Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

25 λεπτά πριν, nik said:

Παιδιά τα 600 ευρώ μισθός είναι, τα παίρνουμε. Ουσιαστικά κάνουμε σύμβαση με κάποιο φορέα π.χ. ΥΠΕΚΑ ο οποίος μας στέλνει σε ΚΕΚ για να εκπαιδευτούμε και μας πληρώνει. Το ΚΕΚ πληρώνεται ξεχωριστά.

Δεν είναι 600 ευρώ δωροεπιταγή προς ελ.επ. για να πάει σε ΚΕΚ.

Πού το αναφέρει αυτό; 113 σελίδες στο νήμα και ακόμα ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Νιώθω πιο βλάκας και από βλάκα...

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, nik said:

Έχω κάνει κάτι παρόμοιο παλιότερα στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα είναι τιο ίδιο τωρα.

Επίσης τι ΚΕΚ κλπ, εδώ ούτε στο περίπτερο δεν μπορείς να πας...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DimCiv said:

Τζορτζ μπορείς να κάνεις ένα edit με το που έχει συζητηθεί (link); αν μπορείς, δηλαδή αν κάποιος κάνει τα σεμινάρια δεν αντιμετωπίζεται φορολογικά ως ε.ε. μετά; 

Επειδή βαριέμαι να ψάχω. Δες:

  • [ν.4172/2013 (ΚΦΕ), άρθρο 12, παρ.2, εδάφιο στ', (διαβάζεις όλο το εδάφιο στ' με ιδιαίτερη προσοχή στην τελευταία παράγραφο)]
  • [ΠΟΛ 1047/2015, άρθρο 4, εδάφια β,γ]
11 minutes ago, nik said:

αλλα λεει ο Τζορτζ για τους μπλοκακηδες με μεχρι 3 εργοδοτες που πανε σαν μισθωτοι νομιζω αλλα δεν θα σας πιανει ρε παιδια δεν πιστευω.

Nik καλησπέρα, ...για αυτούς λέω ... όχι απλά όσους μέχρι τρεις αλλά και στους παραπάνω από τρεις εργοδότες αλλά από έναν άνω του 75% των εσόδων ... και των λοιπών προϋποθέσεων που πρέπει να συντρέχουν. Προσωπικά δεν θα έμενα σε καμία περίπτωση στο τελευταίο που λες "δεν πίστεύω" αλλά θα έμενα στο "δεν τους έχω εμπιστοσύνη"

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πιστεύω κάποια βασικά πράγραματα είναι αυτονόητα. Έτσι πιστεύω εγώ.

Έχω κάνει κάτι παρόμοιο παλαιότερα. Τότε πήγαινε στο ΙΕΚΕΜ, τώρα προφανώς θα το κάνουμε από το σπίτι μας.

Δεν πιστεύω ότι οποιοδήποτε ΕΣΠΑ επηρεάζει φορολογία, εισόδημα κ.τ.λ. . Από εκεί και πέρα βλέπουμε, κουβέντα κάνουμε. Έτσι νομίζω θα είναι όπως σας το είπα, θα κόψουμε ένα τιμολόγιο και θα πάρουμε τα 600 τα οποία λογικά θα είναι φορολογητέα αλλά μπορεί να προβλέπει  ο νόμος να μην φορολογούνται για αυτό δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

τα 600 δε θα φορολογηθούν, αλλά θα φορολογηθούν τα υπόλοιπα από το πρώτο ευρώ ως ελ/επ ακόμα κι αν είχες δικαίωμα μισθωτού. μακάρι να πάει αλλιώς αλλά πότε θα το μάθουμε;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ανασύρω από το αρχείο μου σχετικό και να απολογηθώ στο forum και ειδικότερα απέναντι στον @nik, --μου θύμισε κάτι ο τρόπος που έγραψε το σχετικό παραπάνω-- και άρχισα να ψάχνω τα κιτάπια μου---διότι

όντως δεν υπάρχει θέμα στο να μην φορολογηθούν ως "φορολογικό  μπλοκάκι",

 αλλά παρασύρθηκα διότι συνάδελφοι που γνωρίζω και είχαν παρακολουθήσει γνωστά σεμινάρια επιθεωρητών κλπ είχαν θέμα και έτρεχαν να πείσουν του σεμιναριοδότες να κάνουν τροποποιήσεις στον τρόπο που έστελναν στην ΑΑΔΕ τους σχετικούς κωδικούς στο αρχείο βεβαιώσεων.

Κάποιοι τα κατάφεραν και άλλοι έχασαν το "φορολογικό μπλοκάκι. Ακόμη και πέρσι συνάδελφος έχασε το "φορολογικό μπλοκάκι" εξαιτίας σεμιναρίου που του έστειλαν λάθος κωδικό και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι. Κάποιοι στο forum είχαν θέμα ότι δεν τους έπαιρνε την σχετική επιλογή στο Ε3 στα έτη που είχαν σεμινάρια και το είχαμε συζητήσει τότε. (και μάλλον από τον τρόπο που είχαν ανέβει στην ΑΑΔΕ από τους παρόχους τα σχετικά αρχεία βεβαιώσεων-κωδικοί)

Οπότε θα χρειαστεί προσοχή όταν ανέβουν τα στοιχεία από τον πάροχο να ελεγχθεί ότι έχουν ανέβει με τον σωστό κωδικό.

Δείτε λοιπόν συνημμένα αυτά που ξέθαψα από το αρχείο μου. 

Είναι:  Το ερώτημα που είχε υποβάλει το ΙΕΚΕΜ και την απάντηση που έλαβε από την φορολογική διοίκηση.

Και πάλι ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ αν παραπλάνησα με το προηγούμενο σχόλιό μου.
 

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΙΕΚΕΜ ΠΡΟΣ ΥΠΟΙΚ.pdf ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΙΕΚΕΜ_Εγκύκλιος 1095974_2015.pdf

Edited by georgegaleos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά στην τεκμηριωμένη απάντηση του georgegaleos,

xρειάζεται απλώς προσοχή από όσους φορολογούνται ως μισθωτοί να ενημερώσουν τον φορέα ώστε να περαστεί η αμοιβή του σεμιναρίου στον σωστό κωδικό.

Ορίστε και ένα παλιότερο θέμα που είχαμε κάποιοι:

Επίσης δεν θυμάμαι αν είχαμε καταλήξει σχετικά με το αν μετράει ως εργοδότης ο φορέας των σεμιναρίων. Προσέξτε το όσοι έχετε ήδη 3 εργοδότες.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nikostzar said:

με το αν μετράει ως εργοδότης ο φορέας των σεμιναρίων. Προσέξτε το όσοι έχετε ήδη 3 εργοδότες.

και να μετράει .. λογικά ως ποσό μικρό (600€) οπότε κατά πάσα πιθανότητα θα πάει πάλι "φορολογικό μπλοκάκι" αν "λαμβάνει τουλάχιστον το 75% των ετησίων αμοιβών του μόνο από έναν."

  

6 minutes ago, nikostzar said:

xρειάζεται απλώς προσοχή από όσους φορολογούνται ως μισθωτοί να ενημερώσουν τον φορέα ώστε να περαστεί η αμοιβή του σεμιναρίου στον σωστό κωδικό.

Το γράφει η εγκύκλιος αλλά ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ έκανες που το ΤΟΝΙΣΕΣ να υπάρχει ως καθαρό κείμενο σε ανάρτηση (σε πιθανή αναζήτηση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.