Μετάβαση στο περιεχόμενο

www.gov.gr είναι η νέα διαδικτυακή πύλη του ελληνικού κράτους


georgegaleos

Recommended Posts

Όλο και κάπου θα υπάρχουν λαμόγια. Γιατί είτε με εξοικονομώ είτε με αυθαίρετα είτε με λογιστή έχουν πολλοί άνθρωποι μοιράσει κωδικούς.

Για μένα θα έπρεπε να ζητά με το που πρωτομπαινεις νέα ταυτοποίηση του κινητού σου και μόνο σε αυτό (που τώρα πρωτοδηλωνεις) να μπορεί να στείλει κωδικούς και αν θέλεις να αλλάξεις τηλέφωνο να γίνεται μόνο με χρήση του κλειδαρίθμου. Τότε θα ήσουν απόλυτα σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

katrmp :

''Για μένα θα έπρεπε να ζητά με το που πρωτομπαίνεις νέα ταυτοποίηση του κινητού σου''

Σε μένα τη δεύτερη φορά δοκιμής μου ξαναζήτησε επιβεβαίωση όλων των στοιχείων μου και φυσικά του αριθμού κινητού .

Δεν έχω παρά μόνο να πω ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ σκεπτόμενος πόσες άχρηστες εργατοώρες εξοικονομούμε !! .

Edited by venezia
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτό που λέω εγώ είναι άλλο και πλήρως ασφαλές.

Εννοώ ότι πχ έχω δώσει τους κωδικούς μου στο λογιστή. Αν υποχρεουμουν με το που θα μπω στην υπηρεσία να κάνω ταυτοποίηση ενός κινητού μέσω sms και αυτό να αποθηκευτεί και να μπορεί να αλλάξει μόνο με τον κλειδάριθμο τότε δεν θα μπορούσε κανείς να κάνει κάτι χωρίς να το ξέρουμε γιατί πάντα θα ερχόταν sms στο κινητό μου. Ακόμα και ο λογιστής να έκανε κάτι με δική μου εντολη θα με έπαιρνε τηλ να του δώσω τον κωδικό από το sms .Αυτό το κινητό θα μπορούσε να αλλάξει μόνο με χρήση κλειδαρίθμου (τον οποίον έχω μόνο εγώ και όχι ο μηχανικός, ο λογιστής κλπ,)

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε να είμαστε υπεύθυνοι για τον εαυτό μας. Δεν μοιράζουμε τους κωδικούς taxis δεξιά κι αριστερά. Είναι σημαντικό να το κατανοήσουμε αυτό. Κι αν δώσουμε τον κωδικό στον μηχανικό μας για να γίνει η δουλειά εύκολα, ΑΜΕΣΩΣ αλλάζουμε κωδικό πρόσβασης. 

Ο λογιστής δεν θα τολμούσε ποτέ να κάνει απατεωνιά με τους κωδικούς μας γιατί είναι δηλωμένος διαχειριστής του. Απατεώνες λογιστές, σαφώς υπάρχουν. Γι αυτό, προσοχή στην επιλογή.

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, georgegaleos said:

.....(αν το κείμενο το έχεις έτοιμο δέχεται να κάνεις απλό copy-paste στον χώρο που σου δίνει) μετά μπορείς να το αποθηκεύσεις ... ...

Έκανα ένα τεστ.

Δεν βρήκα πώς να ανεβάζω κάποια Υπ. Δήλωση έτοιμη σε μορφή PDF πχ και να επικυρωθεί με το όνομα μου και τα δεδομένα μου.

Βρήκα μόνο τυποποιημένα έντυπα.

Επιλέγοντας το κενό για να συμπληρώσω έβαλα δοκιμαστικό κείμενο με κάποια μορφοποίηση από Word αλλά την χάνει και στο τέλος την ΥΔ την βγάζει με το κείμενο σαν στις τεχνικές εκθέσεις που βγάζει για τον 4495/2017 με μηδενική διαμόρφωση.

Βράσε όριζα δηλαδή

Επίσης μου ζητά κάθε φορά να συμπληρώσω όλα τα δεδομένα μου. Ονομ. Επ. διεύθυνση αριθ. Ταυτοτ κλπ.…. που θα μπορούσε να τα βάζαμε μία φορά ή να τα λάμβανε από το ΤΑΧΙΣ να μη πρέπει να τα συμπληρώνεις κάθε μα κάθε φορά.

Φυσικά αυτά είναι τα πρώτα δείγματα και ελπίζω να προσαρμοστεί ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Μου κάνει εντύπωση που δεν έβαλαν μια παραπάνω δικλείδα σε μία τόσο σοβαρή και πραγματικά υπερχρησιμη εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Didonis said:

Επίσης μου ζητά κάθε φορά να συμπληρώσω όλα τα δεδομένα μου. Ονομ. Επ. διεύθυνση αριθ. Ταυτοτ κλπ.…. που θα μπορούσε να τα βάζαμε μία φορά ή να τα λάμβανε από το ΤΑΧΙΣ να μη πρέπει να τα συμπληρώνεις κάθε μα κάθε φορά.

Κλικάροντας στα κενά των επιλογών ανακτώνται τα αποθηκευμένα στοιχεία μας και δεν τα ξανα πληκτρολογούμε .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς μπαίνοντας να δεις όλες τις ενέργειες που έχεις κάνει (εξουσιοδοτήσεις, υπεύθυνες δηλώσεις, πιστοποιητικά που ζήτησες κλπ) ή πρέπει να μπαίνεις σε καθεμία υπηρεσία ξεχωριστά?

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, venezia said:

Κλικάροντας στα κενά των επιλογών ανακτώνται τα αποθηκευμένα στοιχεία μας ...

μπα.... δεν τόσο απλά....

ναι κλικ και βγάζει αλλά πάει με βάση λειτουργίες του μπρόουζερ που κάνεις χρήση για το κάθε PC που μπήκες.... κάτι σαν τα κούκι που έχεις εσυ.

Με αποτέλεσμα στο PC που έκανα το τέστ επειδή έχω κάνει χρήση και σε άλλες υπηρεσίες ανάλογες φόρμες βγάζει δεδομένα αλλού για αλλού.... 

συνοπτικά δεν τραβάει απο δική του βάση δεδομένων.

 

----

katrmp

μπές και κάνε μερικές δοκιμές στον λογιαριασμό σου. Τσάμπα ειναι και δεν στέλνεις πουθενά ότι έγραψες εκεί.

αυτά που ρωτάς αν τα δοκιμάσεις θα ξέρεις τι ναι και τι όχι.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.