Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

Όσο το βοήθημα δεν είναι κυριολεκτικά οριζόντιο (δηλαδή να "έπαιζαν" με 20-30 πλήθος ΚΑΔ που ΔΕΝ θα το πάρουν) αδικίες θα υπάρχουν. Είναι πολύ ιδιαίτερη η κρίση αυτή...δεν είναι οικονομική όπως η προηγούμενη ... έχει τον πιο δυνατό συνδυασμό θεωρώ υγειονομική+οικονομική+απρόβλεπτο.

Θα δούμε "ο καιρός γαρ εγγύς"

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, georgegaleos said:

 

Έχω μια πιθανή ιδέα του τι μπορεί να κάνουν αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να την γράψω. Δεν θα τρολλάρω, θα γράψω σοβαρά, είναι σοβαρή και εφαρμόσιμη ιδέα πιστεύω. Να τη γράψω ?

Μη τους δίνεις ιδέες.....Άσε να δούμε τι θα γίνει πρώτα...μυρίζομαι λάκκο πάντως στη φάβα....Αυτό που λέει ο Ικαρος έχει μια λογική αλλά νομίζω ότι η επιδότηση
ενοικίου είναι ανεξάρτητη.....Για να δούμε....166000 * 800 είναι 140εκ λογικά. Απο κάπου πρέπει να βρεθούν....11 πήραν τα κανάλια για διαφήμιση του ΕΟΔΥ....

Εγώ, κι όχι μόνο εγώ, πληρώνω απο την 1η μέρα που άνοιξα βιβλία. Μονίμως φορολογούμαι ως ΕΕ τεκμήρια κλπ κλπ. Δεν έχω πάρει ούτε 1 ευρώ ποτέ! Ούτε ΚΕΑ ούτε σεα ούτε μεα ούτε μέρισμα ούτε τπτ. Πλήρωνα τσμέδε, πλέον εφκα, ετεαεπ ματώνοντας. Έχω σούμα και με ζημία (παλι πληρωσα εφορία με δανεικά) και με κάποια κέρδη ανάλογα τη χρονιά....Κι επειδή λοιπόν το κράτος θεωρεί ότι έχω εκατομμύρια φοβάμαι ότι θα τα πληρώσουμε χρυσά αυτά τα 800...

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, laxanos said:

Μη τους δίνεις ιδέες.....Άσε να δούμε τι θα γίνει πρώτα...μυρίζομαι λάκκο πάντως στη φάβα....Αυτό που λέει ο Ικαρος έχει μια λογική αλλά νομίζω ότι η επιδότηση
ενοικίου είναι ανεξάρτητη.....Για να δούμε....166000 * 800 είναι 140εκ λογικά. Απο κάπου πρέπει να βρεθούν....11 πήραν τα κανάλια για διαφήμιση του ΕΟΔΥ....

Εγώ, κι όχι μόνο εγώ, πληρώνω απο την 1η μέρα που άνοιξα βιβλία. Μονίμως φορολογούμαι ως ΕΕ τεκμήρια κλπ κλπ. Δεν έχω πάρει ούτε 1 ευρώ ποτέ! Ούτε ΚΕΑ ούτε σεα ούτε μεα ούτε μέρισμα ούτε τπτ. Πλήρωνα τσμέδε, πλέον εφκα, ετεαεπ ματώνοντας. Έχω σούμα και με ζημία (παλι πληρωσα εφορία με δανεικά) και με κάποια κέρδη ανάλογα τη χρονιά....Κι επειδή λοιπόν το κράτος θεωρεί ότι έχω εκατομμύρια φοβάμαι ότι θα τα πληρώσουμε χρυσά αυτά τα 800...

Βασικά από την αρχή προφανώς μας είχαν προγραμματίσει για ΕΣΠΑ και προγράμματα τηλεπάθειας. Βγήκε ο γίγαντας , έκανε το λαγό και πίστευαν ότι θα την πάνε την δουλειά πριμα.

Υπήρξαν όμως αντιδράσεις σοβαρες.Οχι από μας.Εμεις είμαστε εντελώς τσιου μετά την εποχή Αλαβάνου.Απο τους δικηγόρους.

Αν ποτιστουμε θα είναι λόγω των δικηγόρων.

Υ.Γ καλό βολεμα @@@@@@##€α

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να είναι ο μόνος κλάδος που θα μπουν όροι πάλι. Οριζόντια σε όλους αλλιώς να βάλουν σε όλες τις κοινωνικές ομάδες όρους και προυποθεσεις.

Και το ιδιόκτητο γραφείο έχει ενφια, εισόδημα εικονικό ιδιοκατοικησης κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, terry said:

Ενημερωτικά και ρωτώντας, αν δικαιούται επιστροφή φόρου και δεν την πάρει, τι γίνονται τα χρήματα αυτά? Μένουν ως πιστωτικά και συμψηφίζονται με οποιαδήποτε μελλοντική οφειλή?

Ναι, ακριβώς. Πιστώνονται.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, katrmp said:

Δεν είναι δυνατόν να είναι ο μόνος κλάδος που θα μπουν όροι πάλι. Οριζόντια σε όλους αλλιώς να βάλουν σε όλες τις κοινωνικές ομάδες όρους και προυποθεσεις.

Και το ιδιόκτητο γραφείο έχει ενφια, εισόδημα εικονικό ιδιοκατοικησης κλπ. 

Ίσως πάλι να θέλαμε να μπουν όροι στον επιστημονικό κλάδο για το ίματζ μας στην κοινωνία που μας θεωρεί ελίτ. Διαβάστε λίγο τα σχόλια σε γαλάζιες εφημερίδες. Για να μην πάρει ο Κούγιας επίδομα ορισμένοι βγάζουν το μένος τους πάνω μας.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι επιβίωσης. Ο μόνος όρος θα μπορούσε να είναι πόσα λεφτά έχεις στους τραπεζικούς σου λογαριασμού ς

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι αυτό είναι αξιοκρατικό γιατί κάποιοι τα λεφτά τα έχουν σε μετρητά, ιδίως αν είναι και μαύρα.

Είναι τόσο πολυσχιδής ο κλάδος που δε μπορεί να εφαρμοστεί ένα ενιαίο κριτήριο για όλους. Χρειάζεται ομαδοποίηση και διαφορετικό μέτρο στήριξης σε κάθε ομάδα. Ακόμα και για λόγους μάρκετινγκ. 

Η ιδέα με τα σεμινάρια αν όντως είναι αμοιβόμενα είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Δίνει δουλειά σε εταιρείες μηχανικών (κατά πάσα πιθανότητα) που πουλάνε τα σεμινάρια και μια καλή δικαιολογία να πάρουν κάτι και οι υπόλοιποι χωρίς όμως να φαίνεται ότι το πήραν τζάμπα. Κάποιοι άλλοι θα πρέπει να αρκεστούν σε ισόποση επιδότηση ενοικίου, ενώ άλλοι σε αποζημίωση προσωπικού. Θα μπορούσαν να προκηρυχθούν κάποια έκτακτα έργα σε νοσοκομεία και να ανοίξουν και μερικές θέσεις στο δημόσιο, ούτως ώστε όλοι να πάρουν κάτι.

Μη νομίζεται ότι μας βλέπει κανείς με φθόνο. Το αντίθετο. Αποτυχημένους μας θεωρούν! Το επιχείρημα για να μη πάρουμε το 800ρι δεν είναι το ότι δεν το έχουμε ανάγκη αλλά ότι δε θα το βγάζαμε ώστε να χρήζουμε αποζημίωσης!

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον όσοι μηχανικοί αυτοαπασχολούμενοι ελεύθεροι επαγγελματίες ασχολούμαστε με νομιμοποιήσεις αυθαιρέτων και ενεργειακά πιστοποιητικά το 800άρι το βγάζαμε και θα συνεχίζαμε να το βγάζουμε αν δεν ερχόταν η επιδημία. Το ίδιο ισχύει μάλλον για όλους τους αυτοαπασχολούμενους ελεύθερους επαγγελματίες μηχανικούς.

Ειλικρινά πάντως το να λες ότι η ιδέα με τα σεμινάρια είναι προς τη σωστή κατεύθυνση και ότι υπάρχει σαν σκέψη ότι δεν χρήζουμε αποζημίωσης γιατί δεν θα βγάζαμε το 800άρι, μου δείχνει ότι ζεις εκτός πραγματικότητας ή ότι δεν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας.

Υ.Γ. Προσπαθώ και να είμαι καλοπροαίρετος και τα σχόλια μου να βασίζονται σε αυτά που γράφεις...

Edited by ΒΑΣΙΛΗΣ Κ.
Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάτε ότι οι πολιτικοί εξαρτώνται από την πλειοψηφία του λαού και το τι θέλει αυτή τους εξουσιάζει ή τουλάχιστον το τι νομίζουν ότι αυτή θέλει.  

Π.χ. τι πήρε το μάτι μου σε δημοφιλές σάιτ μόνο μέσα σε 10 δευτερόλεπτα "ψαξίματος" πριν 1 λεπτό (οι ημερομηνίες/ώρες είναι τωρινές)

Εύρημα 1image.png.8c4ae43843e5d4c6ba57ec39b0f42167.png

Εύρημα 2: image.png.4c794731ec50249accc509462876f6d5.png

Εύρημα 3: image.png.c924ee591824b0040b478f05651e5053.png

Κατά πάσα πιθανότητα ενδιαφέρονται λιγότερο για το κόστος και περισσότερο για την αρνητική εικόνα ΕΕ και ειδικά δικηγόρων.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.