Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

η ΣΕΠΕ που παίζει ρόλο? επιθεώρηση εργασίας δεν είναι? την δηλώνουμε κάπου? έπρεπε να έχουμε κάνει κάτι στο παρελθόν?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι. Μεταφέραμε το θέμα από τις ειδήσεις σε topic για καλύτερη εποπτεία λόγω μεγάλης συμμετοχής. Στις ειδήσεις όπως ξέρετε δεν έχετε δυνατότητα votes. Εδώ πλέον έχετε την δυνατότητα αυτή. Μην κάνετε κατάχρηση της αρνητικής αλλά ούτε και της θετικής φήμης. Ο σκοπός της φήμης δεν είναι αυτός για τον οποίον χρησιμοποιείται από ορισμένα μέλη. Αν διαφωνείτε με μια άποψη καλύτερα επιχειρηματολογήστε,  ή αν δεν θέλετε, μην το κάνετε και μη συμμετέχετε. Ένα επίπεδο καυστικών σχολίων σε λογικά πλαίσια μπορεί να γίνει αποδεκτό λόγω της αιτιολογημένης οργής που έχουν προκαλέσει κάποιες τρέχουσες αποφάσεις, αρκεί να μην προσβάλουμε ηθελημένα άλλα μέλη της κοινότητας  στη συζήτηση. Μη ξεχνάμε ότι ο  στόχος μας εξαρχής είναι να πάρουμε το βοήθημα προς επιβιώσή μας για τις τρέχουσες πολύ δύσκολες μέρες που διανύουμε και θα διανύσουμε. Ζητώ τη συνεργασία από όλους σας για να μην αναγκαστούμε να κλειδώσουμε το θέμα.

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, gp1 said:

Γειά σας. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει αναστολή πληρωμής διακανονισμών ΔΟΥ, εν όψει της αυριανής προθεσμίας (31/3/2020). Κάτι είχα ακούσει για 1/9, αλλά δεν είμαι βέβαιος

 

η λογίστρια μου μου είπε ότι οφειλές στην ΔΟΥ πρέπει να πληρωθούν, τι να σου πω μπέρδεμα, εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι έχει δίκιο δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, katrmp said:

η ΣΕΠΕ που παίζει ρόλο? επιθεώρηση εργασίας δεν είναι? την δηλώνουμε κάπου? έπρεπε να έχουμε κάνει κάτι στο παρελθόν?

Ούτε το ΣΕΠΕ ούτε ο ΟΑΕΔ της περιοχής παίζουν κάποιο ρόλο, ειδικά αν δεν απασχολείς προσωπικό.

Εμένα ο λογιστής μου τα συμπλήρωσε και τα 2 λάθος αλλά μου είπε δεν παίζουν ρόλο.

Έτσι κι αλλιώς, εμείς για τα "ευεργετήματα" των επιστημόνων άλλη πλατφόρμα θα συμπληρώσουμε από 6/4.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, katrmp said:

η ΣΕΠΕ που παίζει ρόλο? επιθεώρηση εργασίας δεν είναι? την δηλώνουμε κάπου? έπρεπε να έχουμε κάνει κάτι στο παρελθόν?

και ΣΕΠΕ (Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας) και ΟΑΕΔ είναι στα υποχρεωτικά πεδία.

Αν δεν συμπληρωθούν δεν προχωράει η δήλωση. Τωρα αν δεν μπουν τα σωστά δεν ξέρω τι αντίκτυπο μπορεί να έχει. Το πιθανότερο κανέναν όπως έγραψε και ο @Inzaghi παραπάνω.

 

ScreenShoot_30-03-2020_00011.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

 

6 λεπτά πριν, DimCiv said:

η λογίστρια μου μου είπε ότι οφειλές στην ΔΟΥ πρέπει να πληρωθούν, τι να σου πω μπέρδεμα, εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι έχει δίκιο δεν ξέρω

έσσερις μήνες αναστολή πληρωμής βεβαιωμένων οφειλών προς την εφορία αλλά και 25% έκπτωση για όσους καταβάλλουν εμπρόθεσμα τις δόσεις τους ανακοίνωσε ο Χρήστος Σταϊκούρας.

πηγη

https://tomanifesto.gr/gia-poioys-pagonoyn-oi-doseis-pros-tin-eforia/

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, georgegaleos said:

και ΣΕΠΕ (Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας) και ΟΑΕΔ είναι στα υποχρεωτικά πεδία.

Αν δεν συμπληρωθούν δεν προχωράει η δήλωση. Τωρα αν δεν μπουν τα σωστά δεν ξέρω τι αντίκτυπο μπορεί να έχει. Το πιθανότερο κανέναν όπως έγραψε και ο @Inzaghi παραπάνω.

 

ScreenShoot_30-03-2020_00011.jpg

Πρέπει όντως να συμπληρωθούν. Εμένα τα συμπλήρωσε η Λογιστρια αλλά έχω την εντύπωση ότι τα έκανε λάθος, εκτός αν κάτι έχει αλλάξει και δεν το ξέρω που αφορούν την περιοχή μου.. Δεν νομίζω να αποτελεί πρόβλημα θα ρωτήσω σε δεύτερο χρόνο 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι δεν προχωράει! Για παν ενδεχόμενο όμως μεχρι να το σιγουρέψουμε, ελπίζω, αν κανουμε ή οχι μεχρι αύριο αίτηση, βρήκα αυτό:
http://www.nomoskopio.gr/pd_134_17_49.php?toc=0&printWindow&

Μας ενδιαφέρει το Α ή το Β? Οπου:

Α. Η κατά τόπον αρμοδιότητα των Περιφερειακών Διευθύνσεων και Τμημάτων Επιθεώρησης Εργασιακών Σχέσεων του Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας καθορίζεται ως ακολούθως:

Β. Η κατά τόπον αρμοδιότητα των Περιφερειακών Διευθύνσεων και των Τμημάτων Επιθεώρησης Ασφάλειας και Υγείας στην Εργασία του Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας καθορίζεται ως ακολούθως:

Υ.Γ Η γενική γραμμή των λογιστών είναι πάντως οτι κάνουμε αίτηση! Προσωπικά ακόμη επιφυλάσσομαι! 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.