Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

Προσωπικά σκέφτομαι να υποβάλλω τα ερωτήματά μου εδώ. Ξεκάθαρα κατ' εμέ είναι πλέον οι πιο αρμόδιοι για να έχουμε έγκυρες απαντήσεις και βοήθεια. Μάλιστα διαφημίζεται αρκετές φορές και στην τηλεόραση. 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, tzitzikas said:

Ο προηγούμενος ήταν ο μεγαλύτερος ψεύτης, αυτό το είπαμε, πάμε παρακάτω και ξεκόλλα. Μιλάμε για τον Κούλη σου τώρα. Ειπε οτι θα πάρουμε 800Ε? Και μετά το γύρισε? Αρα είπε ψέμα? δεν μας απαντάς και συνεχίζεις να τον στηρίζεις. 200Ε είναι 2 βδομάδες σούπερ και κρεοπωλείο εξυπνάκια για την οικογενειά μου, κατάλαβες ?? Και δεν θέλω σεμινάρια,  είμαι καρτιτισμένος, είμαι 43 χρονών μηχανικός. θέλω την ίδια στήριξη μου τους υπολοίπους. Δεν θέλω διακρίσεις και ρατσισμό. Θα έλεγα να σταματήσεις, ακούς μόνο κράξιμο τόση ώρα απο συναδέλφους και συνεχίζεις να στηρίζεις προκλητικά Κούλη....

Αυτό ακριβώς που αναφέρει ο συνάδελφος..Δεν με ενδιαφέρουν οι μπλε,πρασινοι,κοκκινοι κλπ..

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, stayros said:

Να τα αφήσουν όλοι τα πολιτικά. Γιατί καταλαβαίνω ότι έχει ο καθένας το πόνο του αλλά είμαστε ο μόνοι που παίρνουν επίδομα βοηθείας και θέλουμε να φτύσουμε στα μούτρα αυτόν που μας το έδωσε.

Δεν με νοιάζει τι έκαναν οι προηγούμενοι και δεν τους υποστηρίζω. Το γεγονός είναι ότι ο Μητσοτάκης, ο Σταϊκούρας, ο Βρούτσης, ο Άδωνης, και ο Στασινός απέτυχαν!!! να στηρίξουν οικονομικά τους ελεύθερους επαγγελματίες, όπου για αρκετούς θα τεθεί τις επόμενες μέρες θέμα επιβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, spafent said:

στην εργάνη τώρα είναι για να δηλώσεις  εργαζόμενους ή & επαγγελματική  μίσθωση

Επαγγελματική μίσθωση εφόσον σε 'εκλεισαν με κρατική εντολή.

Πάντως αφού ο Βρούτσης είπε ότι μπαίνουν εργοδοτες που τούς εκλεισαν με κρατική εντολή κλπ ...ως 31/3 , ενω αυτοαπασχολουμενοι, ελευθεροι επαγγελματίες κλπ συνεχίζει το συστημα και μετα τίς 31/3 , εμείς που δεν έχουμε κανένα εργαζόμενο δεν βλέπω τον λόγο να μπουμε στην Εργανη πρίν ξεκαθαρίσουν.

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, bunkerlibila said:

Έχω μπερδευτεί πολύ. Όσοι είμαστε μηχανικοί με ατομική επιχείρηση (κανένας υπάλληλος), με ΚΑΔ όμως άσχετο με το επάγγελμα του μηχανικού (π.χ. έρευνα στην πληροφορική), θεωρούμαστε μηχανικοί λόγω ταμείου (ΕΤΑΑ) και άρα μπαίνουμε στην κατηγορία των σεμιναρίων, ή θεωρούμαστε αυτοαπασχολούμενοι? Εμένα πάντως στην Εργάνη περνάει η δήλωση και φτάνει στο σημείο που ζητάει να συμπληρώσω τη φόρμα (παράρτημα ΟΑΕΔ κτλ κτλ).

Πάει βάσει ΚΑΔ. Οχι βάσει ειδικότητας. Εντός των ΚΑΔ υπάρχουν και κάποιοι που αφορούν έρευνα. 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Είναι προκλητική η στήριξη ορισμένων στο κυβερνών κόμμα. Προκλητική και εμετική. Όπως οι περισσότεροι διαπίστωσαν, μιλάμε για πρωτοφανή εμπαιγμό (ίσως όχι και τόσο πρωτοφανής, πρωτοφανές θα ήταν να γινόταν πράξη η αρχική δέσμευση του πρωθυπουργού). Θεωρώ ότι την περίοδο των κρίσεων πέφτουν οι μάσκες, αποκαλύπτονται οι πραγματικοί χαρακτήρες κλπ, κάτι που συμβαίνει και σήμερα. Για να μπω στην ουσία του δικού μας θέματος, μιλήστε με τους λογιστές σας για να κάνετε την αίτηση (σημαντικοί πληττόμενοι είμαστε) έτσι ώστε να δικαιούστε την αναστολή πληρωμών των οφειλών που λήγουν αύριο. Όσο για τα 600 και τα 800, τα μεν 600 δεν έχω ιδέα αν και πώς θα τα πάρουμε, για τα δε 800... τα είπατε και εσείς. Να φροντίσετε να περάσετε καλά με τις οικογένειές σας μέχρι να καταλαγιάσει η μπόρα. Kalo kouragio, που έλεγε και μια ψυχή.

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, tzitzikas said:

Ο προηγούμενος ήταν ο μεγαλύτερος ψεύτης, αυτό το είπαμε, πάμε παρακάτω και ξεκόλλα. Μιλάμε για τον Κούλη σου τώρα. Ειπε οτι θα πάρουμε 800Ε? Και μετά το γύρισε? Αρα είπε ψέμα? δεν μας απαντάς και συνεχίζεις να τον στηρίζεις. 200Ε είναι 2 βδομάδες σούπερ και κρεοπωλείο εξυπνάκια για την οικογενειά μου, κατάλαβες ?? Και δεν θέλω σεμινάρια,  είμαι καρτιτισμένος, είμαι 43 χρονών μηχανικός. θέλω την ίδια στήριξη μου τους υπολοίπους. Δεν θέλω διακρίσεις και ρατσισμό. Θα έλεγα να σταματήσεις, ακούς μόνο κράξιμο τόση ώρα απο συναδέλφους και συνεχίζεις να στηρίζεις προκλητικά Κούλη....

Πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι καν 600€ στο χέρι. Ο Βρούτσης είπε voucher δεν δίνει το voucher χρήματα.. Τα ΚΕΚ όμως θα πάρουν κανονικό χρήμα και εμείς θα μείνουμε με τηλεκαταρηση στα γεράματα να εμπλουτίσουμε το βιογραφικό μας όπως είπαν! Είμαι σίγουρος ότι το ΤΕΕ κρύβεται πίσω από την μπιζνα 

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για μεγάλους απατεώνες Σεμινάριο για Απρίλιο,τον Μάρτιο τον έφαγε η μαρμάγκα και αν συνεχιστεί η κρίση και αν δεν αφαιρεθεί το καδ θα δώσουν 800 για τον μαη,(ζήσε Μάη να φας τριφύλλι)....

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να είναι στο χέρι τα 600, καθώς ανέφερε για ακατάσχετο και μη συμψηφιζόμενο.

Η ονομασία voucher μάλλον προστέθηκε για να μπορέσουν να το εντάξουν στα λεφτά του ΕΣΠΑ, καθώς δεν έβγαιναν αλλιώς τα κουκιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.