Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παρέμβαση Στασινού προς την Πολιτεία για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού και των επιπτώσεών του σε μηχανικούς, τεχνικές εταιρείες και τον τεχνικό κόσμο


AsiM

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 ώρες πριν, glaps said:

ΔΕΣ ΑΥΤΟ ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ,,,,,,,,,

https://www.aade.gr/epiheiriseis/forologikes-ypiresies/mitroo/allagi-antistoihisi-kad

καλημέρα. μου λεει λάθος κωδικός. τους κωδικούς TAXIS δεν βάζουμε?

μέσα απο το TAXIS βρήκα οτι έχω ως κύρια τελικά αυτή:

71121305    ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ (ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ, ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΛΠ)  

δευτερεύουσες κωδικούς έχω μεταξύ άλλων και αυτούς

71121104
71121302
71121303
71121306 

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, tzitzikas said:

καλημέρα. μου λεει λάθος κωδικός. τους κωδικούς TAXIS δεν βάζουμε?

Δεν έχεις θέμα, διότι παρακάτω γράφεις τους ΚΑΔ, οι οποίοι είναι οι νέοι (αυτοί δηλαδή που έχουν προκύψει προφανώς από τους παλιούς ΚΑΔ), είσαι ok με τις διευκολύνσεις (πλην κατ' εμέ όπως έχω γράψει --με τα όσα μέχρι σήμερα έχουν ειπωθεί/διευκρινισθεί του ειδικού χρηματικού βοηθήματος των 800€)  και καλύπτεσαι εφόσον ο κύριος δευτεροβάθμιος ΚΑΔ 71.11 καλύπτει τους παρακάτω του κυριους τριτοβάθμιους, τεταρτοβάθμιους κλπ ΚΑΔ.

Παρ' όλα αυτά θα αναφέρω κάποια θέματα για όσους έχουν τους παλιούς ΚΑΔ (δεν νομίζω να υπάρχουν) αλλά και για όσους επιδιώξουν να κάνουν μαμουνιά ... βάζοντας ΚΑΔ που δεν έχουν για να μπουν στους πληττόμενους.

Λοιπόν, δεν γίνεται πλέον ηλεκτρονικά εδώ και αρκετά χρόνια η αντιστοίχιση των παλιών ΚΑΔ με νέους. Ήταν ανοικτή ως διαδικασία/εφαρμογή μέχρι 30/11/2009 σύμφωνα με τις τότε Συχνές ερωτοαπαντήσεις που έχω στο αρχείο μου. Οπότε η επίσκεψη από την εφορία, πλέον με ραντεβού (πρώτα τηλεφωνικά για οδηγίες και μετά σου λένε να στείλεις με Mail το σχετικό αίτημα και να γίνει ΠΙΘΑΝΟΝ από αυτούς χωρίς επίσκεψη. Το λέω διότι π.χ. με κλειδάριθμο δεν πας από εκεί --όπως ίσχυε--- αλλά επικοινωνείς τηλεφωνικά σου λένε που να στείλεις το Mail με το σχετικό για κλειδάριθμο αίτημα και σου στέλνουν τον κλειδάριμο με mail.). Επίσης με τα τότε ισχύοντα  θεωρείται δήλωση μεταβολής εργασιών, και θα περιλαμβάνει μόνο την αντιστοίχιση των παλαιών Κωδικών με τους νέους. Αλλά λόγω της κατάστασης που έχουμε, βγήκε σχετικό δ.τ. από την ΑΑΔΕ, ότι "... οποιαδήποτε μεταβολή σε ΚΑΔ μετά τις 20 Μαρτίου 2020, για προγενέστερο χρονικό διάστημα, δεν λαμβάνεται υπόψη για την υπαγωγή στα μέτρα στήριξης. , ..."

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, glaps said:

ΔΕΣ ΑΥΤΟ ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ,,,,,,,,,

https://www.aade.gr/epiheiriseis/forologikes-ypiresies/mitroo/allagi-antistoihisi-kad

καλημέρα. μου λεει λάθος κωδικός. τους κωδικούς TAXIS δεν βάζουμε?

13 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Δεν έχεις θέμα, διότι παρακάτω γράφεις τους ΚΑΔ, οι οποίοι είναι οι νέοι (αυτοί δηλαδή που έχουν προκύψει προφανώς από τους παλιούς ΚΑΔ), είσαι ok με τις διευκολύνσεις (πλην κατ' εμέ όπως έχω γράψει --με τα όσα μέχρι σήμερα έχουν ειπωθεί/διευκρινισθεί του ειδικού χρηματικού βοηθήματος των 800€)  και καλύπτεσαι εφόσον ο κύριος δευτεροβάθμιος ΚΑΔ 71.11 καλύπτει τους παρακάτω του κυριους τριτοβάθμιους, τεταρτοβάθμιους κλπ ΚΑΔ.

Παρ' όλα αυτά θα αναφέρω κάποια θέματα για όσους έχουν τους παλιούς ΚΑΔ (δεν νομίζω να υπάρχουν) αλλά και για όσους επιδιώξουν να κάνουν μαμουνιά ... βάζοντας ΚΑΔ που δεν έχουν για να μπουν στους πληττόμενους.

Λοιπόν, δεν γίνεται πλέον ηλεκτρονικά εδώ και αρκετά χρόνια η αντιστοίχιση των παλιών ΚΑΔ με νέους. Ήταν ανοικτή ως διαδικασία/εφαρμογή μέχρι 30/11/2009 σύμφωνα με τις τότε Συχνές ερωτοαπαντήσεις που έχω στο αρχείο μου. Οπότε η επίσκεψη από την εφορία, πλέον με ραντεβού (πρώτα τηλεφωνικά για οδηγίες και μετά σου λένε να στείλεις με Mail το σχετικό αίτημα και να γίνει ΠΙΘΑΝΟΝ από αυτούς χωρίς επίσκεψη. Το λέω διότι π.χ. με κλειδάριθμο δεν πας από εκεί --όπως ίσχυε--- αλλά επικοινωνείς τηλεφωνικά σου λένε που να στείλεις το Mail με το σχετικό για κλειδάριθμο αίτημα και σου στέλνουν τον κλειδάριμο με mail.). Επίσης με τα τότε ισχύοντα  θεωρείται δήλωση μεταβολής εργασιών, και θα περιλαμβάνει μόνο την αντιστοίχιση των παλαιών Κωδικών με τους νέους. Αλλά λόγω της κατάστασης που έχουμε, βγήκε σχετικό δ.τ. από την ΑΑΔΕ, ότι "... οποιαδήποτε μεταβολή σε ΚΑΔ μετά τις 20 Μαρτίου 2020, για προγενέστερο χρονικό διάστημα, δεν λαμβάνεται υπόψη για την υπαγωγή στα μέτρα στήριξης. , ..."

πως θα ξέρουμε τελικά όσοι έχουμε τους κωδικούς που αναφέρει η λίστα τους, αν θα πάρουμε τελικά το 800αρι. ειναι γελοίο αυτό που συμβαίνει, δηλαδή να έχουμε μηδενική εργασία, να είμαστε κλεισμένοι μέσα και να συζητάμε 2 βδομάδες θα παρουμε δε θα πάρουμε. είχε βγει ο Κούλης σε ένα απο τα διαγγέλματα και είχε πει οτι θα το λάβουν και όλοι οι ελεύθεροι εππαγγελματίες και αυτοαπασχολούμενοι https://www.insider.gr/eidiseis/politiki/132949/mitsotakis-den-tha-anehtho-adikaiologito-efisyhasmo

Μεταφέρω το σχετικό απόσπασμα του διαγγέλματος <<Το μέτρο, λοιπόν, δεν αφορά μόνο τις επιχειρήσεις που ανέστειλαν τη λειτουργία τους, αλλά τη μεγάλη πλειονότητα των εργαζόμενων στον ιδιωτικό τομέα. Των οποίων το κράτος θα καλύψει και όλες τις ασφαλιστικές εισφορές.

Την ενίσχυση των 800 ευρώ θα λάβουν και όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες και αυτοαπασχολούμενοι της χώρας. Και για αυτούς θα ανασταλεί επίσης η υποχρέωση καταβολής εισφορών.

Οκτακόσια ευρώ όμως θα λάβουν και όλοι όσοι απολύθηκαν ή εξαναγκάσθηκαν σε παραίτηση από 1η Μαρτίου μέχρι και χθες. Φροντίζουμε, πέρα και πάνω από όλα, αυτούς που χτυπήθηκαν πρώτοι και πιο σκληρά από την κρίση. >>

Στο διάγγελμα λέει την λέξη ολοι. 

Link to comment
Share on other sites

δλδ ο Βερβεσος που ζητουσε- επί πλεον των δικηγορων- να συμπεριληφθουν και οι ασκουμενοι

 ειχε καταλαβει  "λαθος"........

https://www.efsyn.gr/node/236350

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Την γνώμη μου την έχω γράψει σε άλλο νήμα εδώ και καλό είναι να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, τουλάχιστον με τα όσα μέχρι σήμερα ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε φτάσει σε σημείο που χρειαζόμαστε λίγο την τυπική δημοσιογραφία. Να τους πάρουν συνέντευξη. Να ζητήσουν ρητή απάντηση "ναι" ή "όχι" γιατί ο Μητσοτάκης είπε.. ο Βρούτσης ξείπε.. αλλά δεν ξείπε με απόλυτη επικοινωνιακή σαφήνεια πιθανόν για να ρίξει στάχτη στα μάτια.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ άλλη απάντηση στο γιατί δεν μιλάει το ΤΕΕ, εκτός αυτού που ήδη ψηθιρίζεται πως παίζει να το πρότεινε το ιδιο το ΤΕΕ για τα σεμινάρια.

Σου λέει, θα βγάλουμε χρήματα και εμείς μέσω του ΚΕΚ του ΤΕΕ (πχ να βάζανε τα βιντεάκια για τις e-adeies κλπ)...

Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται πολύ πιθανόν....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, τι πιθανόν; Σίγουρο είναι. Μηχανικοί έχουν / απασχολούνται στις εταιρείες που τα φτιάχνουν αυτά τα προϊόντα πληροφορικής. Είναι πολλοί και ομογενείς και τους υπολογίζουν. Και πάλι όμως επικαλέστηκαν κοινωφελή σκοπό, όχι αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.