Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

Πριν απο λίγο σε συνέντευξη στο Σκάι ο Άδωνις ανέφερε σε απάντηση για το θέμα του επιδόματος των 800€ για τους επιστήμονες.

#Μπορεί να κάναμε λάθη και εμείς θα τα διορθώσουμε.ΑΛΛΑ στο μέτρο που μας επιτρέπουν τα μέσα που έχουμε.Δεν υπάρχουν λεφτά για όλους#

και

#Αυτή η η κρίση θα έχει χαρακτήρα μαραθωνίου, όχι 100 μέτρων. Αν ξοδέψουμε όλες μας τις δυνάμεις τώρα δεν θα τις έχουμε μετά όταν χρειαστούν.#

 

 

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

Η Εκκλησία ζητά να λάβουν ψάλτες και νεωκόροι το επίδομα των 800 ευρώ 

https://www.lifo.gr/now/greece/275982/i-ekklisia-zita-na-lavoyn-psaltes-kai-neokoroi-to-epidoma-ton-800-eyro

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 2 βδομάδες που ξεκίνησε η ιστορία προσωπικά έχιε παγώσει κάθε επαγγελματική μου δραστηριότητα. φαντάζομαι οι περισσότεροι ΕΕ μηχανικοί είναι έτσι. πως καταντήσαμε να συζητάμε σαν ζητιάνοι αν θα πάρουμε το 800αρι. στο τέλος @ρι θα πάρουμε μου φαίνεται....

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει μελέτη του Harvard που λέει ότι έτσι (και χειρότερα) θα πάμε μέχρι το 2022,

αν ισχύσει κάτι τέτοιο δεν σώζεται η κατάσταση ούτε με 800άρια, βασικά δεν σώζεται κανείς 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ΒΑΣΙΛΗΣ Κ. said:

1) Τουλάχιστον όσοι μηχανικοί αυτοαπασχολούμενοι ελεύθεροι επαγγελματίες ασχολούμαστε με...

2) Το ίδιο ισχύει μάλλον για όλους τους αυτοαπασχολούμενους ελεύθερους επαγγελματίες μηχανικούς.

3) Ειλικρινά πάντως το να λες ότι η ιδέα με τα σεμινάρια είναι προς τη σωστή κατεύθυνση και ότι υπάρχει σαν σκέψη ότι δεν χρήζουμε αποζημίωσης γιατί δεν θα βγάζαμε το 800άρι, μου δείχνει ότι ζεις εκτός πραγματικότητας ή ότι δεν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας.

4) Υ.Γ. Προσπαθώ και να είμαι καλοπροαίρετος και τα σχόλια μου να βασίζονται σε αυτά που γράφεις...

1) Τότε χρειάζεται ένα ειδικό μέτρο για "εσάς". Ίσως και ένα ειδικό σωματείο, πέραν του ΤΕΕ. Το ΤΕΕ έχει δεκάδες άλλους κλάδους να φροντίσει.

2) Είτε ισχύει είτε όχι (υπάρχουν στοιχεία;) το θέμα είναι αν γινεται και πιστευτό. Ο κόσμος όλους μαζί τους επιστήμονες τους βλέπει στο ελεύθερο επάγγελμα ως περαστικούς. Το αποδεικνύει ο κακός χαμός που γίνεται για μια θέση εργασίας.

3) Η σκέψη είπα ότι είναι των άλλων ανθρώπων. Υπάρχουν αποδείξεις ότι δεν ισχύει; Για τα σεμινάρια, αναλόγως τι ακριβώς εννοούν, μπορεί και να αξίζουν.

4) Αυτό εννοείται. Συζήτηση κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, tzitzikas said:

εδώ και 2 βδομάδες που ξεκίνησε η ιστορία προσωπικά έχει παγώσει κάθε επαγγελματική μου δραστηριότητα. φαντάζομαι οι περισσότεροι ΕΕ μηχανικοί είναι έτσι. πως καταντήσαμε να συζητάμε σαν ζητιάνοι αν θα πάρουμε το 800αρι. στο τέλος @ρι θα πάρουμε μου φαίνεται....

Ακριβώς αυτό ισχύει και για να μη σου πω και αρκετές μέρες πιο πριν από όταν ξεκίνησε η ιστορία στην Ιταλία.  Τα 800 Ευρώ είναι βοήθημα επιβίωσης για τον τρέχον μήνα. Δεν μας κάνουν χάρη. Μερικοί από εμάς καλό θα είναι να σταματήσουν να λένε για κριτήρια και να βάζουν τρικλοποδιές στην όλη προσπάθεια. Αν δεν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες ή έχουν άλλες πηγές εισοδήματος καλώς τις έχουν. Το σύνολο των μηχανικών των μηχανικών βιοπορίζει με ψίχουλα και έχει ματώσει 10 χρόνια τώρα. Δεν είναι ότι πέρασαν 10 χρόνια από την κρίση και κάτι έγινε καλύτερο. Πάνω που φάνηκε αχνά στον ορίζοντα μια καλυτέρευση ήρθε  μια νέα κρίση πολύ πιο ισχυρή. Παρακαλώ λοιπόν τους συναδέλφους να μην δημιουργούν εντυπώσεις με δήθεν κριτήρια για το ποιος πρέπει να πάρει και ποιος δεν πρέπει. Διαβάζουν και μη μηχανικοί εδώ και αποπροσανατολίζεται η ήδη βεβαρημένη με αρνητικά σχόλια για εμάς, κοινή γνώμη

Το βοήθημα έκτακτης ανάγκης των 800 Ευρώ πρέπει να το λάβουμε όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες μηχανικοί και όλοι οι μισθωτοί μηχανικοί του ιδιωτικού τομέα. Το δικαιούμαστε. Δεν μας κάνουν χάρη!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε το pdf που ανέβασα στο άρθρο 6

Update.

https://www.newsit.gr/ellada/epidoma-800-eyro-kai-se-dikigorous-giatrous-mixanikous-ola-osa-provlepei-nea-apofasi/3002915/

 

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, dimitris11140 said:

Διαβάστε το pdf που ανέβασα στο άρθρο 6

Οι εργαζόμενοι με εξαρτημένη εργασία σε ατομικές επι-
χειρήσεις, σε επιστήμονες-ελεύθερους επαγγελματίες (για-
τρούς, δικηγόρους, μηχανικούς, οικονομολόγους/λογιστές,
ερευνητές, εκπαιδευτικούς) και σε ελεύθερους επαγγελμα-
τίες/επιτηδευματίες (όπως υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους)
είναι δικαιούχοι της έκτακτης οικονομικής ενίσχυσης ως
αποζημίωσης ειδικού σκοπού, εφόσον τεθούν σε αναστο-
λή οι συμβάσεις εργασίας από τους ανωτέρω εργοδότες

τους και εφόσον των συγκεκριμένων εργοδοτών ο Κωδι-
κός Αριθμός δραστηριότητας ΚΑΔ συμπεριλαμβάνεται
στους πληττόμενους
κλάδους σύμφωνα με τα οριζόμενα
από το Υπουργείο Οικονομικών.

 

Υποτίθεται οτι αυτή είναι η απόφαση που μας αφορά, αλλά εγώ καταλαβαίνω οτι το δικαιούται ο υπάλληλος και όχι ο εργοδότης. Μάλλον δεν αφορά τους Ελ.Επαγγελματίες.

Παραμένουμε σε αναμονή

Edited by sotirisgp
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει τίποτα που δεν ξέρουμε.. Δεν λέει όμως πουθενά για σεμινάρια και βλακείες που σημαίνει ότι το ξανασκέφτηκαν και σύντομα θα διορθωθεί η αδικία με το 800ρι

Παλι ο Σταϊκούρας βγήκε και είπε ότι η λίστα των ΚΑΔ θα μεγαλώσει 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.