Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΓΠΠ: 18 χρήσιμες ερωτήσεις - απαντήσεις για την απαγόρευση της κυκλοφορίας πολιτών σε όλη την επικράτεια


Engineer

Recommended Posts

είπανε το πρωί στο ράδιο, ο αστυνομικός θα φοράει γάντια? Δηλαδή κάθε φορά που θα του δείχνουμε την βεβαίωση μας, θα την πιάνει να την δει και μετά άλλη του αλλουνού και θα πιάνει πολλές, ενώ ο άνθρωπος της αστυνομίας που απαντούσε έλεγε, "δεν έχουμε γάντια και δεν ξέρω πως να προφυλαχτούμε". Μα είναι τόσο δύσκολο?
Ο πολίτης που θα του δείχνει την βεβαίωση να την κρατάει ο ίδιος να του την δείχνει και ο καθένας να κρατάει την δικιά του να την δείχνει και να μην εκθέτουμε ούτε τους αστυνομιούς σε κίνδυνο, ούτε εμάς που θα ξαναπιάσουμε την βεβαίωση που θα έχει πιάσει και θα την βάλουμε πάλι στην τσέπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε  ρεπορταζ  στα ΚΤΕΛ Θεσσαλονικης, εδειχνε τον αστυνομικο να βλεπει την ταυτοτητα της κοπελλας που ήλεγχε και μετα του εδειξε και το κινητο  της το SMS, χωρις αυτος να πιασει τπτ...

Και σε άλλα  ρεπορταζ που ειδα, επισης του "εδειχναν" τα χαρτια τους..

 

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω μετα απο παράπονα δεν θα την ξαναπιάνει.

Υπάρχουν διάφορες δυσκολίες. Ερχεσαι σε επαφή κοντά με κάποιον ο οποίος είναι πολύ εκτεθειμένος λόγω δουλειάς. Επίσης ακόμα και να μην την πιάνει το ότι έχεις ψωνίσει σε super βγαίνεις στο δρόμο με τσάντες  και πρίν πάς σπίτι να πλυνεις χέρια κλπ από την επαφη στο super, σε σταματά κάποιος και αναγκάζεσαι να πιάσεις τα χαρτιά σου (με τα χερια που δεν έχεις απολυμάνει, και να τα ξαναβάλεις στην τσέπη). Αν δεν σε σταμάταγε θα πήγαινες σπίτι και θα έπλενες κατευθείαν χέρια. Τωρα με χαρτιά, ταυτότητα, τσέπη μπουφαν κλπ τι κάνεις? Ασε τυχεροί να είμαστε.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Άμεσα θα πρέπει να ενταχθεί ο κλάδος των μηχανικών στα μέτρα στήριξης.

Μην κοροιδευόμαστε. Θέλουμε να βγούμε. Μπορούμε. Ούτε ωράριο υπάρχει στα γραφεία μας και οι ελ. επαγγελματίες είναι μόνιμα εκτός γραφείου. Δεν είμαστε κατάστημα να περιμένουμε να μπει ο πελάτης μέσα.

Να συνεχίσουμε να εργαζόμαστε;

Ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός είναι διαρκώς έξω:

  1. σε επιχειρήσεις ως τεχνικός ασφαλείας
  2. σε αυτοψίες ως ελεγκτής δόμησης
  3. σε αυτοψίες ως εν. επιθεωρητής
  4. στο δημόσιο για άδειες, πολεοδομία κ.λπ.

Επίσης:

  1. τα κτηματολογικά γραφεία έκλεισαν (ΦΕΚ 936Β/19-3-2020)
  2. τα καταστήματα με φωτοτυπίες έκλεισαν (ΦΕΚ 55Α/11-3-2020)
  3. όλα τα πιστ. πυρασφαλείας παρατάθηκαν (Δ1α.ΓΠ οικ 20021)
  4. οι άδειες λειτουργία οδηγούν σε κατάστημα που δεν θα λειτουργεί βάση της Δ1α.

το οποίο από μόνο του δεν δημιουργεί ίση ευκαιρία στην εργασία.

Link to comment
Share on other sites

η απαγορευση κινησης ειναι μπουρδες .. ειναι λαικιστικο μετρο για να εχουν να λενε ... το ερωτημα ειναι γιατι το δημοσιο συστημα υγειας στην ιταλια στην ελλαδα και γενικα στην ευρωπη δεν ειναι επαρκες ;;; στην κινα εφτιαξαν σε χρονο ρεκορ νοσοκομεια εδω εμεις και εννοω οι ευρωπαιοι παρακαλμε κουβανους γιατρους ελεος .... και μεχρι ποτε η απαγορευσει ;;; και αν δεν κανει τιποτα ;;; ειναι βεβαιο οτι στην κινα δεν υπαρχουν νεα κρουσματα ;;; η οικονομια της ευρωπης θα καταρευσει ετσι και αλλιως το ζητουμενω ειναι ;; μηπως αυτο ηθελαν ;;; δεν λεω οτι ειναι ολα ψεματα .... απλως μηπως το αιτιο τους βολεψε για πετυχουν την καταρευσει των οικονομιων και μεσα απο αυτην να χρηματοδοτησουν την αναπτυξη με τον τροπο που θελουν για να δημιουργηθει μια νεα πραγματικοτητα , 5G, ;;;; μπορει και να ειναι για το καλο μας .... προς το παρόν  μενουμε σπιτι και προσεχουμε .. η ατομικη ευθυνη του καθενος εχει μεγαλυτερη σημασια απο καθε μετρο περιορισμου ... βοηθαει και ο καιρος σημερα ... για να δουμε τι θα γινει οταν μεγαλωση και η μερα και αρχισουν οι ζεστες ;;;; ελπιζω βεβαια μεχρι τοτε να μας εχει βαρεθει και ο ιος και να εχει φυγει ... λογικα δεν θα μας αντεξει και πολύ ... 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

η απαγορευση κινησης ειναι μπουρδες .. ειναι λαικιστικο μετρο για να εχουν να λενε ... το ερωτημα ειναι γιατι το δημοσιο συστημα υγειας στην ιταλια στην ελλαδα και γενικα στην ευρωπη δεν ειναι επαρκες ;;; στην κινα εφτιαξαν σε χρονο ρεκορ νοσοκομεια εδω εμεις και εννοω οι ευρωπαιοι παρακαλμε κουβανους γιατρους ελεος .... και μεχρι ποτε η απαγορευσει ;;; και αν δεν κανει τιποτα ;;; ειναι βεβαιο οτι στην κινα δεν υπαρχουν νεα κρουσματα ;;; η οικονομια της ευρωπης θα καταρευσει ετσι και αλλιως το ζητουμενω ειναι ;; μηπως αυτο ηθελαν ;;; δεν λεω οτι ειναι ολα ψεματα .... απλως μηπως το αιτιο τους βολεψε για πετυχουν την καταρευσει των οικονομιων και μεσα απο αυτην να χρηματοδοτησουν την αναπτυξη με τον τροπο που θελουν για να δημιουργηθει μια νεα πραγματικοτητα ;;;; μπορει και να ειναι για το καλο μας .... προς το παρω μενουμε σπιτι και προσεχουμε .. η ατομικη ευθυνη του καθενος εχει μεγαλυτερη σημασια απο καθε μετρο περιορισμου ... βοηθαει και ο καιρος σημερα ... για να δουμε τι θα γινει οταν μεγαλωση και η μερα και αρχισουν οι ζεστες ;;;; ελπιζω βεβαια μεχρι τοτε να μας εχει βαρεθει και ο ιος και να εχει φυγει ... λογικα δεν θα μας αντεξει και πολλοι ... 

ολο το δημοσιο εκλεισε γιατι οι δημοσιοι υπαλ   ως μια ανωτερη ταξη αναμεσα μας θα πληρωθει κανονικοτατα ... που κανονικα και αυτοι θα επρεπε να παρουν το επιδομα των 800 ευρω .... κατα την γνωμη χωρις λογο κλεινουν πολλες επιχειρησεις ... δεν λεω οτι δεν χρειαζονται μετρα στήριξης .. και μετρα προφυλαξεις ... αλλα ρε φιλε υπαρχουν και αναγκες που πρεπει να καλυφθουν ...δεν γινονται ολα μεσο ιντερνετ και ουτε μπορει να σταματησει ο κοσμος να κινηται για 2 με 3 μηνες γιατι τοσο βλεπω να περνει περιπου 12 εβδομαδες ειναι ο κυκλος του ιου 

Link to comment
Share on other sites

είναι άπειρες οι ερωτήσεις για το τι επιτρέπεται... ψάχνω διάφορες απαντήσεις, αλλά ουσιαστικά επίσημες διευκρινήσεις δεν έχω βρει,

βρήκα αυτές μαζεμένες, αν κάποιον βοηθούν, https://www.reader.gr/news/koinonia/323941/live-chat-me-ton-giorgo-eygenidi-gia-tin-apagoreysi-tis-kykloforias , βέβαια δεν ξέρω πόσο έγκυρες είναι, ένας συνάδελφος ρωτάει αν θέλω να πάω για αυτοψία και πρέπει να έρθει ο πελάτης να μου ανοίξει, πως θα έρθει? και του απαντάει ότι μάλλον δεν είναι εφικτό γιατί δεν υπάρχει πρόβλεψη πως θα μετακινηθεί ο πελάτης.

Εμένα μου είπε ο αστυνομικός το πρωί ότι δε μπορώ να βάλω 12ωρο ότι δουλεύω, να βάλω λέει 9-5   $#%^$$#

ο άλλος ρωτάει: μπορώ να πάω για τρέξιμο και όχι για ψάρεμα?, ο άλλος πως θα πάω να ταΐσω τις κότες που έχω στο διπλανό χωρίο-δεν υπάρχει πρόβλεψη-θα ψοφήσουν???

ο κόσμος είναι αποπροσανατολισμένος τελείως, έπρεπε να τα κλείσουν όλα και τέλος, είναι μια τρέλα αυτό το πράγμα, διάβασα και τις ερωτήσεις πριν του georgegaleos και αλληθώρισα ...

νομίζω πως ήρθε η ώρα ... Κιμ πάτα το !!!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AsiM said:

διάβασα και τις ερωτήσεις πριν του georgegaleos και αλληθώρισα

ο georgegaleos βασικά ψιλοτρολλαρισε την προχειρότητα της τούρλας της Κυριακής .... 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, georgegaleos said:

ο georgegaleos βασικά ψιλοτρολλαρισε την προχειρότητα της τούρλας της Κυριακής .... 

ναι, αλλά ούτως ή άλλος αποτελούν πραγματικά ερωτήματα αρκετού κόσμου πλέον

συμφωνώ απόλυτα για την προχειρότητα, αλλά πως λύνεται ? ¨/ 

Edited by AsiM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.