Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

1 λεπτό πριν, curzondax said:

Διαφωνώ. Οι υπόλοιποι είναι κυρίως θύματα κοινωνικής προκατάλληψης ("ψεύτες κλέφτες και πλούσιοι"). 

Εξάλλου είναι προφανές ότι αν θεωρείται κάποιος μικρός θα δικαιούται περισσότερο βοήθεια.

Περισσότερη βοήθεια αλλά κυρίως ηθική! σαν το χαρτζιλίκι ας πούμε. Σε ένα μωρό δε δίνεις μετρητό.. δίνεις παιχνίδια!

Η προκατάληψη αφορά μια μειοψηφία μηδενιστών που τρώγονται με τα πάντα. Ο πολύς κόσμος τον επιστήμονα απλά τον λυπάται. Για μένα αυτή είναι η εξήγηση για την αντιμετώπιση που μας επιφύλαξαν. Όχι η προκατάληψη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, georgegaleos said:

Και οι δύο έχετε δίκιο.

Ο προβληματισμός είναι ότι το τμήμα με τα bold είναι μια πληροφορία στην σελίδα εισαγωγής πριν μπούμε με τους κωδικούς (και δεν επιφέρει δυσάρεστες καταστάσεις), ενώ το άλλο είναι (το πρώτο) είναι κείμενο σε υπεύθυνη δήλωση με ότι βάρος έχει αυτό σε αντιπαράθεση με το Bold.

Είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής και ρίσκου.

Συν ακούω τι είπε η κυβέρνηση στις 10 σήμερα. Δε βλέπω κάποιο λόγο να περιμένω κάτι παραπάνω. 

Μόλις τώρα, Inzaghi said:

Δεν αντιλαμβάνομαι την έννοια του ρίσκου εν προκειμένω....

Δε βλέπω κανένα ακραίο ρίσκο (κυρίως επειδή είστε πολλοί) αλλά δε βλέπω και ιδιαίτερο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, georgios_m said:

Δεν είναι εκεί το ζήτημα, δηλαδή στο πλήττεσαι. Θεωρητικά όλοι πλήττονται. Η παγίδα είναι στο ότι δηλώνεις υπεύθυνα ότι ανέστειλες τη λειτουργία σου. Πρέπει λοιπόν να το αποδείξεις κάπως αυτό; Πχ αν είχες κάποιο λαμβάνειν να το αναστείλεις μέχρι το Μάη? Εμένα μου έσκασε πχ πρόταση για δουλειά. Αν υπογράψω τη σύμβαση χάνω τα όποια ευεργετήματα; Ή αν κάνω μεθαύριο την αίτηση στην εργάνη θα είμαι παράνομος αν πάω να υπογράψω και τη σύμβαση με τον άνθρωπο και να του κόψω και τιμολόγια; Άλλο ερώτημα θέλω να πάρω υλικά για τη δουλειά μου. Μπορώ να τα αγοράσω με τιμολόγιο ή πρέπει να περιμένω να λήξει η αναστολή; Θα δικαιολογηθούν στην εφορία οι δαπάνες αυτές;

Ορίστε η δήλωση μου αφού έχει κουτάκι πλήττομαι σημαντικά δεν λέει κάπου για αναστολή μην τα μπερδεύουμε. Άσχετα αν δεν έχω κόψει προσωπικά τίποτα για τον Μάρτιο 

 

FA3D9596-650F-4762-9F4B-CDF83F307539.jpeg

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Inzaghi said:

Δεν αντιλαμβάνομαι την έννοια του ρίσκου εν προκειμένω....

"στην κατηγορία υπάγονται και οι ατομικές επιχειρήσεις και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που απασχολούν προσωπικό με εξαρτημένη σχέση εργασίας". Αν ο μόνος που απασχολείς είναι ο ....εαυτός σου?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ. Καταλαβαίνω ότι ελεύθερος επαγγελματίας και χωρίς υπαλλήλους μπαίνει μόνο αυτός που δικαιούται μείωση μισθωτηριου.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, georgios_m said:

Η προκατάληψη αφορά μια μειοψηφία μηδενιστών που τρώγονται με τα πάντα. Ο πολύς κόσμος τον επιστήμονα απλά τον λυπάται. Για μένα αυτή είναι η εξήγηση για την αντιμετώπιση που μας επιφύλαξαν.

Αν δεν κάνω λάθος εννοείς ότι είναι σε αδύναμη θέση ο "κακόμοιρος" και τον εκμεταλλεύονται.

Δε βλέπω κάτι τέτοιο. Το να φανούν φιλάνθρωποι στους πολλούς τους συμφέρει εκλογικά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η αίτηση μόνο το διαζευκτικό ή δεν έχει. 

Υ.Γ. Ο λογιστής μου έβαλε λάθος ΟΑΕΔ και ΣΕΠΕ που εξυπηρετείται η έδρα μου. Θεωρείται ότι πρέπει να επανυποβάλω νέα αίτηση με τα σωστά στοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Inzaghi said:

Δεν αντιλαμβάνομαι την έννοια του ρίσκου εν προκειμένω....

Καλά δεν είναι και τρελό ρίσκο .. λέει μέχρι 10 έτη κάθειρξη, το ότι και τρως 800€ και ψευδεσαι αν δεν απασχολείς προσωπικό αφού ως "Επιχείρηση-Εργοδότης νοούνται όλοι όσοι απασχολούν προσωπικό με εξαρτημένη σχέση εργασίας. Στην κατηγορία υπάγονται και οι ατομικές επιχειρήσεις και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που απασχολούν προσωπικό με εξαρτημένη σχέση εργασίας."

Αααα και τελικά (αν υποθέσουμε ότι είχαμε προσωπικό) τι είμαστε στην υπεύθυνη δήλωση "Επιχείρηση-Εργοδότης" ? "ατομικές επιχειρήσεις" ? ή "ελεύθεροι επαγγελματίες" ?

Το αυτοαπασχολούμενοι ή το ειδικοί επιστήμονες που πήγε ?

@Inzaghi, κι εγώ προσπαθώ να βγάλω άκρη και προσπαθώ "πηγαίνοντας κακοπροαίρετα πάντα από την άλλη πλευρά" μπορώ να είμαι από την πλευρά της ασφάλειας όσο μπορώ σε ... ενδεχόμενη επίθεση της άλλης πλευράς. 

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Το διόρθωσαν σύμφωνα και με την τροποποίηση στο ΦΕΚ όπως παρακάτω, στο σημείο εκείνο τόσο το λεκτικό όσο και το έντυπο.

 

7000.jpg

Άρα είναι σαν να το προσάρμοσαν να μπούμε στο ίδιο?

Και αν είναι έτσι έχουμε και αύριο , αν μας το ξεκαθαρίσει το ΤΕΕ, αλλά αυτοί που έκαναν το αρχικό λεκτικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.