Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παρέμβαση Στασινού προς την Πολιτεία για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού και των επιπτώσεών του σε μηχανικούς, τεχνικές εταιρείες και τον τεχνικό κόσμο


AsiM

Recommended Posts

Θα το πάρει πάντως ο Κούγιας και λοιποί μεγαλοδικηγόροι της Αθήνας (και όχι μόνο). Τεκμηριωμένα. Εμείς δε το έχουμε ανάγκη. Δουλεύουμε κανονικότατα αυτές τις μέρες. Εκτελούμε εξωτερικές εργασίες, αυτοψίες, μετρήσεις. Θυμίστε μου σε ποιο κανάλι έκανε παρέμβαση ο πρόεδρος του ΤΕΕ.

Συγγνώμη, αλλά δεν μου πάει να προσθέσω την κτητική αντωνυμία "μας" μετά τη λέξη "πρόεδρος". Προσπάθησα, αλλά δεν...(και δεν είναι κομματικό το θέμα, το ίδιο λάθος έκαναν και λοιπές παρατάξεις, αφού δεν είδα κάποια κίνηση προς την πολιτεία για το λάθος). Αυτά και ας ελπίσουμε για αποκατάσταση της αδικίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον δεν έχετε καταλάβει τι έρχεται για αυτό και σχολιάζετε κατά αυτό τον τρόπο.

Υπομονή όμως και θα το ζήσουμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, georgios_m said:

Βασικά δεν είμαστε μόνο εμείς. Οι περισσότεροι επιστημονικοί ΚΑΔ αν βλέπω σωστά είναι εκτός. Και μαζεύεται μετά μεγάλο πλήθος. Γι' αυτό ίσως πρέπει να μπουν κοινωνικά κριτήρια μπας και το πάρουν τουλάχιστον κάποιοι.

Ρε μήπως είσαι ο Αδωνις , μήπως ο Στασινός ???  Κουραστήκαμε με τις σκέψεις σου ..... που  και  κανέναν δεν πείθουν ,,!!!

Link to comment
Share on other sites

μόλις είδα το βίντεο με τον Άδωνι και έχω εκνευριστεί αφάνταστα, ο άνθρωπος είναι εκτός τόπου και χρόνου,  ποιες οικοδομές? για ποια εποχή μιλάει? τι του εξήγησε ο Στασινός? μας δουλεύουν κανονικά και οι δύο?

είναι και υπουργός "ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ" παναθεμάτον και δεν έχει ιδέα για το επάγγελμα του μηχανικού σήμερα !

έτσι μου έρχεται να πάω Δευτέρα πρωί να χτυπάω πόρτες σε πολεοδομίες, κτηματολόγια, σπίτια κλπ με το έτσι θέλω να μπω να δουλέψω, κ αν δεν μ'αφήσουν, τηλέφωνο στην αστυνομία, αφού ο υπουργός λέει δουλεύουμε κανονικά...

προφανώς τα email μας στο ΤΕΕ δεν κάνουν τίποτα, ο Στασινός είναι ανεκδιήγητος! email τώρα σε όλα τα κανάλια και δη στο κοντρα που τα είπε

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, AsiM said:

μόλις είδα το βίντεο με τον Άδωνι και έχω εκνευριστεί αφάνταστα, ο άνθρωπος είναι εκτός τόπου και χρόνου,  ποιες οικοδομές? για ποια εποχή μιλάει? τι του εξήγησε ο Στασινός? μας δουλεύουν κανονικά και οι δύο?

είναι και υπουργός "ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ" παναθεμάτον και δεν έχει ιδέα για το επάγγελμα του μηχανικού σήμερα !

έτσι μου έρχεται να πάω Δευτέρα πρωί να χτυπάω πόρτες σε πολεοδομίες, κτηματολόγια, σπίτια κλπ με το έτσι θέλω να μπω να δουλέψω, κ αν δεν μ'αφήσουν, τηλέφωνο στην αστυνομία, αφού ο υπουργός λέει δουλεύουμε κανονικά...

προφανώς τα email μας στο ΤΕΕ δεν κάνουν τίποτα, ο Στασινός είναι ανεκδιήγητος! email τώρα σε όλα τα κανάλια και δη στο κοντρα που τα είπε

Μιλάω με 5-10 άτομα που δουλεύουν σε εργοτάξιο, κάθε μέρα.

Μέχρι και σήμερα δουλεύουν κανονικά. Και δημόσια έργα, κανονικά. Έξω από το γραφείο μου κάνουν έργα ασφαλτόστρωσης.

Κακώς κάκιστα κατά τη γνώμη μου.

Με μεγάλη πίεση και από μένα προσωπικά, ο Σύλλογος Πολιτικών Μηχανικών Χανίων, έβγαλε ανακοίνωση για κλείσιμο εργοταξίων.

Αλλά η εικόνα που έχω από Χανιά και Ηράκλειο, δουλεύουν κανονικά. Μόνο κάποια μικρά έργα έχουν πάει πίσω, λόγω κλεισίματος των καταστημάτων πώλησης υλικών σε λιανική.

 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το ενθαρρυντικό είναι πως η μεγαλύτερη μερίδα μηχανικών (ασχέτως παρατάξεων) έχει καταλάβει το αυτονόητο και έχει αντιληφθεί το παράλογο της υπόθεσης. Το χτύπημα της παρούσας κρίσης στο επάγγελμά μας είναι δεδομένο (και το ίδιο φυσικά συμβαίνει και στη συντριπτική πλειονότητα των ελευθέρων επαγγελματιών). Το βοήθημα είναι απαραίτητο. Και μακάρι να είναι μεγαλύτερο ΑΝ συνεχιστεί η κατάσταση με τις υποχρεώσεις να τρέχουν (αναστολή σημαίνει απλή μετάθεση υποχρεώσεων στο μέλλον).

Το λυπηρό είναι πως μια  - ευτυχώς πολύ μικρή - μερίδα συναδέλφων, δυστυχώς για ακατανόητους λόγους, δικαιολογεί την απόφαση αυτού του απίστευτου τυπάκου (βλ. Σπυρίδων-Άδωνης) και δε αναρωτιούνται γιατί ενώ είναι άνεργοι (ή υπολειτουργούν την παρούσα στιγμή), έχουν μετατραπεί σε ευνουχισμένα άβουλα όντα που υποτελικά θα συμφωνήσουν με ό,τι θα λεχθεί και αποφασιστεί από κάποιον εκπρόσωπο του κόμματος που ψήφισαν! Μηχανικοί είμαστε ρε γμτ, περάσαμε τόσα και τόσα στα έδρανα και πάνω από βιβλία και θα έρθει ένας 100% άσχετος με το επάγγελμά μας που τσεπώνει και 10.000€ το μήνα να γελάσει εις βάρος μας; Γιατί αυτό στην ουσία κάνει, γνωρίζοντας τι περνάμε για να πάρει αυτήν την απόφαση! Και για να μην παρεξηγηθώ, τα ΙΔΙΑ θα έλεγα αν επρόκειτο για τον Σκουρλέτη ή τον Μανιάτη ή τον οποιοδήποτε άλλο που θα ήταν ο αρμόδιος υπουργός για αυτό το θέμα.

Σε αυτά οφείλει να πρυτανεύει η λογική και η ενότητα. Απ' όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

 Το ότι προχωράνε κάποια έργα σημαίνει μονο ότι δουλεύουν τα μάστορα. Όχι οι μηχανικοί. Απλά κάποιοι εργολάβοι κλείνουν εκκρεμότητες για να πληρωθούν ότι μπορούν πριν το γενικό κλείσιμο 

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας/ακούγοντας το βιντεάκι παραπάνω με έκανε να καταλάβω ότι όντως είναι πολύ  εύκολο είναι να κάνω αυτό που λένε παντού στα κανάλια και να  "ΜΕΝΩ ΣΠΙΤΙ" εφόσον .... ήμουν εκτός της χώρας αυτής ή εντός αυτής και δεν είχα τόσο "λίγους" να ακούω και να βλέπω. 

Ειλικρινά πολύ περισσότερο μου προσφέρει στην ψυχολογία μου να βλέπω τα Κουταβοφιλαράκια, Barbie και οι μυστικοί πράκτορες, Κυνηγοί τρολ,  κλπ παρά τους τόσο "λίγους".

Την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Το "αφού έχει ακόμα οικοδομή" υπονοεί την προκατάληψη εκείνων εκτός του χώρου ότι οι Πολιτικοί Μηχανικοί κάνουν μόνο "μπετά". Δυστυχώς έκφανση αυτής της προκατάληψης την άκουσα και σε αυτό το φόρουμ από άλλο χώρο (ακόμα κουβαλάω τα τραύματα στην αρνητική βαθμολογία μου). Τώρα έρχεται η προκατάληψη να χτυπήσει και άλλους του ευρύτερου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.