Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

COVID19 και ρυθμιση δοσεων


nikoparis

Recommended Posts

καλημερα,

ημουν ελ. επαγγελματιας και εκλεισα βιβλια πριν 3 χρονια..εχω υπαχθει στην ρυθμιση των 100 δεοσεων για χρεη στο τσμεδε. Πληρωνουμε κανονικα οπως πριν η' εχει υπαρξει παραταση;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω ρύθμιση 120 δόσεων αλλά δεν έχω πληρώσει τρεις δόσεις. Βέβαια παραμένουν ενεργές. Μάλιστα υπάρχει εγκύκλιος ότι μπορείς να επανενταχθείς, αν τις χάσεις) μέχρι 31/3. (αρχικά ήταν μέχρι 31/5). Υπάρχει μήπως κάποια παράταση (λόγω κοροναϊού) στην συγκεκριμένη ημερομηνία?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λέει για ρυθμιζόμενες οφειλές αλλά δεν ξέρω... Μάλλον κανονικά τις κόβω να πρέπει να μπουν οι δόσεις. Γιατί μετά ποτέ θα μπουν; 

Link to comment
Share on other sites

 

Μεταξύ των άλλων μέτρων, προβλέπεται και το παρακάτω:

Μείωση ασφαλιστικών εισφορών κατά ποσοστό είκοσι πέντε τοις εκατό (25%)

1. Για τους αυτοτελώς απασχολουμένους και ελεύθερους επαγγελματίες, όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του ν. 4387/2016 (Α΄ 85), που αντικαταστάθηκε με το άρθρο 22 του ν. 4670/2020 (A’ 43), εφόσον καταβάλλουν εμπρόθεσμα τις τρέχουσες ασφαλιστικές εισφορές περιόδου απασχόλησης μηνών Φεβρουαρίου και Μαρτίου του έτους 2020, παρέχεται δυνατότητα καταβολής μειωμένων εισφορών κατά ποσοστό είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) επί του ποσού που αντιστοιχεί στην ασφαλιστική κατηγορία επιλογής ή κατάταξής τους. Στην περίπτωση αυτή, ως συντάξιμες αποδοχές για τον υπολογισμό του ανταποδοτικού μέρους της κύριας σύνταξης ορίζεται το ποσό της μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς που έχει πράγματι καταβληθεί δια του συντελεστή 0,20

Δηλ. αν έχω επιλέξει την κατώτερη κλίμακα, με ποιά έκπτωση επωφελούμαι,  έχει καταλάβει κανείς;                                                                                                                          "Τελικά συμφέρει ή είναι λούμπα προς εμάς τους .......επιδοτούμενους με τηλεσεμινάρια που δεν έχουμε πληγεί;"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.