Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

3 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Δηλαδή τώρα υπάρχει κάποιος που έχει καταλάβει αν ΠΡΕΠΕΙ (όχι αν μπορούμε) να υποβάλουμε δήλωση ?

Ο μηχανικός (με τον ΚΑΔ του που είναι στην λίστα) μόνος του, που δεν απασχολεί εργαζόμενο, τι είναι ?

Αυτοαπασχολούμενος χωρίς εργαζόμενους  ?

Ελ. Επαγγελματίας χωρίς εργαζόμενους  ?

Ειδικός Επιστήμονας χωρίς εργαζόμενους?

Συνδυασμός των προηγούμενων ?

Με βάση ποια εγκύκλιο, ΠΝΠ (νομοθεσία πάντα) δικαιούται/ορίζεται ότι έχει το δικαίωμα να υποβάλλει στην ΕΡΓΑΝΗ την σχετική ? 

 

Γιώργαρε άσε , σε όλα αυτα έχεις δίκιο. Επρεπε να βγάλουν ακριβής οδηγίες. Σε 3 γραμμές άμα ήσουν εσύ θα το είχες ξεκαθαρίσει και δεν θα χρειαζόταν να αναρωτιομαστε πότε μπαίνει ο καθένας. Θεωρώ μέσα στην μέρα όμως να λυθει.

Υ.Γ Γιώργο κατι είχες αναρτήσει και είπες παει για σβήσιμο. Εφαγε σβήσιμο? Δεν πρόλαβα να το δώ. Δεν θέλω να το πιστεύω γιατί αμα χάσουμε και το χιουμορ σου εδω μέσα , με τα βιντεάκια σου και όλο το μεράκι που τα φιτιάχνεις χαθήκαμε 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Thanos98 said:

10 δις μέτρα δεν ανακοίνωσαν ; Πώς είναι 3,8% του ΑΕΠ ;

 

- Οι αναστολές φορολογικών υποχρεώσεων ξεπερνούν τα 2,1 δισ. ευρώ.

- Οι αναστολές ασφαλιστικών υποχρεώσεων και η κάλυψη των ασφαλιστικών εισφορών μισθωτών και ελεύθερων επαγγελματιών διαμορφώνονται στα 1,6 δισ. ευρώ.

- Η έκτακτη οικονομική ενίσχυση ανέρχεται στα 1,4 δισ. ευρώ.

- Η συνολική επιβάρυνση αυτών των μέτρων ανέρχεται στα 5,1 δισ. ευρώ, μόνο για τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο.

Αυτή η επιβάρυνση, μαζί με τις πρόσθετες δαπάνες για την δημόσια υγεία, την «επιστρεπτέα προκαταβολή» για την ενίσχυση της ρευστότητας επιχειρήσεων, την ενίσχυση του πρωτογενούς τομέα, την ενίσχυση του Προϋπολογισμού για το Δώρο Πάσχα των εργαζομένων που τίθενται σε προσωρινή αναστολή της εργασιακής σχέσης τους, και την έκτακτη ενίσχυση των εργαζομένων στη δημόσια υγεία, ανέρχεται πλέον στα 6,8 δισ. ευρώ, που αντιστοιχεί στο 3,5% του ΑΕΠ.

 

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/213282/nea-metra-stirixis-anakoinonei-i-kyvernisi

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, curzondax said:

Για την παραπάνω αίτηση λες; Ρητώς γράφει ότι δεν είναι για ατομικές επιχειρήσεις χωρίς υπάλληλους. Δες την υποσημείωση 1 για παράδειγμα.

Ναι για αυτή λέω. Χαίρομαι που εμπλουτίζομαι !!!

Οπότε να το προσθέσω και αυτό στο ερώτημα μου:

Δηλαδή τώρα υπάρχει κάποιος που έχει καταλάβει αν ΠΡΕΠΕΙ (όχι αν μπορούμε) να υποβάλουμε δήλωση ?

Ο μηχανικός (με τον ΚΑΔ του που είναι στην λίστα) μόνος του, που δεν απασχολεί εργαζόμενο, τι είναι ?

Ατομική Επιχείρηση χωρίς εργαζόμενους?

Αυτοαπασχολούμενος χωρίς εργαζόμενους  ?

Ελ. Επαγγελματίας χωρίς εργαζόμενους  ?

Ειδικός Επιστήμονας χωρίς εργαζόμενους?

Συνδυασμός των προηγούμενων ?

Με βάση ποια εγκύκλιο, ΠΝΠ (νομοθεσία πάντα) δικαιούται/ορίζεται ότι έχει το δικαίωμα να υποβάλλει στην ΕΡΓΑΝΗ την σχετική ? 

  

5 minutes ago, katrmp said:

Υ.Γ Γιώργο κατι είχες αναρτήσει και είπες παει για σβήσιμο. Εφαγε σβήσιμο? Δεν πρόλαβα να το δώ. Δεν θέλω να το πιστεύω γιατί αμα χάσουμε και το χιουμορ σου εδω μέσα , με τα βιντεάκια σου και όλο το μεράκι που τα φιτιάχνεις χαθήκαμε 

Μπα δεν ήταν κάτι ουσιαστικό...τις κλασσικές χαζαμάρες που γράφω κατά καιρούς.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, psarrism said:

Αν δεν κάνετε καμία δήλωση, πώς ακριβώς θα απαλλαχτείτε από την πληρωμή των οφειλών που λήγουν αύριο;

που πρέπει να κάνουμε την δήλωση;

 

μήπως η έκπτωση γίνει συμψηφιστικά σε μελλοντικές οφειλές;;

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά θα μου ήταν πολύτιμη η βοήθειά σου @spafentαν μου αναφέρεις κάτι πιο συγκεκριμένο στο που βοηθάει αυτό στο ερώτημα μου. Πίστεψε με όχι απλά το έχω διαβάσει το έχω μελετήσει.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, katrmp said:

Κάτι θα έχουν την ευχέρεια νομοθετικά να στηριχθούν. Ισως να στήσουν αυτοι (σε επίπεδο υπουργείου) ένα σεμινάριο κοινό για όλους , αυτοί ουσιαστικά να έπρεπε να πάρουν την επιταγη 600Ε, την οποία νομοθετικα αφου την πάρουν απο το ΕΣΠΑ επειδή επιμόρφωσαν κάποιους, θα τούς την γυρίζουν ώς ενίσχυση πληττώμενου. Τροποι θα βρεθουν

Συμφωνώ. Για να δούμε. Το βαφτίζουν απ' ότι καταλαβαίνω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, spafent said:

Ποιο είναι το "νέο Έντυπο-Δήλωση"; Δεν νομίζω ότι αυτές οι οδηγίες αφορούν κάποιο άλλο Έντυπο που ΘΑ βγει αργότερα και στο οποίο ΘΑ αφήσουμε κενά τα πεδία που αφορούν τους Εργαζομένους.

Edited by psarrism
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Ειλικρινά θα μου ήταν πολύτιμη η βοήθειά σου @spafentαν μου αναφέρεις κάτι πιο συγκεκριμένο στο που βοηθάει αυτό στο ερώτημα μου. Πίστεψε με όχι απλά το έχω διαβάσει το έχω μελετήσει.

και εγώ αναρωτιέμαι απλώς το ανέβασα  για περαιτέρω ερμηνείες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.