Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

Καλημέρες 

Ας πάμε λίγο με το μέρος της απόφασης..Δεν ξέρουμε κάποια πράγματα. Καταρχήν με την αίτηση. Την κάνουμε δεν την κάνουμε, κάνουμε άλλη αργότερα κτλ. Εγώ πχ την έκανα, κάποιοι λένε κακώς η δεν χρειάζεται η θα βγει ξανά σε δεύτερο χρόνο. Υπάρχει μια σύγχυση και ξανά αρμόδιοι απουσιάζουν να κατευθύνουν, βασίζονται στην κρίση του κοινού η των λογιστών..Απαράδεκτο 

Παμε παρακάτω, δόθηκε παράταση (Λογικό μόλις χτες βγήκαν τελικές αποφάσεις) για υποβολή μέχρι 10 Απριλίου (κάπου από 6/4 κάνουν κάποια άλλη δήλωση οι επιστημονικοί κλάδοι δεν το πολυκατάλαβα με τις ημερομηνίες θα δείξει)

Μετα; Τι είναι αυτή η κατάρτιση; Πως γίνεται; Τα λεφτά ποτέ μπαίνουν (αν μπαίνουν) μια δόση των 400 και μια 200 στο τέλος του μήνα; Κάτι τέτοιο δεν παίζει; Μάνι μάνι τον έβγαλες τον Απρίλιο με 400 κάπου προς το τέλους του Πάσχα και μπόνους 200 στις 31; Γιατί οποίος περιμένει μετά 800 τον Μάιο να τα ξεχάσει γιατί τότε θα έχουμε επανέλθει και δεν θα υπάρχει δικαιολογία για ενίσχυση.. 

Η ζημιά δηλαδή του Μαρτίου-Απριλίου πληρώνεται 600€ δηλαδή 300€/μήνα αυτό κατάλαβα, συν κάτι αναστολές που έτσι και αλλιώς ο πληττόμενος δεν θα πλήρωνε στην συντριπτική του πλειοψηφία 

Link to comment
Share on other sites

Παντως η ΠΝΠ φεκ Α75 30-3-2020 στο μερος Γ αρ.18 .1 δε μας δινει και πολλα: παρέχεται δυνατότητα καταβολής μειωμένων εισφορών κατά ποσοστό είκοσι πέντε τοις εκατό (25%), μηνών Φεβρουαρίου και Μαρτίου , δηλαδή 220Ε Χ 0.25 Χ 2μηνες = 110 ευρω κέρδος , με την προϋπόθεση να πληρωθουν στην ωρα τους. Σιγα μην τα είχαμε πριν για να τα πληρώσουμε στην ωρα τους. Και νομίζουν θα τα βρούμε τωρα εν μεσω κρίσης. Αντε γεια εφκα

Link to comment
Share on other sites

εψαχνα να βρώ κάτι απο δικηγόρους μιά και καταλαβαίνουν κάτι παραπάνω ίσως, 

βρηκα αυτό

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι δύο πράγματα: Πρώτον, οι δικηγόροι δεν υπάγονται στο επίδομα των 800 ευρώ και δεν πρέπει να μπαίνουν στο σύστημα ΕΡΓΑΝΗ ζητώντας το, διότι αποτελεί παράνομη ενέργεια

https://www.tharrosnews.gr/2020/03/π-ξηρογιάννης-οι-δικηγόροι-δε-δικαιο/

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Τώρα στην ΕΤ1 ή κα Μαρλεν Ασημακοπούλου εργατολόγος είπε ότι την δήλωση δεν την υποβάλλουν οι αυτοαπασχολούμενοι χωρίς προσωπικό και οι ειδικοί επιστήμονες (μηχανικοί, δικηγόροι, αυτόυς που έχουν κατονομάσει έτσι) χωρίς προσωπικό. Δεν αφορά αυτούς, για αυτό και δεν υπάρχει στην δήλωση π.χ. του ΙΒΑΝ διότι η δήλωση αυτή αφορά όσους απασχολούν προσωπικό ως εργοδότες οι οποίοι εργοδότες δεν δικαιούνται το επίδομα. Για τον τελευταίο λόγο ;ύπαρξης η δήλωση του ΙΒΑΝ διότι απλά δεν υπάρχει λόγος να υπάρξει, αφού όσοι τώρα υποβάλλουν δεν δικαιούνται επιδομα. Αντίθετα οι εργαζόμενοι θα έχουν πεδίο να δηλώσουν το ΙΒΑΝ.

Θα υπάρξει νέα διαδικασία/πλατφόρμα/δήλωση γαι αυτόυς (εμας δηλαδή0.
Η ουσάι πάλι μέχρι να βγει κάτι επίσημο σε κρατικό χαρτί ... κρίνουμε και κάνουμε.
 

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με βάση την ενημέρωση απο το ΤΕΕ δεν βγήκε κάτι όσον αφορά το κάνουμε ή όχι δήλωση στο ΕΡΓΑΝΗ. Προσωπικά, εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι ε.ε χωρίς προσωπικό δεν κάνουμε!  Θα μου πείτε τώρα ότι τόσοι κανανε. Θα πώ πάλι ότι πιστεύω ότι ΔΕΝ προκειται να υπάρξει κάποιο κώλυμα μελλοντικά στο να ξανακάνουν την σωστή αίτηση. Αν υπάρξει, με το τόσο αλαλούμ των τελευταίων ημερών, θα μιλάμε για στημένη ΑΛΗΤΕΙΑ!

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, terry said:

Γιατί δεν διαβάζεις την ΠΝΠ? Στο 1ο Άρθρο βαρέθηκες?

Γιατί τη διάβαζα από κινητό και μου διέφυγε το 18ο άρθρο...

Ξέρεις, πάντα θα υπάρχει και κάποιος άλλος λόγος, από τη "βαρεμάρα" που μπορεί κάποιος να μην παρατηρήσει κάτι. Δεν ξέρω αν το έχεις σκεφτεί...

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Ξέρεις, πάντα θα υπάρχει και κάποιος άλλος λόγος, από τη "βαρεμάρα" που μπορεί κάποιος να μην παρατηρήσει κάτι. Δεν ξέρω αν το έχεις σκεφτεί...

Υπάρχει πάντα και η επιλογή να μην ρωτήσεις πριν διαβάσεις. Δεν ξέρω αν το έχεις σκεφτεί...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, neo83_gr said:

Παντως η ΠΝΠ φεκ Α75 30-3-2020 στο μερος Γ αρ.18 .1 δε μας δινει και πολλα: παρέχεται δυνατότητα καταβολής μειωμένων εισφορών κατά ποσοστό είκοσι πέντε τοις εκατό (25%), μηνών Φεβρουαρίου και Μαρτίου , δηλαδή 220Ε Χ 0.25 Χ 2μηνες = 110 ευρω κέρδος , με την προϋπόθεση να πληρωθουν στην ωρα τους. Σιγα μην τα είχαμε πριν για να τα πληρώσουμε στην ωρα τους. Και νομίζουν θα τα βρούμε τωρα εν μεσω κρίσης. Αντε γεια εφκα

Δεν ξέρουμε αν περιλαμβάνονται σε αυτά και το ΕΤΕΑΕΠ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.