστημα; Στην 1η κλάση ή στην ειδική κλάση λόγω του ότι είμαι κάτω των 5 ετών;

2) Σύμφωνα με ενημέρωση που έχω οι εισφορές σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να υπολείπονται της 2ης ασφαλιστικής κλάσης. Όμως για εμάς τους "νέους" δεν πρέπει να υπολείπονται της 1ης ασφαλιστικής κλάσης των 210Ε. Ισχύει αυτό;

3) Στην δική μου περίπτωση οι εισφορές του ΕΦΚΑ ( δικές μου και εισφορές του εργοδότη) είναι 406,5Ε , δηλαδή πολύ παραπάνω από τις εισφορές της 1ης ασφαλιστικής κλάσης που είναι 210Ε. Η ενημέρωση που έχω από την εταιρεία μου είναι ότι θα φαίνομαι πιστωτικός κάθε μήνα. Αυτό σημαίνει ότι θα μπορώ να παίρνω πίσω την διαφορά των δύο αυτών ποσών όταν γίνεται η εκκαθάριση της χρονιάς;

4) Το ίδιο ισχύει και για το επικουρικό και το εφάπαξ. Η χαμηλότερη κατηγορία είναι 68Ε ενώ τώρα οι εισφορές (δικές μου και εργοδότη) είναι 165E. Και αυτά θα είναι πιστωτικά και θα επιστρέφονται;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

@vaspk

Για το 1ο ερώτημα: Στην 1η ΑΚ (εφόσον δεν επιλέξεις διαφορετική ΑΚ. Αυτό πρέπει ήδη να σου έχει γίνει). Διότι εφόσον έχεις επιλέξει να ενταχθείς στην παρ.9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016, σε αντιμετωπίζει ως να είχες παράλληλη ασφάλιση (μη μισθωτή+μισθωτή).

Για το 2ο ερώτημα: Ισχύει, όπως το περιγράφεις.

Για το 3ο & 4ο ερώτημα: Η γνώμη μου για αυτά είναι η παρακάτω:
Ξεκινάμε με το ότι θεωρεί ότι έχεις παράλληλη ασφάλιση, άρα πρακτικά σε αντιμετωπίζει όπως την περίπτωση 3 που αναφέρει ο ΕΦΚΑ στην σελίδα του..

Σύμφωνα με αυτά που αναφέρει (ο ΕΦΚΑ) καταλαβαίνω ότι:
Με δεδομένο ότι: Αν από την μισθωτή εργασία προκύπτουν εισφορές >210,00€:
α) ΔΕΝ σε θεωρεί μη μισθωτό ως προς την ασφάλιση ---οποιαδήποτε ΑΚ και αν επιλέξεις-- για όσους μήνες αυτό συμβαίνει. Άρα αναζητούνται οι εισφορές ως να ήσουν μισθωτός. Επίσης στην εγκ.3/20 αναφέρει ότι δεν έχει αλλάξει κάτι ως προς την καταβολή των εισφορών όσων έχουν επιλέξει το ειδικό αυτό καθεστώς του άρθρου 39 παρ.9.
Επομένως, προσωπικά, δεν βλέπω από που προκύπτει από κάπου ότι επιστρέφεται η διαφορά. [ δηλαδή σου λένε από την εταιρεία ότι έμμεσα Θα επιστραφεί και μέρος της εργοδοτικής εισφοράς στην εταιρεία και μέρος της δικής σε εσένα. Ενδιαφέρον θα ήταν να σου πουν και να μας μεταφέρεις από που προκύπτει αυτός ο συλογισμός βάση νομοθεσίας ... εγκυκλίων κλπ ]

β) αν επιλέξεις ΑΚ που αναζητούνται εισφορές >210,00€ πληρώνεις τη διαφορά εφόσον δεν καλύπτεται από τις εισφορές της μισθωτής.

Επομένως αρχικά πρέπει να προσέξεις μην επιλέξεις (είχες αυτή τη δυνατότητα μέχρι τις 13/3/20 και θα την έχεις πάλι κάπου τον Δεκ '20) υψηλή ΑΚ, διότι αν από την μισθωτή δεν καλύπτεται η επιλεχθείσα ΑΚ θα πληρώνεις την διαφορά ή αν χαθεί η μισθωτή εργασία, για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα του έτους θα πληρώνεις την ΑΚ που θα έχεις επιλέξει.

Επίσης στην εγκ.3/20 αναφέρει ότι "...στις περιπτώσεις Μη Μισθωτής δραστηριότητας με παράλληλη Μισθωτή απασχόληση, προσδιορίζεται κατώτατη, κατά περίπτωση, κατηγορία καταβολής εισφορών για το σύνολο των δραστηριοτήτων. Εφόσον το ποσό των εισφορών από την μισθωτή απασχόληση υπολείπεται του ποσού εισφοράς της κατώτατης κατηγορίας, καταβάλλεται η αντίστοιχη διαφορά. Παρέχεται δυνατότητα επιλογής ανώτερης κατηγορίας καταβάλλοντας την αντίστοιχη διαφορά κλάδου σύνταξης. ..."
Δεν αναφέρει κάτι περί επιστροφής αν το ποσό των εισφορών από την μισθωτή απασχόληση ΔΕΝ υπολείπεται του ποσού εισφοράς της κατώτατης κατηγορίας.

Με βάση τα παραπάνω (ΕΓΩ) θεωρώ ---και κυρίως με βάση το--- ότι ένταξη στο άρθρο 39 παρ.9 ταυτίζεται με παράλληλη ασφάλιση και παράλληλη ασφάλιση:

i) Oδηγεί (αρχικά) σε αντιμετώπιση ως μη μισθωτό για όσο καλύπτεις το όριο των 210€ από την μισθωτή εργασία και σε κάθε περίπτωση όσο η επιλεχθείσα ΑΚ δίνει ποσό εισφοράς μικρότερο της εισφοράς που προκύπτει από την μισθωτή εργασία και

ii) Σε αντίθετη περίπτωση, ήτοι αν η μισθωτή εργασία δεν καλύπτει το ποσό εισφοράς των 210,00€ ή αν έχει επιλεχθεί ΑΚ που δίνει ποσό εισφορών υψηλότερο από αυτό που προκύπτει από την μισθωτή εργασία, η διαφορά αναζητείται από τον ασφαλισμένο.

Δεν συμβαίνει ή τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει αυτό με βάση την νομοθεσία αυτό που σου λένε στα 3 & 4. Και όπως έγραψα λίγο παραπάνω θα είχε ενδιαφέρον αν σου εξηγήσουν (με αναφορά σε νομοθεσία ... κατά το δυνατόν) και να μας μεταφέρεις την άποψή τους.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgegaleos said:

Δεν συμβαίνει ή τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει αυτό με βάση την νομοθεσία αυτό που σου λένε στα 3 & 4. Και όπως έγραψα λίγο παραπάνω θα είχε ενδιαφέρον αν σου εξηγήσουν (με αναφορά σε νομοθεσία ... κατά το δυνατόν) και να μας μεταφέρεις την άποψή τους.

Δε νομίζω ότι έχει ασχοληθεί με νομοθεσία όποιος είπε κάτι τέτοιο στην εταιρεία που εργάζεται ο συνάδελφος.

Όπως επίσης δε βλέπω και ποιον αυταπασχολούμενο θα συνέφερε να εξακολουθεί να εργάζεται εντεταγμένος στην παρ. 9. Όλα ξεκινάνε από το γεγονός ότι δεν είναι flat οι εισφορές ασθενείας στους μισθωτούς.

Edited by andreas-p
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτά υπέθεσα απλά. Από την εταιρία μου είπαν ότι όποιος δηλώνει ΑΠΔ με περίπου πάνω από 950Ε είναι πιστωτικός αυτό μόνο. Δηλαδή οι υπόλοιπες εισφορές πάνε ''χαμένες''; Γιατί θα είμαι στην 1η κατηγορία θέλοντας και μη.. αλλιώς με αυτή τη λογική θα μπορούσα να μπω και στην 5η κατηγορία πχ σωστά;

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, vaspk said:

Εγώ αυτά υπέθεσα απλά. Από την εταιρία μου είπαν ότι όποιος δηλώνει ΑΠΔ με περίπου πάνω από 950Ε είναι πιστωτικός αυτό μόνο. Δηλαδή οι υπόλοιπες εισφορές πάνε ''χαμένες''; Γιατί θα είμαι στην 1η κατηγορία θέλοντας και μη.. αλλιώς με αυτή τη λογική θα μπορούσα να μπω και στην 5η κατηγορία πχ σωστά;

Όχι δεν πάνε χαμένες γιατί μετρά ο μισθός σου ως συντάξιμες αποδοχές και όχι οι αποδοχές που αντιστοιχούν στην 1η κατηγορία μη-μισθωτού. Χαμένες πάνε οι εισφορές κλ. υγείας αφού δε σου προσφέρουν κάτι παραπάνω από το να έδινες τις εισφορές 1ης ή 0ης κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, andreas-p said:

Όχι δεν πάνε χαμένες γιατί μετρά ο μισθός σου ως συντάξιμες αποδοχές και όχι οι αποδοχές που αντιστοιχούν στην 1η κατηγορία μη-μισθωτού. Χαμένες πάνε οι εισφορές κλ. υγείας αφού δε σου προσφέρουν κάτι παραπάνω από το να έδινες τις εισφορές 1ης ή 0ης κατηγορίας.

Χμ οκ τώρα καταλαβαίνω τι ισχύει.. Άρα με συμφέρει να είμαι στο άρθρο 39; Αν δεν ήμουν οι εισφορές μαζί με επικουρικό και εφάπαξ είναι 204Ε(δεδομένου ότι θα ήμουν στην ειδική κατηγορία) αν δεν κάνω λάθος,  ενώ εγώ τώρα δίνω 247Ε, δηλαδή η διαφορά είναι στα 40 περίπου. Όμως τώρα απ' ότι γνωρίζω θα έχω μεγάλη επιστροφή φόρου γιατί υπάρχει μεγάλη παρακράτηση 20% και θα φορολογηθώ με το αφορολόγητο του μισθωτού.

Επίσης γιατί να συμφέρει την εταιρεία να με έχει στο άρθρο 39 και να πληρώνει κ αυτή τόσες εισφορές για εμένα;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vaspk said:

Χμ οκ τώρα καταλαβαίνω τι ισχύει.. Άρα με συμφέρει να είμαι στο άρθρο 39; Αν δεν ήμουν οι εισφορές μαζί με επικουρικό και εφάπαξ είναι 204Ε(δεδομένου ότι θα ήμουν στην ειδική κατηγορία) αν δεν κάνω λάθος,  ενώ εγώ τώρα δίνω 247Ε, δηλαδή η διαφορά είναι στα 40 περίπου. Όμως τώρα απ' ότι γνωρίζω θα έχω μεγάλη επιστροφή φόρου γιατί υπάρχει μεγάλη παρακράτηση 20% και θα φορολογηθώ με το αφορολόγητο του μισθωτού.

Επίσης γιατί να συμφέρει την εταιρεία να με έχει στο άρθρο 39 και να πληρώνει κ αυτή τόσες εισφορές για εμένα;

Συνάδελφε σίγουρα τα δεδομένα άλλαξαν αναδρομικά από 1/1/2020 οπότε οι περισσότεροι πρέπει να το ξαναδούμε.

Σε αυτά που λες πρέπει να συνυπολογίσεις και τις εργοδοτικές εισφορές που θα μπορούσαν να σου δοθούν σαν αμοιβή αφού πρακτικά είναι προϋπολογισμένα για εσένα.

Για τα φορολογικά, και εκεί υπαρχουν αλλαγές (κοινές κλίμακες, μείωση φορολογητέου από τις εισφορές), αλλά καλό είναι να το ελέγξεις και εσύ.

Edited by andreas-p
Link to comment
Share on other sites

@vaspk, Oπώς ακριβώς σου τα γράφει ο Αντρέας είναι.

Είναι θέμα πραγματικών περιστατικών και θα πρέπει να το εξετάσεις με τα πολύ δικά σου ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ δεδομένα.
Ενδεικτικά ένα "χοντροκομμένο" παράδειγμα με τις δύο περιπτώσεις (την μία όπου επιλέξεις να μην ενταχθείς στο καθεστώς και την άλλη όπου επιλέξεις την ένταξη. Δεν θα εμπλέξω δαπάνες που μπορεί να υπάρχουν απλά θα τις θεωρήσω ότι υπάρχουν και στις δύο περιπτώσεις και θα τις αγνοήσω.

Στο παράδειγμα ... και στις δύο περιπτώσεις ο εργοδότης θα δαπανήσει 1.500€.

Έστω λοιπόν ότι ο εργοδότης αποφασίζει να δαπανήσει 1.500€/μήνα για σένα.
Αν επιλέξεις να μην μπεις στο καθεστώς και υποθετικά επιλέξεις την 1η ΑΚ, θα έχεις αμοιβή μετά εισφορών 1.500,00 – 210,00 = 1.290,00€.
Αν επιλέξεις να ενταχθείς στο καθεστώς, τότε για να κοστίζεις στον εργοδότη 1.500€/μήνα, η αμοιβή σου θα πρέπει να είναι 1.272,48€. Τα υπόλοιπα 227,52€ (από τα 1.500€) είναι εργοδοτική εισφορά. Από τα 1.272,48€, ο εργοδότης θα παρακρατήσει το 9,22% για να αποδώσει τις εισφορές σου. Άρα θα σου μείνουν 1.155,16€.
Και στις δύο περιπτώσεις ο εργοδότης δαπάνησε 1.500.

Άρα:
ένταξη στο καθεστώς ---> θα λάβεις μετά εισφορών 1.290€ 
μη ένταξη στο καθεστώς ---> θα λάβεις μετά εισφορών 1.155.16, ήτοπι 134,84 λιγότερα.

Αν μάλιστα ενταχθείς στο ειδικό καθεστώς των νέων ασφαλισμένων, το όφελός σου θα είναι ακόμα μεγαλύτερο.
Αν λοιπόν συνεννοηθείς, συμφέρει και τους δύο να μην ενταχθείς στο καθεστώς. 

Δεν αναφέρομαι στην παρακράτηση του φόρου (20%) διότι μετέχει και στις δύο περιπτώσεις, οπότε είναι "αδιάφορη". 

Αλλά επειδή η όλη διαδικασία ξεκινάει με πρωτοβουλία του ασφαλισμένου και δεν τίθεται θέμα υποχρεωτικής υπαγωγής, αφού εσύ πρακτικά είσαι αυτός "που αιτείται" ξεκινάει τη διαδικασία ["αίτηση" και "υποχρέωση" δεν συμβαδίζουν ...] .... υποχρέωση να ενταχθεί κάποιος σε ρύθμιση δεν μπορεί να υπάρξει. Επομένως η ένταξη σε αυτό το ειδικό καθεστώς στον ΕΦΚΑ, είναι καθαρά εθελοντική από μεριά του εργαζόμενου, εφόσον βέβαια πληροί τα κριτήρια. Επομένως εφόσον μέχρι σήμερα εντασσόσουν στο καθεστώς αυτό, μπορείς να εγκαταλείψεις το καθεστώς λόγω των νέων αλλαγών, λαμβάνοντας υπόψη τόσο το οικονομικό μέρος όσο και το εργασιακό.

Π.χ. στο οικονομικό ίσως θα πρέπει πριν προχωρήσεις στην έξοδό σου από το καθεστώς, να συνεννοηθείς με τον εργοδότη σου ώστε να γίνει και αντίστοιχη αύξηση της ήδη (εντός της ρύθμισης) συμφωνημένης αμοιβής, αφού αν μείνεις στην ίδια αμοιβή το κέρδος θα είναι εξολοκλήρου στον εργοδότη (εργοδοτικό κόστος θα μειωθεί όσο είναι και η εργοδοτική εισφορά σου). Αυτό που σου γράφει παραπάνω ο Αντρέας ότι δηλαδή θα μπορούσαν να σου δοθούν σαν αμοιβή αφού πρακτικά είναι προϋπολογισμένα για εσένα.

Απλά υπάρχουν κάποια "ρίσκα" τόσο από πλευράς σου όσο και από τον εργοδότη.
Από πλευρά σου --εγκαταλείποντας το καθεστώς-- υπάρχει το ρίσκο της περίπτωσης που μείνεις απλήρωτος από τον εργοδότη σου της καταβολής του συνόλου των εισφορών από εσένα (ανεύθυνο από πλευράς του...χωρίς όμως κόστος για αυτόν αλλά με κόστος για εσένα).
Από πλευράς του --εγκαταλείποντας εσύ το καθεστώς-- υπάρχει το ρίσκο της περίπτωσης που εσύ (μετά την σύμβαση που υπογράψεις) να αποφασίσεις να ενταχθείς στο καθεστώς (ανεύθυνο από πλευράς του ... χωρίς όμως κόστος για αυτόν πάλι, αλλά με κόστος για εσένα γιατί απλά δεν είσαι ο εργοδότης --και έχει άδικο!!!-- που μπορεί να σου πει ότι υπάρχουν πολλοί που θα ζήλευαν την δουλειά σου).
Για αν γίνουν πιο κατανοητά τα "ρίσκα" σκέψου το στην σημερινή κατάσταση με το θέμα του κοροναϊού.

Τέλος η υπαγωγή ή όχι στο καθεστώς από πλευράς ΕΦΚΑ, δεν θα επηρεάσει σε κάτι την φορολόγησή σου ως μισθωτού (εφόσον πληρείς τις φορολογικές προϋποθέσεις).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.

@georgegaleos

Καταλαβαίνω τι εννοείς για το ρίσκο προφανώς. Τώρα κοστίζω στον εργοδότη 1500Ε + τις δικές του εισφορές. Πάμε στα 1800+ δηλαδή γιατί πληρώνει και για επικουρικό. Σίγουρα θα με συνέφερε να πληρώνω εγώ την χαμηλή ειδική κατηγορία εισφορών και αυτά που πληρώνει ο εργοδότης να τα πάρω παραπάνω σε μισθό.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ο εργοδότης να προτιμάει αυτόν τον τρόπο παρόλο που έτσι έχει αρκετά αυξημένο κόστος για αυτόν; Ποια η εξήγηση σε αυτό δηλαδή;

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vaspk said:

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ο εργοδότης να προτιμάει αυτόν τον τρόπο παρόλο που έτσι έχει αρκετά αυξημένο κόστος για αυτόν; Ποια η εξήγηση σε αυτό δηλαδή;

 

Απ'όσο γνωρίζω από όταν ήμουν εγώ στο καθεστώς αυτό, η ένταξη δεν είναι επιλογή του εργοδότη αλλά του εργαζόμενου (τυπικά τουλάχιστον γιατί δεν ξέρεις τι πιέσεις μπορεί να δεχθεί ο εργαζόμενος). Δηλ. ο εργαζόμενος εφόσον πληροί τις προϋποθέσεις επιλέγει την ένταξη, τη γνωστοποιεί και ο εργοδότης συναινεί και αναλαμβάνει τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.