Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΕΕ: Και οι μηχανικοί θα ενισχυθούν ως πληττόμενοι από την κρίση


Engineer

Recommended Posts

https://web.tee.gr/eidisis/oi-drastiriotites-michanikon-stoys-kad-poy-plittontai-apo-tin-krisi-chreiazetai-omos-na-prostethoyn-kai-alloi/

Ο πρόεδρος στον κόσμο του. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 λεπτά πριν, pavla said:

Είναι σίγουρο δεν δικαιούμαστε το 800€....μόνο όσοι εργάζονται (μέχρι 5 εργαζόμενοι) σε μηχανικούς το παίρνουν......τα μπλοκάκια το παίρνουν γιατί θεωρούνται εργαζόμεννοι

 

Ακόμα και οι υπάλληλοι να πάρουν τα 800Ε, είναι σημαντικό.

Αλλά νομίζω προϋπόθεση είναι η αναστολή της σύμβασης εργασίας τους.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΑΞΗ
ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

Κατεπείγοντα μέτρα για την αντιμετώπιση των συνεπειών του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, τη στήριξη της κοινωνίας και της επιχειρηματικότητας και τη διασφάλιση της ομαλής λειτουργίας της αγοράς και της δημόσιας διοίκησης.

Άρθρο όγδοο
Μέτρα στήριξης ελεύθερων επαγγελματιών,
αυτοαπασχολουμένων και ιδιοκτητών
ατομικών επιχειρήσεων

1. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών, Ανάπτυξης και Επενδύσεων και Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων καθορίζονται οι όροι, οι προϋποθέσεις και η διαδικασία για τη λήψη μέτρων οικονομικής ενίσχυσηςγια τους ελεύθερους επαγγελματίες και τους αυτοαπασχολουμένους, όπως αυτοί ορίζονται στο άρθρο 2 τουν. 4387/2016 (Α΄ 85), όπως αυτό αντικαταστάθηκε με το άρθρο 22 του ν. 4670/2020 (Α΄ 43), και για τους ιδιοκτήτες ατομικών επιχειρήσεων

2. Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων προβλέπονται μέτρα για τους ελεύθερους επαγγελματίες, αυτοαπασχολουμένους, όπως αυτοί ορίζονται στο άρθρο 2 του ν. 4387/2016, όπως αυτό αντικαταστάθηκε με το άρθρο 22 του ν. 4670/2020, και τους ιδιοκτήτες ατομικών επιχειρήσεων, που αφορούν αναστολή της προθεσμίας καταβολής των ασφαλιστικών εισφορών, των ληξιπρόθεσμων οφειλών προς τους φορείς κοινωνικής ασφάλισης και των δόσεων ή διευκολύνσεων τμηματικής καταβολής ασφαλιστικών εισφορών.

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ Δ.Τ.: Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριότητας (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού (επικαιροποιημένη λίστα)

Παρατίθεται επικαιροποιημένη λίστα με τον Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού. Οι ιδιωτικές επιχειρήσεις που έχουν Κύριο ΚΑΔ έναν από τους κατωτέρω εντάσσονται στα μέτρα στήριξης. Σε περίπτωση τετραψήφιου ΚΑΔ συμπεριλαμβάνονται όλες οι υποκατηγορίες εξαψήφιων και οκταψήφιων. Σε περίπτωση εξαψήφιου συμπεριλαμβάνονται όλες οι κατηγορίες οκταψήφιων. Σημειώνεται ότι αυτή η λίστα είναι δυναμική και θα μεταβάλλεται με τις ανάλογες Υπουργικές Αποφάσεις κατά την εξέλιξη της κρίσης.

Υπολογίζεται ότι περιλαμβάνονται περί τις 600.000 ιδιωτικές επιχειρήσεις με 1.200.000 μισθωτούς και μηνιαίο τζίρο περί τα 8,3 δισ. ευρώ, όπως και 550.000 ελεύθεροι επαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενοι και ιδιοκτήτες ατομικών επιχειρήσεων.
Καλύπτεται με αυτό τον τρόπο, για τον μήνα Μάρτιο, ένα σημαντικό κομμάτι του ενεργού πληθυσμού της χώρας που πλήττεται, ιδιαίτερα τις δύο τελευταίες εβδομάδες.

Προφανώς η κατάσταση στην πραγματική οικονομία έχει επιδεινωθεί ραγδαία τις τελευταίες ημέρες. Και συνεχίζει να επιδεινώνεται.
Γι’ αυτό, από την επόμενη εβδομάδα, θα διευρυνθεί σημαντικά το πλαίσιο προστασίας.

Η ΛΙΣΤΑ:

https://www.minfin.gr/documents/20182/9976964/240320_ΔΤ_ΚΑΔ_που_πλήττονται+πινακας.pdf/a52de850-38fe-4b31-8b80-7551d4adc3fc

 

 

Προς το παρόν με τα στοιχεία που έχω δεν βλέπω πουθενά το 800αρι για κανέναν.

Αν έχει αναφερθεί σε άλλη Υ.Α. ας την σηκώσει κάποιος μπας και βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, cve20126 said:

Εγώ δέχομαι στοιχήματα για να βγάλουμε κανένα έξοδο και λέω οτι παίρνουμε το 800αρι +25% έκπτωση στον ΕΦΚΑ + το voucher .

Εγώ είμαι σίγουρος ότι αυτό που λες θα ισχύσει.. Φυσικά και θα πάρουμε το 800ρι που βλέπετε το αντίθετο; Είναι μέσα ο ΚΑΔ; Είναι. Τέλος 

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Αν μπει ΚΑΔ δευτερεύουσας δραστηριότητας μετράει ή πρέπει να είναι της κύριας. 

Τώρα που το ξαναδιάβασα έχω 4299 κύρια οπότε δε βλέπω φως 

 

Edited by dimitris-lift
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, ikaros13 said:

Εγώ είμαι σίγουρος ότι αυτό που λες θα ισχύσει.. Φυσικά και θα πάρουμε το 800ρι που βλέπετε το αντίθετο; Είναι μέσα ο ΚΑΔ; Είναι. Τέλος 

Ο ΚΑΔ είναι, το 800αρι δεν βλέπω πουθενά και μπορεί να πουν ότι επειδή γίναμε πολλοί θα πάρετε όλοι ένα 400ρι και την ευχή μας!

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, ikaros13 said:

Εγώ είμαι σίγουρος ότι αυτό που λες θα ισχύσει.. Φυσικά και θα πάρουμε το 800ρι που βλέπετε το αντίθετο; Είναι μέσα ο ΚΑΔ; Είναι. Τέλος 

φιλε μην επιμένεις, αυτό που σου λέω είναι οριστικό μίλησα με κολλητό μου στο υπουργειο οικονομικών...........αυτή τη στιγμή είμαστε εκτός....τώρα η νύχτα είναι μεγάλη και όπως έλεγε και μια ψυχή είναι και γκαστρωμένη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.