Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

7 minutes ago, katrmp said:

Γιώργο αν πρέπει να μπούμε τελικά σε 2 πλατφόρμες μέχρι πότε θεωρείς ότι θα έπρεπε να μπούμε στην Εργάνη? Διότι ο Βρούτσης είπε αν κατάλαβα καλά ότι συνεχίζει για ελεύθερους επαγγελματίες, άρα δεν λήγει 31/3. Είπε την λέξη συνεχίζει

Σύμφωνα με το ΦΕΚ Β' 1078/28-3-2020 αναφέρει
"1 .Οι επιχειρήσεις - εργοδότες, που κάνουν χρήση της ρύθμισης της περ. α) της υποπαραγράφου 2Α, του άρθρου ενδέκατου της από 20/3/2020 ΠΝΠ (Α’ 68), βάσει των οριζομένων από το Υπουργείο Οικονομικών ΚΑΔ, κύριας δραστηριότητας ή δευτερεύουσας βάσει των ακαθάριστων εσόδων έτους 2018, υποχρεούνται να υποβάλλουν, από 24/3/2020 έως και 20/4/2020, ..."

Αυτό όντως έχει να κάνει με την "Υπεύθυνη Δήλωση επιχειρήσεων - εργοδοτών για τη λήψη αποζημίωσης ειδικού σκοπού από τους εργαζόμενους" πρακτικά είναι αυτή η δήλωση που υπάρχει αυτή την στιγμή στην ΕΡΓΑΝΗ.

Δεν ξέρω τι να πω ... πυροβληματισμός ήταν και εξακολουθεί να υπάρχει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρυσι είχα κάτω από 1000 ευρώ έσοδα. Μέχρις στιγμής έχω 0. Άρα πλήττομαι σημαντικα; Ιδού η απορία... Αυτό το "σημαντικά" ανοίγει το ασκό του Αιόλου 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, stayros said:

το επίδομα των 800Ε που τόσο επιθυμείς είναι για 45 μέρες, ενώ των 600Ε  είναι για 1μηνα

Συνάδελφε τα ποσά θα ήταν συγκρίσιμα αν υπήρχαν και άλλα 300 ευρώ για το 2ο μισό του Μάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε επίσημα η πράξη νομοθετικού περιεχομένου ? Μίλησα με τον λογιστή για το αν πρέπει να κάνουμε δηλωση μεχρι 31/3 και μου είπε ότι πρέπει πρώτα να διαβάσει την πράξη.

Μα είναι δυνατόν να βγαίνουν προτελευταία μέρα της διορίας και να μην μας λένε τι πρέπει να κάνουμε ?

Υ.Γ Καλό βολεμα @@@@@€€€€α

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, dimitris11140 said:

Βγήκε επίσημα η πράξη νομοθετικού περιεχομένου ? Μίλησα με τον λογιστή για το αν πρέπει να κάνουμε δηλωση μεχρι 31/3 και μου είπε ότι πρέπει πρώτα να διαβάσει την πράξη.

Μα είναι δυνατόν να βγαίνουν προτελευταία μέρα της διορίας και να μην μας λένε τι πρέπει να κάνουμε ?

Υ.Γ Καλό βολεμα @@@@@€€€€α

Εχεις καλό λογιστή! Που όπως φαίνεται διαβάζει και ψάχνεται!

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, laxanos said:

Εχεις καλό λογιστή! Που όπως φαίνεται διαβάζει και ψάχνεται!

Δεν είναι μόνο το βαουτσερ.Ειναι και οι υπόλοιπες ελαφρύνσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Στο ΕΡΓΑΝΗ εμείς που είμαστε αυτοαπασχολούμενοι μηχανικοί χωρίς εργαζόμενους μπαίνουμε ή όχι ρε παιδιά; Και που αναγράφεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

και εσύ μηχανικέ κουρασμένε μην ξεχνάς τον ΕΝΦΙΑ. 

το έχουν καταργήσει.ΟΧΙ;;;

 

συμπέρασμα - μην εμπιστεύεστε κανένα. είμαστε μόνοι. και μην φωνάζετε το ΤΕΕ κοιμάται.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει αναστολή πληρωμής διακανονισμών ΔΟΥ, εν όψει της αυριανής προθεσμίας (31/3/2020). Κάτι είχα ακούσει για 1/9, αλλά δεν είμαι βέβαιος

 

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις με πήρε ο λογιστής μου! Με εξέπληξε γτ συνήθως εγω τον παίρνω..... Ηταν ετοιμος να υποβάλει τη δήλωση και για μένα και απλά περίμενε επιβεβαίωση
για το σε ποια ΣΕΠΕ υπάγομαι γτ εχω λογιστή σε άλλη πόλΗ! Ηταν πολύ χαλαρός! Όπως οι περισσότεροι λογιστές...στο στυλ ότι κάνουμε εφόσον ειμαστε στο ΚΑΔ.....Του ζήτησα αναμονή μέχρι την απόφαση-οδηγία του ΤΕΕ.....Για να δούμε!

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.