Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

Ερώτηση: Οι εταιρείες χωρίς προσωπικό με ΚΑΔ 71.12 δικαιούνται το 800άρι; αν δεν νοικιάζουν χώρο τι νόημα έχει η υποβολή δήλωσης; Όπως και για εμάς σαν ατομικούς επιχειρηματίες τι νόημα έχει η συμπλήρωση της δήλωσης; η αναστολή των όποιων υποχρεώσεων;

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, ikaros13 said:

Θυμίστε μου που ακριβώς συμπληρώνουμε την αίτηση.. Εγώ θα την κάνω τσάμπα είναι 

https://eservices.yeka.gr/(S(z2hhfaqd0z03si544higxrck))/login.aspx?ReturnUrl=%2f

και επιλέγεις
Πρόσβαση Χρηστών με χρήση της Υπηρεσίας της ΓΓΠΣ

έπειτα
Δηλώσεις Αναστολής Δραστηριότητας Εργοδοτών

 

Edited by tns
Link to comment
Share on other sites

Είπαν ότι υπάρχει ποινή φυλάκισης αν γίνει ψευδής δήλωση οπότε προσέξτε μη κάνετε τίποτα πρόχειρο. Όσοι την κάνετε πιστεύετε ότι είμαστε σε καθεστώς ασάφειας που μας κοροϊδεύουν ώστε μόνο όσοι κάνουν αίτηση αναστολής να πάρουν τη βοήθεια και οι υπόλοιποι να ξεχαστούν ως "ακόμα εργαζόμενοι" (εγώ πάντως μόνο επιλογή αναστολής συμβάσεων βλέπω που δε νομίζω να με αφορά);

IBAN το gsis πρέπει να είχε πάρει μόνο πέρσι που μας επέβαλαν να δηλώσουμε IBAN επιχείρησης αν και μπορεί κάτι να μου διαφεύγει.

 

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

 

2 λεπτά πριν, NeckBreaker said:

Ερώτηση: Οι εταιρείες χωρίς προσωπικό με ΚΑΔ 71.12 δικαιούνται το 800άρι; αν δεν νοικιάζουν χώρο τι νόημα έχει η υποβολή δήλωσης; Όπως και για εμάς σαν ατομικούς επιχειρηματίες τι νόημα έχει η συμπλήρωση της δήλωσης; η αναστολή των όποιων υποχρεώσεων;

Γιατί έχει νόημα το ενοικιο? αφου το ενοικιο μειώνεται 40% μόνο στίς επιχειρήσεις που έκλεισαν με κρατική εντολή, όχι σε αυτές που ανήκουν σε πληττόμενους ΚΑΔ

 

Για αυτό και η υπεύθυνη δήλωση πάνω πάνω τα ξεχωρίζει

 image.png.730fc9ccf77ed2565be9cb9de212adbf.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, NeckBreaker said:

https://www.tvopen.gr/watch/23621/adonisgeorgiadhstrimhnhanastolhplhromongiaopoionexeiplhgei?fbclid=IwAR2XDwrsTvlvpsPmAudQqkcgZmcaIKshRpBjTpJBGboppUXX3vLmzoTzU70

Μετά το 17:00 για όσους ακόμα νομίζουν ότι θα πάρουν τα 800 ευρώ. Θα φάτε τρίμηνη αναστολή και σεμινάρια.

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/kratiki-hrimatodotisi-politikon-kommaton-gia-2020-ti-provlepei-i-apofasi

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Dimikonomou said:

Ψευδής δήλωση ως πρός τί;

Τα στοιχεία της επιχείρησής μας; ή ότι δεν έχουμε κανένα υπάλληλο;

Εν πάση περιπτώσει εγώ στην παραπάνω φόρμα μόνο επιλογή για αναστολή συμβάσεων βλέπω. Υποθέτω αυτό αφορά μόνο βοήθημα προς υπάλληλους Μηχανικών. Δε βλέπω τρόπο να κάνω δήλωση αναστολής για τον εαυτό μου.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά αυτο είναι για εργοδότες. Δεν μπαίνει κανείς σε αυτο στην ΕΡΓΑΝΗ  για να κάνει αναστολή για τον εαυτό του ελευθερος επαγγελματίας ή αυτοαπασχολούμενος. 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, katrmp said:

βρε παιδιά αυτο είναι για εργοδότες. Δεν μπαίνει κανείς σε αυτο στην ΕΡΓΑΝΗ  για να κάνει αναστολή για τον εαυτό του ελευθερος επαγγελματίας ή αυτοαπασχολούμενος. 

Ε ναι. Αυτό υπονοεί εξάλλου η ίδια η φράση "αναστέλλω συμβάσεις της επιχείρησης".

Υποψιάζομαι κάποιοι νομίζουν ότι πρέπει να δηλώσουν αναστολή των εργασιών τους για να πάρουν βοήθεια (αλλά σίγουρα σε εκείνο το URL με εκείνη την περιγραφή βημάτων δεν το βλέπω να γίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.