Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν ιδ. υπάλληλο ΑΛΛΑ ... στους χώρους εστίασης (και όχι μόνο ) οι περισσότεροι υπάλληλοι βρέθηκαν κερδισμένοι 100%

σερβιτόρος - μπαρίστα με 2 4ωρα ένσημα όπου (στην καλύτερη ) αμείβεται με 4€ την ώρα ------> 32€ την μέρα  και κάνει 3-4 μεροκάματα ή ακόμη και 5 την εβδομάδα , δεν θα ξεπερνούσε τα 550-600€ τον μήνα με τίποτα !

Γνωστός μου πληρώθηκε από τον εργοδότη του μέχρι τις 14 Μαρτίου (σχεδόν μισό μηνιάτικο) + τα 800€ που θα πάρει (και αν υπάρξει παράταση θα πάρει και άλλα) πείτε μου αν βρέθηκε κερδισμένος ή όχι !

το ίδιο φυσικά ισχύει και για μία κομμώτρια όπου έπαιρνε τον βασικό 600€ !

βιάστηκε πολύ ο Κούλης να αναφέρει ότι θα αποζημιωθούν ΟΛΟΙ οι εε !

οι δικηγόροι μάγκες κατ' εμέ , η δική μας η προεδράρα ? τρία βόδια , έξι μοσχάρια ! 😁😀

προσωπικά με κούρασε ψυχολογικά όλο αυτό ! μία στα κανάλια , μία στο Facebook στα φόρουμ μηχανικών , στην τηλεόραση ...

ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του !

άλλοι κάνουν πολιτική (ευκαιρία βρήκαν) , στα φόρουμ κάνουν τους αμόρφωτους δικηγόρους μέλη από άλλες παρατάξεις (κατά του προέδρου)  ..

ότι είναι να γίνει θα γίνει και θα ισχύει για όλους ! ! !

ας μην κινδυνολογούμε και ας μην σπέρνουμε τον πανικό !
Τα έξοδα είναι πολλά και για ορισμένους ακόμη περισσότερα ! πέρα απ' τα γραφεία τον ΕΦΚΑ κλπ ΟΛΟΙ έχουμε σπίτια , έξοδα , ψώνια κλπ

 
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, georgegaleos said:

"Από 6/4 οι επαγγελματίες και οι εργοδότες με έως 5 άτομα που είναι δικαιούχοι των 800 ευρώ μπορούν να υποβάλλουν τη σχετική αίτηση σε ειδική πλατφόρμα, ενώ νωρίτερα θα υπάρξει και η σχετική Υπουργική Απόφαση. Προϋπόθεση είναι οι παραπάνω δικαιούχοι επαγγελματίες να είναι οικονομικά ενεργοί και να έχουν κάνει δήλωση ΦΠΑ τους τελευταίους 6 μήνες, όπως τόνισε ο Υφυπουργός Οικονομικών, κ. Θ. Σκυλακάκης.

"να έχουν κάνει δήλωση ΦΠΑ τους τελευταίους 6 μήνες"

αυτό είναι καινούργιο? Και αν έχεις απαλλαγή απο ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

 

1 ώρα πριν, Makiaveli said:


Κι εγώ είμαι περίεργος να μας πεις τι κουστουμάκι μας ράβει. Όπως επίσης και τι σχέση έχει η άποψη σου αυτή με το μηχανιλίκι.

Εννοώ τους έμμισθους μηχανικούς (υπάρχει και αυτό το μηχανιλίκι) και ότι κανένας δεν θα μείνει ανέγγιχτος. 

 

Και το λέω αυτό γιατί βλέπω μια χαλαρότητα σε κάποιους μηχανικούς. Ίσως νοιώθουν ότι δεν θα τους ακουμπίσει η όλη κατάσταση. Δεν πειράζει, βλέπω υπάρχουν ακόμα απολογητές αυτών που μας έφτασαν σε αυτό το σημείο. Ίσως μερικά σεμινάρια του ΤΕΕ μας ξεθολώσουν  το μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Dio_the_Theo said:

Και το λέω αυτό γιατί βλέπω μια χαλαρότητα σε κάποιους μηχανικούς. Ίσως νοιώθουν ότι δεν θα τους ακουμπίσει η όλη κατάσταση. Δεν πειράζει, βλέπω υπάρχουν ακόμα απολογητές αυτών που μας έφτασαν σε αυτό το σημείο. Ίσως μερικά σεμινάρια του ΤΕΕ μας ξεθολώσουν  το μυαλό.

Δίκιο σε όλα 

Μπορει να μην είναι χαλαρότητα μπορεί να είναι απογοήτευση, πελάγωμα η δεν ξέρω εγώ 

οπως βλέπεις εδώ μέσα λίγο πολύ όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε και μόνοι μας προσπαθούμε να βρούμε μια άκρη, να αντλήσουμε πληροφορίες κτλ. Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνουμε πέραν από το να μοιραζόμαστε τις σκέψεις και να πληροφορούμε ότι μαθαίνουμε 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, katrmp said:

ξέρει κανείς τι ωρα συνεδριαζει το τεε σημερα?

Ωωωωχχχχχ γιατί θες να μάθεις ? Εδώ δείχνει τι γίνεται τώρα απ' έξω.

Πέραν του χαριτωμένου ...

αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως πρέπει

και να υποβληθεί στην ήδη υπάρχουσα πλατφόρμα στην ΕΡΓΑΝΗ προκειμένου να τύχουμε της χαράς να είμαστε κοινωνοί του ευεργετήματος των διαφόρων αναστολών (φορολογικών/ασφαλιστικών/κλπ)

και η άλλη πλατφόρμα να αφορά στην κοινωνία του voucher και του βοηθήματος των 800€.

[Κάτι δηλαδή σαν τη διαδικασία εργοδότης στην ΕΡΓΑΝΗ έως 31/3 και εργαζόμενοι με λήγοντα ΑΦΜ από 1/4.]

Αντε πάλι σας έφτιαξα ... 😎

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αν πρέπει να μπούμε τελικά σε 2 πλατφόρμες μέχρι πότε θεωρείς ότι θα έπρεπε να μπούμε στην Εργάνη? Διότι ο Βρούτσης είπε αν κατάλαβα καλά ότι συνεχίζει για ελεύθερους επαγγελματίες, άρα δεν λήγει 31/3. Είπε την λέξη συνεχίζει

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.