Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

Αυτά ισχύουν σε συνθήκες κανονικότητας. 

Αν είναι τα τα τινάξει το δημόσιο ταμείο, θα κάνει κούρεμα και στο Φ.Π.Α.. Βέβαια έχει πολλά άλλα να κάνει νωρίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

ενας καλός πινακας με δικαιωματα προθεσμίες κλπ

https://newpost.gr/oikonomia/5e8424a6fdce213770605852/o-hartis-ton-parohon-gia-martio-aprilio-grifos-ta-metra-gia-osoys-plittontai-pinakes

Edited by katrmp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, K_PAT said:

Παρακαλώ για μια επιβεβαίωση:

1. ΕΤΕΑΕΠ 68, 25ευρώ (Φεβρουάριος) για Σεπτεμβριο

2. Ρυθμίσης 120 δόσεων στο ΚΕΑΟ για ΤΣΜΕΔΕ κα ΤΕΑΜΕΔΕ για Σεπτέμβριο

 

Ευχαριστώ

http://sate.gr/data_source/2020ΥΠΕΡΓΑΣ-12.pdf

Σκέφτηκα ότι μπορεί να σε αφορά για το 2ο που ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μιας και γίνεται χαμός στο θέμα, θα μπορούσε κάποιος mod να μεταφέρει στο πρώτο post συγκεντρωμένες τις πληροφορίες που μας αφορούν όλους;

Εγώ από το διάβασμα που έριξα στο παρόν θέμα κατάλαβα ότι για κάποιον ελ. επαγγελματία που εργάζεται με μπλοκάκι (αν κατάλαβα καλά = "επιστήμονας") και δεν είναι δηλωμένος ως μισθωτός ισχύουν τα εξής:

  • Έκπτωση 25% στις εισφορές ΕΦΚΑ (και όχι ΕΤΕΑΕΠ προς το παρόν) Φεβρουαρίου-Μαρτίου ή αναστολή πληρωμής τους ως το καλοκαίρι.
  • Δυνατότητα να δηλώσουμε συμμετοχή κάποια στιγμή στο εγγύς μέλλον στο 600άρι μέσω κατάρτισης (στο οποίο από ότι έχω καταλάβει δεν ξέρουμε αν θα απαιτεί και φυσική μας παρουσία στα κέντρα κατάρτισης ακόμα) 
  • Με τα τωρινά δεδομένα προβλέπεται να πάρουμε το 800άρι, με αίτηση στην πλατφόρμα της ΑΑΔΕ (η οποία δεν είναι έτοιμη ακόμα και δεν έχει καμία σχέση με την πλατφόρμα του ΕΡΓΑΝΗ, η οποία παρεπιπτόντως είναι αυτή--> https://supportemployees.yeka.gr/ )

Θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να με επιβεβαιώσει, και ένα θερμό ευχαριστώ εκ των προτέρων στον @georgegaleos για το παρακάτω comment:  

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ καταλαβαίνω το εξής 

Η έκπτωση η αναβολη ισχύει για Εφκα, ρυθμίσεις, ΦΠΑ. Λεπτομέρειες για το καθένα υπάρχουν ξεχωριστά ίσως χρειάζεται μια διευκρίνιση για το ΦΠΑ 

Τα σεμινάρια ισχύουν και εννοείται αποκλείεται η παρακολούθηση σε κέντρο και λόγω μέτρων (απαγορεύεται η μετακίνηση, απαγορεύεται η λειτουργία ιδρυμάτων, κέντρων εκπαίδευσης κτλ) και έχουν ήδη πει ότι θα γίνει με την μορφή τηλεκαταρτησης 

Το 600ρι δεν ξέρουμε αν είναι ρευστό η αν είναι πληρωμενη υπηρεσία αξίας 600€ 

Το 800ρι μόνο αν συνεχιστούν τα ίδια μέτρα και τον Μάιο πράγμα αδύνατον με τα σημερινά δεδομένα όποτε ξεχάστε το 

 

Με λίγα λόγια όλοι θα πάρουν το 800ρι σε λίγες μέρες και εμείς θα μαζέψουμε μαργαρίτες τον Μάιο 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s2117 said:
  • Έκπτωση 25% στις εισφορές ΕΦΚΑ (και όχι ΕΤΕΑΕΠ προς το παρόν) Φεβρουαρίου-Μαρτίου ή αναστολή πληρωμής τους ως το καλοκαίρι.
  • Δυνατότητα να δηλώσουμε συμμετοχή κάποια στιγμή στο εγγύς μέλλον στο 600άρι μέσω κατάρτισης (στο οποίο από ότι έχω καταλάβει δεν ξέρουμε αν θα απαιτεί και φυσική μας παρουσία στα κέντρα κατάρτισης ακόμα) 
  • Με τα τωρινά δεδομένα προβλέπεται να πάρουμε το 800άρι, με αίτηση στην πλατφόρμα της ΑΑΔΕ (η οποία δεν είναι έτοιμη ακόμα και δεν έχει καμία σχέση με την πλατφόρμα του ΕΡΓΑΝΗ, η οποία παρεπιπτόντως είναι αυτή--> https://supportemployees.yeka.gr/ )

1ο ΝΑΙ

2ο Σωστά, αλλά τα σεμινάρια αφορούν τηλεκατάρτιση .... τι ???? δηλαδή να τηλεκαταρτισθώ δια ζώσης !!!

3ο Προβλέπεται ως ποσό στα λόγια δεν το έχω δει επίσημα. Σε ποια και τι είδους πλατφόρμα θα είναι, δεν το γνωρίζουμε, απλά υποθέτουμε. Θα υπάρξει το ανάλογο σούβλισμα μέχρι να μάθουμε ... έτσι για να αντικαταστήσουν το παραδοσιακό !!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pirsogiannis said:

http://sate.gr/data_source/2020ΥΠΕΡΓΑΣ-12.pdf

Σκέφτηκα ότι μπορεί να σε αφορά για το 2ο που ρωτάς.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Παρόλαυτα νομίζω ότι δεν έχω βγάλει ακόμη συμπέρασμα. Είμαι ε.ε.- ατομική επιχείρηση. Συζητώντας και με λογιστές δεν κατέληξα κάπου. Ως εκ τούτου με την μέθοδο του αποκλεισμού, αποφάσισα να μην πληρώσω ούτε ΕΤΕΑΑΕΠ, ούτε  τις δόσεις των ρυθμίσεων κρατώντας έστω και αυτά τα λίγα χρήματα για τις καθημερινές άμεσες ανάγκες. Πιστεύω ότι ο δρόμος θα είναι πολύ μακρύς ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, ikaros13 said:

Το 600ρι δεν ξέρουμε αν είναι ρευστό η αν είναι πληρωμενη υπηρεσία αξίας 600€

σύμφωνα με κάτι διαφημιστικά email που έχω λάβει από εταιρείες, τα 600 καταβάλλονται μετά το τέλος του προγράμματος και εντός μηνός, η εταιρία θα πληρωθεί από το υπόλοιπο κόστος του προγράμματος. Δεν υπάρχουν όμως τα αντικείμενα εκπαίδευσης, υπάρχει μόνο μια αίτηση συμμετοχής στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε ένα video με ένα password, με το σεμινάριο να τελειώνει αφού το δούμε για να τελειώνει αυτή η κοροϊδία.

Η πιθανότητα να μην είναι αεριτζήδες όσοι αυτόματα δήλωσαν έτοιμοι να κάνουν σεμινάρια είναι μηδαμινή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.