Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

οι υπαλληλοι τους θα παρουν το 800 ευρω....τωρα για τους λογιστες δεν ξερω εαν πληρωνονται ή οχι  αλλα δε θα το κανουν και για την ψυχη της μανας τους..καποια στιγμη θα πληρωθουν!

 

Edited by mixanikos21
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα κάνω δήλωση, που ρητώς λέει στη σημείωση 1 δεν αφορά ατομικές επιχειρήσεις όταν δεν έχουν υπάλληλους.

Αν είναι λάθος θα έχω απόλυτο δίκιο ότι με οδηγεί η ίδια η δήλωση να μην την κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί εδώ μέσα δεν καταλαβαίνουν (ή ΔΕΝ ΘΈΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΆΒΟΥΝ) οτι υπάρχει θέμα επιβίωσης, για εμάς τους μηχανικούς και όχι επιμόρφωσης!

Link to comment
Share on other sites

οι λογιστές και γενικά οι εργοδότες θα βγάλουν το μισθό κάθε ατόμου που έθεσαν σε διαθεσιμότητα, αφού δε θα τον πληρώσουν.

τα μέτρα φαίνεται πως είναι στοχευμένα σε επαγγελματίες που δίνουν δουλειά σε κόσμο και σε εργαζομένους που είχαν τα προσόντα (να το πω έτσι?) να πετύχουν μια κατοχυρωμένη πρόσληψη. οι υπόλοιποι θεωρούνται μικροί ακόμα γι' αυτό παίρνουν σεμινάρια.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, georgios_m said:

Δεν είναι εκεί το ζήτημα, δηλαδή στο πλήττεσαι. Θεωρητικά όλοι πλήττονται. Η παγίδα είναι στο ότι δηλώνεις υπεύθυνα ότι ανέστειλες τη λειτουργία σου

Το διόρθωσαν σύμφωνα και με την τροποποίηση στο ΦΕΚ όπως παρακάτω, στο σημείο εκείνο τόσο το λεκτικό όσο και το έντυπο.

 

7000.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, georgios_m said:

οι υπόλοιποι θεωρούνται μικροί ακόμα γι' αυτό παίρνουν σεμινάρια.

Διαφωνώ. Οι υπόλοιποι είναι κυρίως θύματα κοινωνικής προκατάλληψης ("ψεύτες κλέφτες και πλούσιοι"). 

Εξάλλου είναι προφανές ότι αν θεωρείται κάποιος μικρός θα δικαιούται περισσότερο βοήθεια.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, curzondax said:

Εγώ δε θα κάνω δήλωση, που ρητώς λέει στη σημείωση 1 δεν αφορά ατομικές επιχειρήσεις όταν δεν έχουν υπάλληλους.

Αν είναι λάθος θα έχω απόλυτο δίκιο ότι με οδηγεί η ίδια η δήλωση να μην την κάνω.

Παράθεση

 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

25/03/2020:Το νέο Έντυπο-Δήλωση μπορεί να συμπληρώνεται και από τις ατομικές επιχειρήσεις που δεν έχουν ΑΜΕ ή δεν είναι αυτό ενεργό. Το ίδιο ισχύει και για τους ελεύθερους επαγγελματίες, επιτηδευματίες , ή αυτοαπασχολούμενους που επίσης  δεν έχουν ΑΜΕ  ή δεν είναι αυτό ενεργό, συμπληρώνοντας μόνο τα στοιχεία μίσθωσης ακινήτων, εφόσον είναι δικαιούχοι, μη συμπληρώνοντας τα πεδία που αφορούν τους εργαζόμενους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο έχετε δίκιο.

Ο προβληματισμός είναι ότι το τμήμα με τα bold είναι μια πληροφορία στην σελίδα εισαγωγής πριν μπούμε με τους κωδικούς (και δεν επιφέρει δυσάρεστες καταστάσεις), ενώ το άλλο είναι (το πρώτο) είναι κείμενο σε υπεύθυνη δήλωση με ότι βάρος έχει αυτό σε αντιπαράθεση με το Bold.

Είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής και ρίσκου.

9000.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

τελικά κάνουμε δήλωση;

* και για να το ελαφρύνω λίγο, εμένα (όπως και σε όλους) μου λήγουν εδώ και μέρες του κόσμου τα μπιλιετάκια και φυσικά τα αυριανά, και με παγωμάρα σχεδόν από τις αρχές Μάρτη δεν μπορώ να πληρώσω τίποτα ούτε δόσεις εφορίας ούτε τίποτα, αν με το καλό να μαστε καλά τελειώσει όλο αυτό ίσως προτιμήσω τα 10 χρόνια φυλακή 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, georgegaleos said:

Και οι δύο έχετε δίκιο.

Ο προβληματισμός είναι ότι το τμήμα με τα bold είναι μια πληροφορία στην σελίδα εισαγωγής πριν μπούμε με τους κωδικούς (και δεν επιφέρει δυσάρεστες καταστάσεις), ενώ το άλλο είναι (το πρώτο) είναι κείμενο σε υπεύθυνη δήλωση με ότι βάρος έχει αυτό σε αντιπαράθεση με το Bold.

Είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής και ρίσκου.

Δεν αντιλαμβάνομαι την έννοια του ρίσκου εν προκειμένω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.