Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

Με χαρά να ρωτήσω τον λογιστή μου, αλλά το τηλέφωνό του είναι συνεχώς κατειλημμένο... Μίλησα και με 2ο λογιστή, μου είπε τα ίδια, ότι κάνουμε κανονικά τη δήλωση και εμείς οι αυτοαπασχολούμενοι. Πράξετε όπως καταλαβαίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι απλό: πόσα επίσημα χείλη τα τελευταία 24ωρα (Βρούτσης, Γεωργιάδης, Σταικούρας....) έχουν ξεκαθαρίσει με συγνώμες και καλοπιάσματα περί του σπουδαίου επιστημονικού δυναμικού, ότι οι μηχανικοί-γιατροί-λογιστές-δικηγόροι είναι κάτι άλλο από τους λοιπούς εργαζομένους-επαγγελματίες, που ονομάστηκε "επιστήμονες"? Εάν ήταν τόσο προφανής η υπαγωγή και των ανωτέρω "επιστημόνων" στην ΕΡΓΑΝΗ, γιατί όλα αυτά τα ειδικά μέτρα περί voucher και γιατί οι αντιδράσεις φορέων δικηγόρων-λογιστών κλπ κλπ κλπ?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα που προστέθηκε πριν από λίγη ώρα στην εφαρμογή αναφέρει:

Το έντυπο στο Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ μπορεί να συμπληρώνεται και από τις ατομικές επιχειρήσεις που δεν έχουν ΑΜΕ ή δεν είναι αυτό ενεργό. Το ίδιο ισχύει και για τους ελεύθερους επαγγελματίες, επιτηδευματίες ή αυτοαπασχολούμενους που επίσης  δεν έχουν ΑΜΕ  ή δεν είναι αυτό ενεργό, συμπληρώνοντας μόνο τα στοιχεία μίσθωσης ακινήτων, εφόσον είναι δικαιούχοι, μη συμπληρώνοντας τα πεδία που αφορούν τους εργαζόμενους.
Άρα, το έντυπο αυτό μπορεί να συμπληρώνεται και από επιχείρηση ή ελεύθερο επαγγελματία που ακόμα και αν δεν απασχολεί προσωπικό ή δεν έχει ενεργοποιημένο ΑΜΕ μόνο ως προς τα πεδία που αφορούν την έκπτωση του ενοικίου της επαγγελματικής μίσθωσης. Δικαιούχοι της έκπτωσης ενοικίου επαγγελματικής μίσθωσης είναι όσοι η λειτουργία τους έχει ανασταλεί ή προσωρινά απαγορευτεί με εντολή δημόσιας αρχής

Δλδ μόνο σε μένα το παραπάνω αναφέρεται στον κουρέα μου το Μάκη που δεν έχει προσωπικό και είναι δια νόμου κλειστός? Εμάς έχει ανασταλεί ή διακοπή βάσει νόμου ή βάσει εργοδότη η δραστηριοτητά μας??  Οι λόγιστές όσο κι αν τους σέβομαι, πολλές φορές λόγω φόρτου εργασίας και ανάγκης εξτρα εσόδων μπορεί να κανουν αίτηση και στη γιαγιά μου την πεθαμένη....Ας είμαστε λίγο ψύχραιμοι. Κι ας αφήσουμε τη λογική του δε γ...... τοσοι θα κάνουν εμένα θα πιάσουν? Κι αν τα πάρω τελικά? 

Επίσης η αίτηση ΔΕΝ αφορά κι ας μου πεί καποιος αν προκύπτει το αναποδο, ασφαλιστικές εισφορές και φόρους. Αφορά 800ρι και ενοίκιο! Κι οπως σωστά επισημαίνουν και οι άλλοι για ποιο λόγο όλο το κυβερνητικό επιτελείο τις τελευταίες μερες μας διαχωρίζει πλήρως απο τους υπόλοιπους? Δλδ εμεις ενώ δεν κλείσαμε δια νόμου είμαστε τόσο μάγκες που θα παρουμε και 800ρι και 600ρι και σεμινάρια και τα πάντα? 

 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Τι να προσέξουμε αφού μου έχει βάλει κουτάκι πλήττομαι σημαντικά.. Λογικό από 1/3 κάθομαι κανονικά. Τι να φοβηθώ.. 

Τεσπα την δήλωση μου την έκανε η Λογιστρια αλλά μετά τι γίνεται δεν ξέρω.. 

Ξαναπαίρνω να τσιμπήσω τίποτα πληροφορίες αν χρειάζεται πουθενά ιβαν κτλ μου λέει το έχουμε ήδη, κάτι άλλο δεν μου είπε είχε δουλειά με πολλές αιτήσεις επιστημόνων 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου λυσει καποιος μια απορια? οι λογιστες γιατι θελουν να παρουν το 800 ευρω και καθονται και φωναζουν?

ολους οσους ξερω ειδικα αυτη την εποχη εχουν πολυ δουλεια λογω και των αιτησεων

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, ikaros13 said:

Τι να προσέξουμε αφού μου έχει βάλει κουτάκι πλήττομαι σημαντικά.. Λογικό από 1/3 κάθομαι κανονικά. Τι να φοβηθώ..

Δεν είναι εκεί το ζήτημα, δηλαδή στο πλήττεσαι. Θεωρητικά όλοι πλήττονται. Η παγίδα είναι στο ότι δηλώνεις υπεύθυνα ότι ανέστειλες τη λειτουργία σου. Πρέπει λοιπόν να το αποδείξεις κάπως αυτό; Πχ αν είχες κάποιο λαμβάνειν να το αναστείλεις μέχρι το Μάη? Εμένα μου έσκασε πχ πρόταση για δουλειά. Αν υπογράψω τη σύμβαση χάνω τα όποια ευεργετήματα; Ή αν κάνω μεθαύριο την αίτηση στην εργάνη θα είμαι παράνομος αν πάω να υπογράψω και τη σύμβαση με τον άνθρωπο και να του κόψω και τιμολόγια; Άλλο ερώτημα θέλω να πάρω υλικά για τη δουλειά μου. Μπορώ να τα αγοράσω με τιμολόγιο ή πρέπει να περιμένω να λήξει η αναστολή; Θα δικαιολογηθούν στην εφορία οι δαπάνες αυτές;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, mixanikos21 said:

Μπορει να μου λυσει καποιος μια απορια? οι λογιστες γιατι θελουν να παρουν το 800 ευρω και καθονται και φωναζουν?

ολους οσους ξερω ειδικα αυτη την εποχη εχουν πολυ δουλεια λογω και των αιτησεων

 

δουλεια έχουν μπολικη!τους πληρώνει κανεις?με τους υπαλληλους τους τι γινεται αφού δεν αναστέλεται η λειτουργίας τους?

Edited by incas
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, stayros said:

Εδώ βγήκε συντονιστής του φόρουμ και κάλεσε σε μουτζωμα  (....)

Αν τύχει και διαβάσεις από την αρχή όλες τις δημοσιεύσεις και μούτζα θα ρίξουμε και ένα σκασμό μπινελίκια για την κοροϊδία που γίνεται. Τα πρώτα μπινελίκια τα έχει φάει το δικό μας προεδρείο και μετά οι υπόλοιποι. Από την αρχή όλοι φωνάζουμε 800 Ευρώ σε όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες μηχανικούς και τους μισθωτούς μηχανικούς του ιδιωτικού τομέα.

Ποιο κοροϊδία δεν γίνεται. Βρούτση, Σε θυμόμαστε και πριν μερικά χρόνια για την στάση σου στο ασφαλιστικό εναντίον των μηχανικών. 

Όλοι οι άλλιοι θα παίρνουν χωρίς κανένα κριτήριο τα 800 Ευρώ. Αμέσως και  χωρίς πολλά πολλά. Σε μας αγωνίζονται λυσσαλέα να μην το δώσουν. Πες τε τα ρε ντενεκέδες ότι δεν γουστάρετε τους μηχανικούς, τους δικηγόρους κλπ γιατί δεν σαν φτιάχνουν στην παρούσα τουλάχιστον φάση την πολιτική σας εικόνα καθώς μέρος της κοινωνίας -εσφαλμένα βεβαίως-θεωρεί ότι είμαστε εύποροι, ενώ η πλειοψηφία των συναδέλφων έχει ματώσει δέκα χρόνια τώρα για να βρίσκεται εδώ και να επιβιώνει με όλη την ασφαλιστική και φορολογική λαίλαπα που επικράτησε. 

Αγαπητοί συνάδελφοι το τσίρκο μεντράνο συνεχίζεται. Όποιος έχει αντοχή μέχρι το Μάιο ας τα δει. Συμφωνώ με όλους τους υπόλοιπους συναδέλφους που εκφράζουν την ίδια αγωνία για την επιβίωση. Δεν μας κάνουν χάρη. Δικαιούμαστε ως ισότιμοι πολίτες το ίδιο οικονομικό βοήθημα όπως οι υπόλοιποι. 

Από την αρχή της παρωδίας του επιδόματος η θέση που εκφράζεται στο παρόν φόρουμ από την πλειοψηφία των συναδέλφων είναι μια και πάγια:

800 Ευρώ σε όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες μηχανικούς και τους μισθωτούς μηχανικούς του ιδιωτικού τομέα.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, georgios_m said:

Δεν είναι εκεί το ζήτημα, δηλαδή στο πλήττεσαι. Θεωρητικά όλοι πλήττονται. Η παγίδα είναι στο ότι δηλώνεις υπεύθυνα ότι ανέστειλες τη λειτουργία σου. Πρέπει λοιπόν να το αποδείξεις κάπως αυτό; Πχ αν είχες κάποιο λαμβάνειν να το αναστείλεις μέχρι το Μάη? Εμένα μου έσκασε πχ πρόταση για δουλειά. Αν υπογράψω τη σύμβαση χάνω τα όποια ευεργετήματα; Ή αν κάνω μεθαύριο την αίτηση στην εργάνη θα είμαι παράνομος αν πάω να υπογράψω και τη σύμβαση με τον άνθρωπο και να του κόψω και τιμολόγια; Άλλο ερώτημα θέλω να πάρω υλικά για τη δουλειά μου. Μπορώ να τα αγοράσω με τιμολόγιο ή πρέπει να περιμένω να λήξει η αναστολή; Θα δικαιολογηθούν στην εφορία οι δαπάνες αυτές;

Τι λες βρε συνάδελφε?

Πού δηλώνεις ότι αναστέλεις τη λετουργία σου?

Αφού το πεδίο αυτό μένει κενό και επιλέγεται το από κάτω που δηλώνει ότι ΠΛΗΤΤΕΣΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ.

Κανένας από εμάς που κάναμε τη δήλωση δε δηλώσαμε ότι αναστείλαμε τη δραστηριότητά μας.

Link to comment
Share on other sites

εάν δεν έχει ανασταλεί η λειτουργία τους (στους λογιστές αναφέρομαι) και βρίσκονται στη λίστα ΚΑΔ που πλήττονται μπορούν να αναστείλουν όσες συμβάσεις προσωπικού θέλουν και να πάρει αυτό το προσωπικό τα 800. μιλάμε για μισθωτό προσωπικό, όχι μπλοκάκηδες.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.