Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

10 λεπτά πριν, giannis aug said:

Αφου στις εκλογές του ΤΕΕ η συμμετοχή είναι κάτω απο 10% , μαζευονται συγγενείς και φίλοι και βγάζουν τους εκπροσώπους. Στην ουσία κ οι ίδιοι ξέρουν ότι μόνο τυπικά εκπροσωπουν τους μηχανικους, ουσιαστικά δεν ξέρω ποιους εκπροσωπουν... 

Κ εγώ αυτό ήθελα να αναφέρω νωρίτερα αλλά απέφευγα προστριβές. Εφόσον το φόρουμ σαν σύνολο και ενδεικτικό δείγμα των μηχανικών δείχνει να αποδοκιμάζει το Στασινό, "αναρωτιέται" κανείς πως βρίσκεται σε αυτή τη θέση. Το να ακούγονται φωνές για παραίτηση είναι κάπως άκαιρο. Ας το θυμόμαστε στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, xenokratis said:

Κ εγώ αυτό ήθελα να αναφέρω νωρίτερα αλλά απέφευγα προστριβές. Εφόσον το φόρουμ σαν σύνολο και ενδεικτικό δείγμα των μηχανικών δείχνει να αποδοκιμάζει το Στασινό, "αναρωτιέται" κανείς πως βρίσκεται σε αυτή τη θέση. Το να ακούγονται φωνές για παραίτηση είναι κάπως άκαιρο. Ας το θυμόμαστε στο μέλλον.

Γιατί είναι άκαιρο ?

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, giannis aug said:

Αφου στις εκλογές του ΤΕΕ η συμμετοχή είναι κάτω απο 10% , μαζευονται συγγενείς και φίλοι και βγάζουν τους εκπροσώπους. Στην ουσία κ οι ίδιοι ξέρουν ότι μόνο τυπικά εκπροσωπουν τους μηχανικους, ουσιαστικά δεν ξέρω ποιους εκπροσωπουν... 

Αυτό είναι 1000% σωστό. Οφείλουμε να συμμετέχουμε ώστε αυτό το 10-15% να μην ξαφνικά γίνεται λόγω αποχής 45% και να έχει αυτοδυναμία λέγοντας ότι "εκπροσωπεί την πλειοψηφία όλων των μηχανικών" και στην ουσία να μετουσιώνεται σε πιστό υπάλληλο του κάθε $%#@ υπουργού.

Πέραν αυτού, πάρτε και μια ενδιαφέρουσα είδηση που αφορά μεν άλλον κλάδο είναι όμως ενδεικτική για το πώς λειτουργεί στη χώρα μας διαχρονικά το κράτος Δικαίου :

Παράθεση

 

Την ώρα που χιλιάδες εργαζόμενοι παραμένουν κλεισμένοι στα σπίτια τους βιώνοντας, οι ίδιοι και οι οικογένειές τους, το οικονομικό αδιέξοδο και την φτώχεια λόγω του κλεισίματος των επιχειρήσεων όπου εργάζονταν εξ αιτίας του κορονοϊού, η βουλευτής της ΝΔ στην Ηλεία, Διονυσία Αυγερινοπούλου, μας ενημερώνει μέσω Δελτίου Τύπου ότι μετά από δικές της ενέργειες, μπήκαν στον κατάλογο της οικονομικής ενίσχυσης τα ερασιτεχνικά αθλητικά σωματεία, όπως ποδοσφαιρικές και μπασκετικές ομάδες.

«Ευχαριστώ ιδιαιτέρως τον κ. Λευτέρη Αυγενάκη, Υφυπουργό Αθλητισμού, ο οποίος μετά και από την επικοινωνία που είχαμε την περασμένη εβδομάδα κατά την οποία του μετέφερα την ανάγκη να ενισχυθούν περαιτέρω οι ομάδες και οι αθλητικές ενώσεις και να προστεθούν στον κατάλογο της κρατικής απαγόρευσης και είχα ενημερώσει σχετικά με δελτίο τύπου στις 17 Μαρτίου 2020, πέρασε η απόφαση ένταξης των ερασιτεχνικών σωματείων και αθλητικών συλλόγων στους κλάδους που λαμβάνουν την επιδότηση των 800 ευρώ» – αναφέρει μεταξύ άλλων η κ. Αυγερινοπούλου.

 

 

Edited by PASOLE
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, dimitris11140 said:

Γιατί είναι άκαιρο ?

Γιατί αυτή η παραίτηση δεν θα χρειάζονταν καν, αν λίγους μήνες πριν είχαμε συμμετέχει πιο ενεργά στις εκλογές. Επιπλέον δεν είναι όλες οι εποχές για παραιτήσεις και εκλογές με ακραίο παράδειγμα τις μέρες που ζούμε αυτή την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Η παραίτηση θα είχε συμβολικό χαρακτήρα, ως αποδοχή της ευθύνης του έναντι των χιλιάδων μελών του επιμελητηρίου. Στο διαδικαστικό θέμα θα μπορούσε να αναλάβει άλλος πρόεδρος. Αυτή θα ήταν μιας μορφής συγνώμη για την ανεπάρκειά του.

Επιπλέον για να μην κατηγορούμε μόνο τους κυβερνητικούς, ας ξεκινήσουμε από το δικό μας επιμελητήριο. Προτείνω απαλλαγή σε όλα τα μέλη από την φετινή εισφορά (όχι αναστολή πληρωμής) των 66+ Ευρώ. Όσοι την πλήρωσαν πιστωτικό για την επόμενη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, xenokratis said:

Γιατί αυτή η παραίτηση δεν θα χρειάζονταν καν, αν λίγους μήνες πριν είχαμε συμμετέχει πιο ενεργά στις εκλογές. Επιπλέον δεν είναι όλες οι εποχές για παραιτήσεις και εκλογές με ακραίο παράδειγμα τις μέρες που ζούμε αυτή την περίοδο.

Δηλαδή τυχόν παραίτηση , θα επηρεάσει αρνητικά στην εξάπλωση του ιού ?

Sorry για το κακό ίσως χιούμορ ,αλλά εγώ ξέρω ότι όταν κάποιος δεν μπορεί να φέρει εις πέρας αυτό που του έχει ανατεθεί , κάνει στην άκρη για να περάσει ο επόμενος.

Τουλαχιστον εγώ έτσι δρω .Και έχω αρνηθεί και δουλειες που πίστευα ότι δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία για να τις φέρω εις περας.Ίσως αντιεπαγγελματικο, αλλά το έχω κάνει και τουλάχιστον κοιμάμαι ήσυχος.

 

 

 

 

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, giannis aug said:

Αφου στις εκλογές του ΤΕΕ η συμμετοχή είναι κάτω απο 10% , μαζευονται συγγενείς και φίλοι και βγάζουν τους εκπροσώπους.

Αυτό γιατί είναι ευθύνη τους;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris11140 said:

όταν κάποιος δεν μπορεί να φέρει εις πέρας αυτό που του έχει ανατεθεί , κάνει στην άκρη για να περάσει ο επόμενος.

Γιατί πιστεύεις ότι θα μπορούσε άλλος να πάρει 800 ευρώ ρευστό για εμάς; Εγώ παρατηρώ μια κοινωνική προκατάληψη ακραίας μορφής εναντίον των Δικηγόρων που σε μεγάλο βαθμό πιάνει και εμάς και πολιτικούς που πιθανόν το βλέπουν και ξέρουν ότι η πλειοψηφία του λαού χαίρονται.

Link to comment
Share on other sites

Φτάνει ρε παιδιά με τους μαχητές δικηγόρους. Όταν το 2012 πηγαίναμε κάθε Πέμπτη στο ΕΤΑΑ για να παρθεί πίσω η αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών (πάλι με Βρούτση υπουργό), μαζευόμασταν 300 μηχανικοί, 15 δικηγόροι (μεταξύ αυτών και ο Βερβεσός) και 1-2 γιατροί.

Απλά ο δικηγορικός σύλλογος στην παρούσα φάση δεν έχει πρόεδρο κυβερνητικό κομματόσκυλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.