Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

Θα πρέπει να δείξουμε υπομονή.

Μέχρι τις αρχές επόμενης εβδομάδας τουλάχιστον για να δούμε τι γίνεται. Όχι μέχρι το τέλος του μήνα καθώς κάτι τέτοιο θα είναι καταστροφικό και για το κράτος και για εμάς.

Ως προς τις εξαγγελίες:

  1. Έχουν προστεθεί οι κύριοι ΚΑΔ (4ψήφιοι) των υπηρεσιών μηχανικών. Αφορά γραφεία, μελέτες και κυρίως το "δικαίωμα υπογραφής". Προφανώς οι μηχανικοί εκτελούν και άλλες εργασίες.
  2. Οι 71.11 και 71.12 αφορούν την ειδικότητα ως προς τις μελέτες. Προφανώς τον έχουν οι συνάδελφοι έχοντας δικαίωμα υπογραφής αλλά μπορεί να μην τον έχουν ως κύριο (πχ έχουν κάνει έναρξη ως κατασκευαστές κ.λπ.) και έχουν και το δικαίωμα υπογραφής ως δευτερεύων ΚΑΔ.
    Θεωρώ και άποψή μου. Θα υπάρχουν και μεμονωμένες περιπτώσεις προφανώς.
  3. Οι μηχανικοί μπήκαμε καθώς ήταν άδικο να μην μπούμε ως προς τις λεγόμενες έμμεσες οικονομικές ελαφρύνσεις. Αυτές επιβαρύνουν το δημόσιο (πχ να μην πληρώσει κάποιος ΕΦΚΑ τώρα και να το δώσει αργότερα) και είναι κυρίως πιστωτικές λύσεις.
  4. Δεν είναι ξεκάθαρο αν μπήκαμε ως προς άμεσα οικονομικά βοηθήματα οι οποίες δεν είναι πιστωτικές λύσεις αλλά ρευστό (τα 800€). Αυτό αφορά το κεντρικό κράτος. Εφόσον έχει να δώσει 800€ παντού τα δίνει. Σκληρά και ξεκάθαρα εφόσον δεν έχει:
    1. είτε μειώνει το ποσό (τώρα το έχει εξαγγείλει)
    2. είτε βρίσκει πόρους (βρίσκει απ' ότι φαίνεται από τη χαλάρωση με τους Ευρωπαίους. Πόσα δεν ξέρουμε)
    3. είτε κάποιοι μένουν απ' έξω
  5. Την επιδοτούμενη ενίσχυση - σεμινάριο για να συμβαδίσουμε με νέες τεχνολογίες δεν την σχολιάζω. Στο digitalsolidarity.gov.gr πιο πολλά εργαλεία θα βρεις.

 

Ως προς τα προβλήματα του κλάδου. Θεωρώ ότι είμαστε κλειστά. Όπως και οι δικηγόροι με κλειστά δικαστήρια είναι κλειστά. Εμείς είμαστε κλειστά γιατί:

  1. Κτηματολογικά γραφεία κλειστά
  2. Αρχεία πολεοδομίας κλειστά (αφού η επίσκεψη στο δημόσιο γίνεται με ραντεβού και τα περισσότερα έκλεισαν)
  3. Καταστήματα για φωτοτυπίες κλειστά
  4. Η έκδοση αδειών λειτουργίας οδηγεί σε επιχειρήσεις που στο 70-80% είτε τις έκλεισαν είτε τις ανέστειλαν είτε πρόκειται να τις αναστείλουν
  5. Νομιμοποιήσεις, εν. πιστοποιητικά, ελεγκτές δόμησης απαιτούν αυτοψία. Με απαγόρευση κυκλοφορίας.
  6. Μάντρες υλικών κλειστές
  7. Το δημόσιο δεν απαντά στις προθεσμίες λόγω αδειών και γενικά υπολειτουργεί ολόκληρο. Απλά δέχεται αιτήσεις με mail.
  8. Το δημόσιο έχει κηρύξει ατύπως στάση πληρωμών στους προμηθευτές του εκτός βασικών αναγκών (για να επιβιώσει). Πέστε μου εσείς αν είμαστε βασική ανάγκη.

Δεν είμαστε κλειστά γιατί δεν έχουμε κόσμο ή δουλειά. Βεβαίως μειώνονται τα πάντα 80% σε κλειστή αγορά. Είμαστε κλειστά γιατί : Δεν μπορούμε να εκτελέσουμε πραγματικά. 

Και μπορεί να το λέω νομικά αλλά καταλαβαίνουμε που οδηγεί αυτό και ποιά θα είναι αύριο η επιστολή του δικηγορικού συλλόγου: "Κύριοι μας κλείσατε, εφόσον κλείσατε το χώρο εργασίας μας, τα δικαστήρια".

Θεωρώ ότι θα δοθεί το επίδομα. Και δε θα μας κάνουν χάρη. Για να το πάρει εμμέσως πίσω (αφού το 80% των εισοδημάτων μας είναι επιστροφή στο κράτος) και για να μην κλείσουμε γιατί κάτι τέτοιο είναι καταστροφικό και για το κράτος.

 

Εάν φτάσουμε στον 4ο που θα πρέπει να αποδοθούν ΦΠΑ, εισφορές κ.λπ. και δουν ότι δεν έχουν έσοδα τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα και γι' αυτούς και για εμάς. Εκεί δεν θα έχουμε να δώσουμε εκτός εξαιρέσεων, θα χρεωθούμε, δεν θα έχει και το κράτος.

ps: Δεν ξέρω πόσο ανάγκη το έχει ο καθένας. Δεν είμαι στην τσέπη του. Υπάρχουν αρκετοί όμως που δουλεύουν ως ελ. επαγγελματίες και έχουν το μήνα. Ίσως και τη βδομάδα να περάσουν. Είναι πάρα πολλοί. Να κλείσουν; Γιατί έχει ένα όριο κάποιος που θα μείνει απλήρωτος και χρεωμένος.

 

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και είδα ειδήσεις και μαύρισε η ψυχή μου με αυτά που γίνονται τριγύρω λόγω ιού...

Βρε μπας και περιμένουν κανα τρελό ξέσπασμα προσεχώς και κρατάνε το μαξιλαράκι για τα δύσκολα; 
Θα δούμε από αύριο και τος επόμενες μέρες πως θα κυλίσει το θέμα μας 

Link to comment
Share on other sites

Για του λογου το αληθες. Η απαντηση του συλλογου ο οποιος πιεζει για παραιτηση των δικηγορων απο οπου συμμετεχουν στο δημοσιο και θεωρουν οτι ειναι κλειστα εξαιτιας της παυσης αλλων λειτουργιων. 

 

@ikaros13 αυτο βλεπω και εγω. Ας δειξουμε υπομονη και σοβαροτητα ως κλαδος. Μη σταματησουμε ομως τα αιτηματα. Οποιος φωναζει σε αυτη τη χωρα κερδιζει τελικα. 

Δε θα πει κανεις μετα "α, δειξανε κατανοηση να τους το δωσουμε". 

Screenshot_20200325-225454_Facebook.jpg

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν πρόκειται να διαθέσω πόρους για δουλειά του δημοσίου μετά από αυτό. Τέλος, θα πω. Όλοι οι πόροι θα διατεθούν για την επιβίωση της επιχείρησης. Ούτε μια κόλλα Α4 για να παραδώσω σε δημόσιο μετά από αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Sw0rdf1sh said:

Ως προς τα προβλήματα του κλάδου. Θεωρώ ότι είμαστε κλειστά. Όπως και οι δικηγόροι με κλειστά δικαστήρια είναι κλειστά. Εμείς είμαστε κλειστά γιατί:

  1. Κτηματολογικά γραφεία κλειστά
  2. Αρχεία πολεοδομίας κλειστά (αφού η επίσκεψη στο δημόσιο γίνεται με ραντεβού και τα περισσότερα έκλεισαν)
  3. Καταστήματα για φωτοτυπίες κλειστά
  4. Η έκδοση αδειών λειτουργίας οδηγεί σε επιχειρήσεις που στο 70-80% είτε τις έκλεισαν είτε τις ανέστειλαν είτε πρόκειται να τις αναστείλουν
  5. Νομιμοποιήσεις, εν. πιστοποιητικά, ελεγκτές δόμησης απαιτούν αυτοψία. Με απαγόρευση κυκλοφορίας.
  6. Μάντρες υλικών κλειστές
  7. Το δημόσιο δεν απαντά στις προθεσμίες λόγω αδειών και γενικά υπολειτουργεί ολόκληρο. Απλά δέχεται αιτήσεις με mail.
  8. Το δημόσιο έχει κηρύξει ατύπως στάση πληρωμών στους προμηθευτές του εκτός βασικών αναγκών (για να επιβιώσει). Πέστε μου εσείς αν είμαστε βασική ανάγκη.

Πρόσθεσε και το αυτονόητο δηλαδή την πίεση που έχουν κάποιοι να βοηθήσουν ή να αποστασιοποιηθούν για το ΙΔΙΟ το COVID-19 που είναι και το όλο θέμα της εποχής!

Δε μιλάμε μόνο για μια μεμονωμένη κρατική παρέμβαση που σημαίνει ότι όταν κάτι επιτρέπεται αυτομάτως γίνεται ώστε να μιλάμε με συμβατικούς όρους.

Πολλοί Μηχανικοί πλήττονται σε προσωπικό επίπεδο και μπορεί να βοηθάνε άλλους ή πλήττονται εμμέσως από πελάτες που απέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς βλέπω ότι 101% δεν θα πάρουμε τίποτα και βλέπω ότι κουράστηκαμε και να τα ζητάμε σαν ζητιάνοι.

Όταν ένας διπλωματούχος μηχανικός ζητιανευει δεν το κάνει μήπως αρπάξει κάνα 800αρι ώστε να μεγαλώσει ο κουμπαράς του. Είναι θέμα επιβίωσης. Δεν πειράζει θα προσπαθήσουμε να ζήσουμε αξιοπρεπώς όσο μπορούμε. Προσωπικά δεν θα πληρώσω καμία υποχρέωση στο δημόσιο και επειδή ξέρω ότι η απόφαση μου αυτή θα μου στοιχίσει σε λίγους μήνες  (κατασχέσεις κλπ ) γιατί ήδη ήμουν σε δύσκολη κατάσταση και προσπαθούσα να ανασανω (προς στιγμήν νόμιζα ότι τα κατάφερνα) , αναγκαστικά πια θα πουλήσω ακίνητο μου το Καλοκαίρι. Ακίνητο που φρόντισε ο πατέρας μου πεθαίνοντας να μου αφήσει αφού πρώτα δούλευε 3 δουλειές, και εγώ τώρα θα αναγκαστώ να σκοτώσω.

Όμως να ξέρουν ότι αυτή η συμπεριφορά τους και η περιθωριοποίηση που μας επιβάλουν με θράσος αναφερόμενοι προς επιστήμονες να τους μιλάνε για σεμινάρια εν μέσω πολέμου, και ένας υπουργός να πρέπει να γράψει <<σύνοψη>> στα λεγόμενα του τα οποία θα διαβάσουν δικηγόροι , μηχανικοί κλπ (επειδή δεν καταλαβαίνουν , μάλλον δεν έχουν το υπόβαθρο ή γιατί  θεωρεί ότι η κωλοτουμπα είναι καλύτερο από ένα <<συγνώμη υπερεκτιμησαμε τα οικονομικά μας , θα το δούμε για σας μετά>> ), εμένα προσωπικά μου αναθεωρούν πολλά από εδώ και πέρα. Και προσωπικά το λέω με μεγάλη πικρία γιατί δεν κρύβω πίστεψα και συνεχίζω να πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος πρωθυπουργός είναι ένας καλός καπετάνιος, ένας καλός προπονητής, με ίσως καλούς παίχτες , με καλό πάγκο, αλλά τρύπιο τερματοφύλακα. Με τρύπιο τερματοφύλακα δεν κερδίζεις ακόμη και Μπάρτσα να είσαι. Εκεί φαίνεται ο προπονητής, να καταλάβει κάθε φορά ποιος είναι χωνί ή ποιός βάζει τα αυτογκόλ.

Εν μέσω όμως πανδημίας, δεν συγχωρείται από προπονητή αυτό το λάθος,  έπρεπε ο ίδιος ο πρωθυπουργός να το πάρει πάνω του, όχι γιατί το υποσχέθηκε , αλλά γιατί σίγουρα ξέρει ότι έχουμε δίκιο.

Καί τό πιστεύω και το χάρηκα αυτό που είπε ο Άδωνις ότι ο πρωθυπουργός όταν ο καλύτερος παίκτης από τον πάγκο (Τσιορδας) του είπε τι πρέπει να γίνει αυτός εν αντιθέσει με υπουργούς είπε δεν με νοιάζουν τα δισ αν είναι να χάσω ζωές. Αυτό όμως που είπε δεν το κάνει πράξη, ακόμα και αν δεν έβγαιναν τα οικονομικά θα έπρεπε να είχε το σθένος και τον τσαμπουκα να κάνει 20% για 2 μήνες μείωση στους δημόσιους υπαλλήλους που είτε κάθονται σπίτι είτε έχει μειωθεί η απασχόληση τους κατά 99%. Αυτά τα λεφτά θα μπορούσε να κλείσει τρύπες και κανείς δεν θα μπορούσε να του πει τίποτα , όταν ο ιδιωτικός τομέας καταστράφηκε.

Δυστυχώς δεν το έκανε και άφησε  να τον εκθέτουν και να πρέπει ένας υπουργός να πει <<... έχει λιακάδα..... ΣΎΝΟΨΗ= σήμερα θα βρέξει >>

Λυπάμαι. Αλλά είναι στιγμές που κυριολεκτικά κοιτάς το παιδί σου, σκέφτεσαι ότι κάποιος αποφάσισε ότι δεν έχεις ανάγκη κανένα επίδομα (Στασινός), άλλος ότι αν δεν έχεις δουλειά είναι η καλύτερη εποχή αντί να πέσεις σε κατάθλιψη ( βλέποντας να μην περνάμε όλοι το ίδιο που τουλάχιστον θα σου έδινε κουράγιο, αλλά οι δ.υ να αμοίβονται 100% και κάποιοι να παίρνουν 800e ) να επιμορφώθεις με σεμινάρια ώστε να σκοτώσεις το χρόνο σου . Και τότε αποφασίζεις!!! Και είναι τέτοια η στιγμή που ζούμε που να ξέρουν ότι η απόφαση σου δεν ξεχνιέται. Ούτε με <<σύνοψη>>

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτο αυτό που δρομολογείται θα έπρεπε η βοήθεια να είναι οριζόντια με κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια και όχι χωρίς συνείδηση....

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, katrmp said:

και ένας υπουργός να πρέπει να γράψει <<σύνοψη>> στα λεγόμενα του τα οποία θα διαβάσουν δικηγόροι , μηχανικοί κλπ (επειδή δεν καταλαβαίνουν , μάλλον δεν έχουν το υπόβαθρο ή γιατί  θεωρεί ότι η κωλοτουμπα είναι καλύτερο από ένα <<συγνώμη υπερεκτιμησαμε τα οικονομικά μας

Πιο κοντά στο δεύτερο ήταν γιατί το κείμενό του ήταν κακογραμμένο. Ανέφερε θα πάρετε τουλάχιστον ακριβώς τα ίδια με τις επιχειρήσεις που πλήττονται "σημαντικά" χωρίς να ορίζεται πουθενά στο υπόλοιπο κείμενο το "σημαντικά". Κάποιοι μύρισαν τα νύχια τους και κατάλαβαν ότι μάλλον εννοεί μόνο το "Δ μέτρα προς επιχειρήσεις" και εν πάση περιπτώσει η σύνοψη κάνει κωλοτούμπα.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

https://www.tvopen.gr/watch/23621/adonisgeorgiadhstrimhnhanastolhplhromongiaopoionexeiplhgei?fbclid=IwAR2XDwrsTvlvpsPmAudQqkcgZmcaIKshRpBjTpJBGboppUXX3vLmzoTzU70

Μετά το 17:00 για όσους ακόμα νομίζουν ότι θα πάρουν τα 800 ευρώ. Θα φάτε τρίμηνη αναστολή και σεμινάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.