Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Virtual POS για πιστωτικές κάρτες από ΕΤΕ στα μέλη του ΤΕΕ, χωρίς συνδρομή – πάγια χρέωση


Engineer

Recommended Posts

Εμένα μου τον αναφέρει σαν επαγγελματικός όψεως  - ΑΕ/ΕΠΕ και έχει χρέωση 2€. Σε ερώτηση που έκανα, εκεί κατά τον Οκτώβριο που ήταν αρχές της εφαρμογής της χρέωσης, για άλλο επαγγελματικό λογαριασμό χωρίς χρέωση μου απάντησαν με ειρωνία ότι είμαι από τους τυχερούς γιατί δίνω μόνο 2 ευρώ κ ότι δεν υπάρχει πιο χαμηλή χρέωση ... Είναι γελοίοι 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσοι μέχρι σήμερα είχαν

FREEPOS-τερματικό-VIRTUAL POS από την viva, είχαν ουσιαστικά ένα τερματικό στο κινητό τους για να χρεώνουν τις πιστωτικές κάρτες των πελατών τους με τη συνεργασία της ΤΡΑΠΕΖΑΣ-vivawallet. Το FREEPOS-τερματικό-VIRTUAL POS καταργήθηκε, όχι όμως και η δυνατότητα χρέωσης πιστωτικών καρτών μέσω διαδικτύου VIRTUAL POS από το περιβάλλον της ΤΡΑΠΕΖΑΣ-vivawallet

Η προσφορά της ΕΘΝΙΚΗΣ σε εμένα μοιάζει με την αντίστοιχη παροχή της vivawallet, δηλαδή χρέωση πιστωτικών καρτών ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ-VIRTUAL POS. Δηλαδή καμία επιπλέον υπηρεσία από αυτή που ήδη είχαμε.

Αν κάποιος καταλαβαίνει κάτι διαφορετικό ας δώσει τα φώτα του....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ βιάστηκα, την προηγούμενη βδομάδα έκλεισα με την εθνική το εξής: αγορά του φτηνού pos 159+φπα και επειδή έχω τον τρεχούμενο-επαγγελματικό plus δεν υπάρχει μηνιαία χρέωση των 2ευρώ ΟΜΩΣ υπάρχει η χρέωση των 15ευρώ/εξάμηνο ως τέλος χρήσης της υπηρεσίας!! Δηλαδή για την αγορά του pos στους άλλους λογαριασμούς χρεώνουν 2ευρώ ανά μήνα + 15 ευρώ το εξάμηνο!

Link to comment
Share on other sites

απ' ότι διάβασα στο site της Εθνικής το i-bank e-commerce δουλεύει μόνο αν έχουμε δικό μας προσωπικό site, 

δηλ. δεν είναι μία web εφαρμογή σαν το ebanking.

έτσι δεν είναι;; 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Διάβασε και λίγο παρακάτω εκεί που είδες αυτό που αναφέρεις.

Για αυτόν τον λόγο ζητάς 

18 hours ago, Engineer said:

ότι επιθυμεί την υπηρεσία i-bank e-Commerce, με πρόσθετη υπηρεσία τις “Τηλεφωνικές / Ταχυδρομικές Πωλήσεις”.

Δες στο site της ΕΤΕ την επιλογή "Υποστήριξη ταχυδρομικών και τηλεφωνικών παραγγελιών (Virtual Terminal)"

"Παρέχεται υποστήριξη ταχυδρομικών και τηλεφωνικών παραγγελιών (Mail Order, Telephone Order) μέσω σύνδεσης με το Virtual Terminal της Εθνικής Τράπεζας."

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgegaleos said:

Σωστά. Διάβασε και λίγο παρακάτω εκεί που είδες αυτό που αναφέρεις.

Για αυτόν τον λόγο ζητάς 

 

στο σχόλιο μου, παραπάνω, αναφέρεσαι;;  

Link to comment
Share on other sites

Τάσο καλησπέρα, ναι σε αυτό αναφέρομαι , αλλά όχι επικριτικά/με μομφή ή τέλος πάντων κάπως άκομψα, που τώρα που ξαναδιαβάζω τον τρόπο που το έγραψα έτσι φαίνεται .... sorry 😕 δεν ήταν πρόθεσή μου αν εκλήφθηκε έτσι.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ναι μεν το γράφει αυτό που λες για ύπαρξη site, αλλά μάλλον δεν είναι απαραίτητο να έχουμε δικό μας προσωπικό site ---για αυτό θεωρώ επισημαίνεται να ζητηθεί επιπλέον η υπηρεσία για “Τηλεφωνικές / Ταχυδρομικές Πωλήσεις ----- απλά η είσοδος θα γίνεται σε κάποια πλατφόρμα /  "Virtual Terminal της Εθνικής Τράπεζας", όπως το αναφέρει.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos

 

σιγά βρε, δεν είμαι τόσο παράξενο άτομο.

δεν το θεώρησα καθόλου άκομψο το σχόλιο σου αλλά δεν κατάλαβα αν αναφερόσουν σε εμένα ή όχι γι' αυτό ρώτησα.

 

επί του θέματος,

το "Virtual Terminal" το προσφέρει σαν επιπλέον service/λύση.

Το θέμα είναι αν μπορείς να το χρησιμοποιείς χωρίς να έχει site δικό σου.

δηλ. να "μπαίνεις" στο site της Εθνικής και σε κάποια σελίδα να έχεις πρόσβαση στο Virtual Terminal. 

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Engineer said:

Υποστήριξη εισπράξεως με πληκτρολόγηση των στοιχείων της Κάρτας Πελάτη

Για συναλλαγές που πραγματοποιούνται με πληκτρολόγηση των στοιχείων της κάρτας του πελάτη, προσφέρονται οι ακόλουθοι δύο τρόποι διασύνδεσης:

  • Mε τη χρήση του virtual POS, σε περίπτωση που ο μηχανικός επιθυμεί να χρησιμοποιήσει τη διαδικτυακή εφαρμογή της Τράπεζας.
  • Mε τη χρήση xml, σε περίπτωση που επιθυμεί να λειτουργεί στο δικό του περιβάλλον και να καλεί τη σελίδα της Τράπεζας για την καταχώρηση των στοιχείων της κάρτας.

Με το πρώτο bullet αυτό καταλαβαίνω, 

13 minutes ago, Tasos P said:

δηλ. να "μπαίνεις" στο site της Εθνικής και σε κάποια σελίδα μα έχεις πρόσβαση στο Virtual Terminal. 

Με το δεύτερο Bullet καταλαβαίνω ότι μπορεί να χρήση μεσώ του site του μηχανικού (αν έχει).

Η πράξη θα δείξει καθότι προσωπικά για κάποιον που δεν έχει σχεδόν μηδενική χρήση καρτών την βλέπω σαν την 2η καλύτερη (οικονομικά) λύση μετά της viva. Ακόμη και για αυτούς που έχουν ήδη όψεως (2€/μήνα) συν το φυσικό τερματικό (3,9€/μήνα), λύνοντας την σύμβαση (αν παρέχεται η δυνατότητα να λυθεί αν δεν έχει περάσει το 24μηνο χωρίς penalty) και να πάνε στην λύση του vpos, τουλάχιστον θα περιοριστεί το (αχρείαστο) κόστος στα 2€/μήνα.

Θα δούμε από συναδέλφους που θα ενδιαφερθούν για την λύση αυτή.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos

μίλησα με ΕΤΕ και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να έχεις site δικό σου,

έχουν online app και μπαίνεις με κωδικούς/password και κάνεις την χρέωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.