Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Virtual POS για πιστωτικές κάρτες από ΕΤΕ στα μέλη του ΤΕΕ, χωρίς συνδρομή – πάγια χρέωση


Engineer

Recommended Posts

Καλό αυτό ...

Ποιό/πού είναι το online app και με ποιούς κωδικούς/password θα μπαίνουμε ? Πρέπει να κάνουμε αίτημα ή εφόσον δίνεται δωρεάν είναι ενεργοποιημένο κάπου ... Αν μάθεις κάτι περισσότερο πες (το ίδιο εννοείται θα κάνω κι εγώ)

Edit: Νομίζω (λέω νομίζω, δεν είμαι σίγουρος) ότι το βρήκα, εδώ. Θα το ψάξω κάποια στιγμή αργότερα.

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@georgegaleos

αυτό είναι για smart

 

αλλά θα υπάρξει και windows app, το λίνκ δεν μου το είπαν αλλά σίγουρα θα μας το πούνε όταν κάνουμε αίτηση/εγγραφή/σύνδεση 

θα μας δώσουν και κωδικούς

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Tasos P said:

αυτό είναι για smart

Το κατάλαβα από την αρχή που το έγραψα, για αυτό άμεσα το άφησα με διακριτή γραφή.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου στην ΕΤΕ ειναι τρεχούμενος επαγγελματικός PLUS και προς το παρόν δεν βλέπω χρέωση. Παρόλα αυτά έβαλα με 85€ της VIVΑ WALLET χωρίς συνδρομές αλλά με 1,69% ανά συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδώ και λίγες μέρες μου εγκρίθηκε το περίφημο vpos δώρο της Εθνικής προς τα μέλη του ΤΕΕ.

Πρόκειται για μια δύσχρηστη πλατφόρμα διαχείρισης πελατών στην ουσία. 

Για να χρεώσεις την κάρτα του πελάτη πρέπει να σου κοινοποιήσει τα πλήρη στοιχεία της κάρτας του και  να το κάνεις εσύ ο ίδιος από την εφαρμογή.  (Ποιος προτίθεται να σου δώσεις τα πλήρη στοιχεία της κάρτας του ; + 3ψηφιο )

Δεν υπάρχει δυνατότητα να μπαίνει ο ίδιος σε ασφαλή σελίδα και να το κάνει μόνος του . 

Κοροϊδία σκέτη.

Link to comment
Share on other sites

για όσους δεν χρησιμοποιούν POS  αλλά ανγκάζονται να έχουν, μια χαρά είναι. Αφού στην πράξη δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλήμερα,

ενημερώθηκα απο τον λογιστή μου ότι πρέπει να γίνει κάποια δήλωση των POS στην πλατφόρμα της ΑΑΔΕ

https://www.aade.gr/dimioyrgia-mitrooy-meson-pliromon-pos-ton-epiheiriseon

Υποτίθεται ότι οι πάροχοι των POS δηλώνουν τα μηχανακια τους και φαίνονται στο σύστημα της ΑΑΔΕ. Αν όμως δεν φαίνονται πρέπει εμείς να τα προσθέσουμε στο σύστημα.

Έχω το virtual POS της ΕΤΕ (ibank e-Simplify), ξέρει κάνεις τι γίνεται με αυτό; Δεν φαίνεται στο σύστημα της ΑΑΔΕ.

Πήγα στην τράπεζα, μαύρα μεσάνυχτα.

Σε κάποιο άρθρο διάβασα ότι η δήλωση των pos αφορά μονο τις επιχειρήσεις που έχουν ταμειακή, ισχύει αυτό; Μήπως τελικά δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα;

Η προθεσμία είναι υποτίθεται μέχρι τις 31/10/2023, όχι τίποτα άλλο, μη φάμε κάνα πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2023 at 9:12 ΠΜ, giorgosv said:

Καλήμερα,

ενημερώθηκα απο τον λογιστή μου ότι πρέπει να γίνει κάποια δήλωση των POS στην πλατφόρμα της ΑΑΔΕ

https://www.aade.gr/dimioyrgia-mitrooy-meson-pliromon-pos-ton-epiheiriseon

Υποτίθεται ότι οι πάροχοι των POS δηλώνουν τα μηχανακια τους και φαίνονται στο σύστημα της ΑΑΔΕ. Αν όμως δεν φαίνονται πρέπει εμείς να τα προσθέσουμε στο σύστημα.

Έχω το virtual POS της ΕΤΕ (ibank e-Simplify), ξέρει κάνεις τι γίνεται με αυτό; Δεν φαίνεται στο σύστημα της ΑΑΔΕ.

Πήγα στην τράπεζα, μαύρα μεσάνυχτα.

Σε κάποιο άρθρο διάβασα ότι η δήλωση των pos αφορά μονο τις επιχειρήσεις που έχουν ταμειακή, ισχύει αυτό; Μήπως τελικά δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα;

Η προθεσμία είναι υποτίθεται μέχρι τις 31/10/2023, όχι τίποτα άλλο, μη φάμε κάνα πρόστιμο...

Μίλησα σήμερα με την Εθνική Τράπεζα στο 2109503600, επιλογή 2, και μου είπαν ότι αυτό για την ώρα δεν αφορά τα virtual pos αλλά τα μηχανάκια που συνδέονται με ταμειακή. Περιμένουν περαιτέρω οδηγίες και αν χρειαστεί, θα διαβιβάσουν εκείνοι τα στοιχεία στην ΑΑΔΕ. Επομένως για την ώρα δε χρειάζεται να κάνουμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.