Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΓΓΠΠ: 18 χρήσιμες ερωτήσεις - απαντήσεις για την απαγόρευση της κυκλοφορίας πολιτών σε όλη την επικράτεια


Engineer

Recommended Posts

Γενικά όλο η διαδικασία αυτή , χαρακτηρίζεται από τη προχειρότητα που την διακατέχει. Εφόσον η όλη κατάσταση κινούταν προς σ' αυτήν τη κατεύθυνση , έπρεπε να έχουν ήδη σκεφθεί όλες τις περιπτώσεις και όχι έτσι τσαπατσουλίστικα . Έπειτα να έχουν κάνει παραδείγματα συμπλήρωσης των εκάστοτε βεβαιώσεων μετακίνησης και για όλους τους σκοπούς (απαραίτητους) . Επιπλέον να έχουν κοινή γραμμή όσον αφορά στην επιβολή προστίμου και όχι να λέει ο ένας έτσι και ο άλλος αλλιώς. Σκέψου πως π.χ. οι αγρότες τι πρέπει να συμπληρώσουν έτσι ώστε να μεταβούν σε ένα χωράφι το οποίο μπορεί να ανήκει σε άλλο δήμο από το δήμο διαμονής , προκειμένου να ποτίσουν. Προχειρότητα σε όλο το μεγαλείο. Απλά θα αναλωθούμε να σχολιάζουμε και να λέμε ο ένας το μακρύ του και ο άλλος το κοντό του.

 

Edited by Stavros Perakis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οι οδηγίες λένε ότι η μετακίνηση για εργασία μπορεί να γίνει με συμπλήρωση υπ. δήλωσης (ή τύπου Α) πάγια. Άρα στους αυτοαπασχολούμενους που δεν έχουν σταθερά δρομολόγια το μόνο που δηλώνετε είναι η περιφέρεια και το ωράριο (το οποίο εγώ έβαλα 24ωρο και ας θέλουν ας πουν τίποτα). Επίσης να έχεις μαζίσου μια ταυτότητα. Τίποτα άλλο δε ζητείται.

Για μετακίνηση σε άλλη περιφέρεια θέλουν επίσης το έντυπο τύπου Β. Αυτό που κολλάει αφού δε λέει κάτι για μετακίνηση σε άλλη περιφέρεια. Εντελώς άσχετο που δεν μπορώ να καταλάβω.

Σε έλεγχο σου ζητάνε απλά να επιδείξεις τα έντυπα (δεν τα κρατάνε). Άρα ο οποιοσδήποτε (άνεργος, μισθωτός) μπορεί να γράψει ότι είναι αυτοαπασχολούμενος και να κινείτε ελεύθερα. Εφόσον δεν δίνει τίποτα, δεν μπορεί να το ελέγξει κανείς.  Αυτό το έχει σκεφτεί κανείς?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, maneni said:

το οποίο εγώ έβαλα 24ωρο και ας θέλουν ας πουν τίποτα

Την καλημέρα μου ... αν και συμφωνώ ... μακάρι να πουν ... αλλά να μην δώσουν πρόσκληση ... όπως έχουν δώσει.

Link to comment
Share on other sites

...εεεε βέβαια να μην ξεχνάμε και το γραφειοκρατικό ... αν και έχει καταργηθεί οποιαδήποτε διάταξη, που απαιτεί ύπαρξη ή χρήση εταιρικής σφραγίδας για την απόδειξη της εκπροσώπησης/ διαχείρισης μιας επιχείρησης.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, maneni said:

οι οδηγίες λένε ότι η μετακίνηση για εργασία ..

Ακριβώς το ίδιο έχω κάνει κι εγώ . Το μόνο που μας ξεχωρίζει από τον άνεργο/μισθωτό είναι η σφραγίδα που πρέπει να έχει το έντυπο.  Το θέμα είναι ,ο αστυνομικός που θα σε σταματήσει σε πιθανό έλεγχο, θα έχει την ίδια άποψη με μένα και με σένα? Ή θα καταλήξουμε στα κρατητήρια για αντίσταση κατά της αρχής?

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Stavros Perakis said:

Το μόνο που μας ξεχωρίζει από τον άνεργο/μισθωτό είναι

κυριολεκτικά

21 minutes ago, Stavros Perakis said:

ο αστυνομικός που θα σε σταματήσει σε πιθανό έλεγχο

Έτσι θα έγραφα εγώ.😀

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Stavros Perakis said:

Καλημέρα σας. Στιγμιότυπο από τη συνομιλία μέσω messenger που είχα την Παρασκευή 27 Μαρτίου με Γ.Γ.Π.Π.  Περιμένω να δω αν μου απαντήσουν και από την αστυνομική διεύθυνση Ηρακλείου και μόλις γίνει αυτό θα το ανεβάσω.

Screenshot_20200328-084034.png

Αν σου είναι εύκολο, δώσε μερικές λεπτομέρειες για το πώς επικοινώνησες μαζί τους. έχουν λογαριασμό στο messenger?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.