Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

2 λεπτά πριν, stayros said:

Όπου έχουν βγει οι Υπουργοί μιλάνε για 600€ μετρητά σε 2 δόσεις. Όχι voucher, όχι μπιμπιχλίμπιδια. Στη τσέπη μας 600€. Αν δεν τα δώσουν, τότε ναι, να βρίσουμε όλοι.

Επιπλέον, εσύ μπορείς να έχεις κλείσει πραγματικά, δεν έχουν κλείσει όμως όλοι οι μηχανικοί. Αν είχε βγει απόφαση για κλείσιμο κάθε τεχνικής δραστηριότητας τότε μόνο θα έλεγες ότι είμαστε το ίδιο με τον υπάλληλο πχ στο κατάστημα ενδυμάτων.

 

Μακάρι γιατί αν είναι πιστωτικό voucher δεν μας βοηθά πραγματικά. Μας υποχρεώνει να κάνουμε κάτι που δεν θα κάναμε, βάζει τα κεκ ως ενδιάμεσο (δεν ξέρουμε πως). Μακάρι να μπορώ να πάω σουπερμαρκετ stayros με το 600άρι.

Έχω κλείσει. Δεν μπορώ ούτε να φωτοτυπήσω (κλειστά φωτοτυπάδικα), δεν μπορώ να πάω στο κτηματολόγιο - υποθηκ. (κλειστά), δεν μπορώ να πάω στο δημόσιο (με προσωπικό ασφαλείας και δεν κινείται τίποτα). Τύποις δεν με έκλεισαν.

Link to comment
Share on other sites

georgegaleos κατι είχες αναρτήσει και είπες παει για σβήσιμο. Εφαγε σβήσιμο? Δεν πρόλαβα να το δώ. Δεν θέλω να το πιστεύω γιατί αμα χάσουμε και το χιουμορ σου εδω μέσα , με τα βιντεάκια σου και όλο το μεράκι που τα φιτιάχνεις χαθήκαμε 

 

1 ώρα πριν, Sw0rdf1sh said:

   Μακάρι να μπορώ να πάω σουπερμαρκετ stayros με το 600άρι.

 

Αν δεν μπορώ να πάω supermarket, ή  αν πάω και  μετα  τα χρωστώ σε ΚΕΚ , μαζί σας να πούμε τα χειρότερα. Δεν το νομίζω όμως, όλα δείχνουν το λογικό.

Ακόμα και αυτό :

Το πρόγραμμα θα αφορά 10 εξειδικευμένους πιστοποιημένους θεματικούς κύκλους, από τους οποίους θα μπορούν να επιλέξουν έναν από αυτούς, που θα μπορούν να ολοκληρωθούν το πολύ εντός 10 ημερών.

σημαίνει ότι βάζουν το στενό όριο των 10 ημερων , ώστε να μάς δωσουν τα μετρητα εντός του μήνα αλλιώς δεν είχε ουσία να μάς πιέζουν και χρονικά, και 2ο ότι είναι 10κυκλοι και όχι απεριόριστο είναι γιατί κάπου έχουν εξασφαλίσει για την πάρτη τους αυτούς τους 10 συγκεκριμένους.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνετε καμία δήλωση, πώς ακριβώς θα απαλλαχτείτε από την πληρωμή των οφειλών που λήγουν αύριο;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Sw0rdf1sh said:

Έχω κλείσει. Δεν μπορώ ούτε να φωτοτυπήσω (κλειστά φωτοτυπάδικα), δεν μπορώ να πάω στο κτηματολόγιο - υποθηκ. (κλειστά), δεν μπορώ να πάω στο δημόσιο (με προσωπικό ασφαλείας και δεν κινείται τίποτα). Τύποις δεν με έκλεισαν.

Μα για αυτό το supermarket σκοτωνόμαστε όλοι. Αν δεν το δώσουν και αυτό τότε να τους πάρουμε με τις πέτρες. Εγώ πάντως διαβάζω παντού, και σήμερα, ότι θα είναι μετρητά για να καλύψουμε δικές μας ανάγκες.

Επίσης να σου πω και σένα πως δεν είσαι μόνος σε αυτή τη βάρκα. Επειδή είμαστε και φάρα που θέλει να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα, σκέψου τι θα έλεγε ο μισθωτός που κάθετε σπίτι θέλει δε θέλει, αν έδιναν και στους μηχανικούς, που όπως λες τυπικά δεν έκλεισαν, το ίδιο; Εδώ επιστήμονες υποτίθεται και γαυγίζουμε αντί να μιλάμε.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα υπάρχει κάποιος που έχει καταλάβει αν ΠΡΕΠΕΙ (όχι αν μπορούμε) να υποβάλουμε δήλωση ?

Ο μηχανικός (με τον ΚΑΔ του που είναι στην λίστα) μόνος του, που δεν απασχολεί εργαζόμενο, τι είναι ?

Αυτοαπασχολούμενος χωρίς εργαζόμενους  ?

Ελ. Επαγγελματίας χωρίς εργαζόμενους  ?

Ειδικός Επιστήμονας χωρίς εργαζόμενους?

Συνδυασμός των προηγούμενων ?

Με βάση ποια εγκύκλιο, ΠΝΠ (νομοθεσία πάντα) δικαιούται/ορίζεται ότι έχει το δικαίωμα να υποβάλλει στην ΕΡΓΑΝΗ την σχετική ? 

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, psarrism said:

Αν δεν κάνετε καμία δήλωση, πώς ακριβώς θα απαλλαχτείτε από την πληρωμή των οφειλών που λήγουν αύριο;

η απαλλαγη αυτη είναι στην ααδε ευκολη λόγω καδ. Γιατι είναι για όλους τους καδ.  Οι επιχειρήσεις πρέπει να μπούν για να ξέρουν ότι έκαναν χρηση της ευνοιας αυτής (αλλά δεν θα απολυσουν κιόλας), αλλά και για να μπορούν να μπουν οι υπαλληλοι. δεν γινεται για τις φορολογικές απαλλαγες

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, psarrism said:

Δεν γνωρίζω να απαντήσω, γι' αυτό και είπα να μιλήσετε με το λογιστή σας. Αυτή είναι η εκτύπωση της δήλωσης.
jqa2gfW.png

mfY0Q3v.png

Ακριβώς την ίδια δήλωση έκανε η Λογιστρια μου πάλι με δίκη της πρωτοβουλία και μου την έστειλε με mail 

Να πω την αλήθεια ψιλοτσακωθηκα γιατί της λέω αν είναι για σεμινάρια δεν ενδιαφέρομαι και κακώς την έκανε μην μπλέξω. Όχι μου λέει λεφτά θα πάρεις.. 

Δεν ξέρω τι γίνεται πλέον πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, stayros said:

σκέψου τι θα έλεγε ο μισθωτός που κάθετε σπίτι θέλει δε θέλει, αν έδιναν και στους μηχανικούς, που όπως λες τυπικά δεν έκλεισαν, το ίδιο;

Δε χρειάζεται ιδιαίτερη φαντασία αφού το ίντερνετ είναι γεμάτο με τις πραγματικές σκέψεις πολλών που δε τα λένε εύκολα επωνύμως. Κλέφτες και ψεύτες και πλούσιους αυτόματα θεωρούν τους ελεύθερους επαγγελματίες πάρα πολλοί. Η πιθανότητα να μην επηρεάζονται οι αποφάσεις από αυτό είναι μηδαμινή ιδιαίτερα αφού το ποσό δε φαίνεται τεράστιο ειδικά μετά την είσοδο στην ποσοτική χαλάρωση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα και τουλαχιστόν με τα έως τώρα δεδομένα συμφωνώ με @georgegaleos και @katrmp. 5:30 συνεδριάζει η ΔΕ του ΤΕΕ. Ελπίζω να τεθεί 
κι αυτό ώστε να δοθεί καποια ξεκάθαρη οδηγία! 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Δηλαδή τώρα υπάρχει κάποιος που έχει καταλάβει αν ΠΡΕΠΕΙ (όχι αν μπορούμε) να υποβάλουμε δήλωση ?

Ο μηχανικός (με τον ΚΑΔ του που είναι στην λίστα) μόνος του, που δεν απασχολεί εργαζόμενο, τι είναι ?

Αυτοαπασχολούμενος χωρίς εργαζόμενους  ?

Ελ. Επαγγελματίας χωρίς εργαζόμενους  ?

Ειδικός Επιστήμονας χωρίς εργαζόμενους?

Συνδυασμός των προηγούμενων ?

Με βάση ποια εγκύκλιο, ΠΝΠ (νομοθεσία πάντα) δικαιούται/ορίζεται ότι έχει το δικαίωμα να υποβάλλει στην ΕΡΓΑΝΗ την σχετική ? 

 

Για την παραπάνω αίτηση λες; Ρητώς γράφει ότι δεν είναι για ατομικές επιχειρήσεις χωρίς υπάλληλους. Δες την υποσημείωση 1 για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.