Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

πράγματι! το ερώτημα όμως δεν είναι η δυσκολία, αλλά το αν αποτελεί προϋπόθεση. δηλαδή πες το ΚΑΔ λύθηκε και είσαι στη λίστα. μετά πρέπει να αποδείξεις ότι όντως προσωπικά επλήγης;

 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, ikaros13 said:

Πως ακριβως γίνεται η δήλωση το έχει κάνει κάποιος; Το έβλεπα από κινητό και μπερδεύτηκα. Το βράδυ θα προσπαθήσω από υπολογιστή, έχουμε οδηγίες; Μέχρι τέλους μήνα δεν είναι;

συνάδελφε σε παρατηρώ χρόνια στο φορουμ. δείχνεις άνετος. μεγεια σου με χαρά σου. αλλα να μας ρωτάς τώρα πως θα γίνουν οι αιτήσεις για τα ....... σεμινάρια!!!???!!!!! εξαντλώντας σε αυτό την επαναστατικότητά σου!??? σαν μηχανικός μετά απο αυτό που ακούσαμε, τι να πω με ξεπερνάει!!!!!!!! αυτή είναι η αγωνία σου δηλαδή, πως θα κάνεις σεμινάριο. τελως πάντων καταλήγω με αυτά οτι τα βρήκαν και τα κάνουν.....

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει ότι αποτελεί προϋπόθεση. Θες να εξοντώσεις έναν ολόκληρο κλάδο με ΚΑΔ 69.20 !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσθε στο τέλος της ανακοίνωσης:

"Η κυβέρνηση, προστίθεται στην ανακοίνωση, «εργάζεται για την ταχεία επάνοδο στην κανονικότητα λαμβάνοντας όλα τα κατάλληλα μέτρα, που θα επιτρέψουν σε όλους τους επιστημονικούς κλάδους να ανακτήσουν τα εισοδήματά τους»."

Μπορεί και να μην δοθεί τίποτα ... και να ζητηθεί να βοηθήσουμε με τις οικονομίες μας ... είτε σε χρήμα είτε σε είδος .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgios_m said:

πράγματι! το ερώτημα όμως δεν είναι η δυσκολία, αλλά το αν αποτελεί προϋπόθεση. δηλαδή πες το ΚΑΔ λύθηκε και είσαι στη λίστα. μετά πρέπει να αποδείξεις ότι όντως προσωπικά επλήγης;

 

Δεν νομίζω ότι πρέπει να αποδείξεις κάτι όταν έχουν σταματήσει οι πάντες και τα πάντα , οι υπηρεσίες κλπ.

Η ίδια η κυβέρνηση το έκανε αυτό ! Γνωρίζει ότι δεν μπορείς να εργαστείς και ότι σύμφωνα με την λίστα των ΚΑΔ πλήττεσαι .

Τώρα αν θα πάρουμε σεμινάρια ή αποζημίωση θα δείξει , ή το τρίτο το μακρύτερο ! !

(σορυ αλλά έχω αγανακτήσει) 😁

 

@georgegaleos το σε είδος , μπορείς να το κάνεις πιο λιανά ? να το διευκρινίσεις ρε παιδί μου 😁😄😂😀

Link to comment
Share on other sites

Η σπασμωδική κυβερνητική απόφαση που ανακοίνωσε σήμερα ο υπουργός Οικονομικών μπορεί να βρήκε πρόθυμα αρκετά μέσα ενημέρωσης να την προβάλουν ως νέα παροχή της κυβέρνησης, όμως η πραγματικότητα απέχει σημαντικά από την παραπάνω περιγραφή.

Η σημερινή κίνηση με το επίδομα των 600€, τελικά φαίνεται να ρίχνει ακόμη περισσότερο λάδι στη φωτιά αντί να αμβλύνει τις αντιδράσεις, αφού ακόμη και αυτό το «κουτσουρεμένο» 600άρι θα καταλήξει στις τσέπες των ΚΕΚ.

Αρα είναι επίδομα προς τα ΚΕΚ.

Αν είναι έτσι ας δώσουν στα ΚΕΚ όλα τα λεφτά για σεμινάρια με τιτλο .'Πως να αντέξεις νηστικος για ένα μήνα'.

Αλλά σ αυτο το κράτος μπ....λο που έχουμε ,προφανώς δικαιούνται επίδομα 800€ Ο ΚΑΔ π.χ. μιας ΙΕΡΟΔΟΥΛΟΥ,ενος ΓΕΥΣΙΓΝΩΣΤΗ, ενος γραφείου γνωριμιών και όχι ενος μηχανικού.

Εγω Προσωπικά το δικό μου 600αρι το δωριζω για μετεκπαίδευση στον ΚΑΔ των Ιεροδουλων, με εκπαιδευτές Μηχανικούς μπας και καταλήξουν τα λεφτά σ εμας.

Οι αντιδράσεις μας πάντως είναι έντονες(θεωρητικά) αλλα παραμένουν σε μεμονωμένο επίπεδο και δεν έχουν γίνει ακόμη συλλογικές.

Τι έγινε που βρίσκονται οι εκπρόσωποι μας.

Που είναι ο πρόεδρος του ΤΕΕ.??

Είναι ικανοποιημένος απο τον τρόπο που εξαθλιωνουν το σύνολο του κλάδου μας.???

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

κατανοώ τα νεύρα σου συνάδελφε για την κατάσταση, όλοι έχουμε, εγώ πάρα πολλά, συμφωνώ σε όλα με την ανάλυση σου για τα ΚΕΚ αλλά δεν έχω τίποτα εναντίον των ιερόδουλων, των ελαιοχρωματιστών, των λογιστών, των ταξιτζήδων, των πορτιέρηδων, τα μέτρα έπρεπε να έχουν πιο ας το πούμε "οριζόντια" μορφή 

Edited by DimCiv
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, tns said:

@georgegaleos το σε είδος , μπορείς να το κάνεις πιο λιανά ? να το διευκρινίσεις ρε παιδί μου 😁😄😂😀

Ουυυ άααανετα !!!! το 'χω ...

Εχει ειπωθεί οτι: "Ο έχων δύο χιτώνας μεταδότω τω μη έχοντι ..."

Έχω σίγουρα δύο ..

...τα έχω μετρήσει πρόσφατα ...

...είμαι σίγουρος 100% ότι έχω δύο ..

..να τώρα δα τα κοιτάω μπροστά μου...

... ακριβώς κάτω ...

......

.....
....το πιο σκούρο... αυτό που δηλαδή έχει το χρώμα της σκουράδας...

...αυτό λοιπόν ... 

...το σκαμπό που έχω ---φυσικά το ένα από τα δύο--- άνετα το δωρίζω στο υπουργείο μας, συνήθως με τέτοια σκούρα χρώματα έιναι στα γραφεία.

Την καλησπέρα μου. Ελπίζω να μην σβηστεί !!!!

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.