Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

Προφανέστατα θα κάνουμε αίτηση.

Μετά τις 6/4 δεν είχαν πει παίρνουμε σειρά κι εμείς, σε ξεχωριστή πλατφόρμα?

Εκεί, λογικά, θα δηλωθεί ο ΙΒΑΝ για τον πακτωλό χρημάτων που έχουμε λαμβάνειν

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, venezia said:

Για την μείωση του ενοικίου του γραφείου μας κάνουμε κάπου αίτηση ?

Μείωση ενοικίου επαγγελματικού μισθώματος δικαιούνται μόνο οι επιχειρήσεις που έκλεισαν με κρατική εντολή, όχι αυτές που έχουν ΚΑΔ που πλήττονται ή όσοι κλείνουν με δική τους απόφαση.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

@venezia, καλήμερα, δες την απόφαση 13031/Δ1.4551 "Τροποποίηση της αριθμ. 40331/Δ1.13521/13-9-2019 (3520/Β΄/19-9-2019) «Επανακαθορισμός όρων ηλεκτρονικής υποβολής εντύπων αρμοδιότητας Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας (ΣΕΠΕ) και Οργανισμού Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ)» απόφασης του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει." [ΦΕΚ B’ 994/23.03.2020],

σελ. 10398, αριστερή στήλη

" ... Ι.  Οι επιχειρήσεις-εργοδότες α) των οποίων έχει ανασταλεί η κύρια επιχειρηματική δραστηριότητα, με εντολή δημόσιας αρχής, οπότε είναι δικαιούχοι μείωσης μισθώματος επαγγελματικών μισθώσεων ............υποχρεούνται: -στην περίπτωση α) να δηλώσουν υπεύθυνα, όπως ορίζεται στην με αριθμ. 12998/232/23-3-2020 υπουργική απόφαση ...................... i) την αναστολή της κύριας επιχειρηματικής τους δραστηριότητας λόγω εντολής από δημόσια αρχή, βάσει ΚΑΔ, οριζόμενες από το Υπουργείο Οικονομικών όπως ισχύουν κάθε φορά, ii) τα στοιχεία του εκμισθωτή και του μισθίου ακινήτου εφόσον έχουν επαγγελματική μίσθωση ακινήτου προς εξυπηρέτηση της επιχειρηματικής δραστηριότητας που έχει ανασταλεί με εντολή Δημόσιας Αρχής, ....."

 

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνουμε αίτηση είπε (ο Βρουτσης) σε πλατφόρμα που θα ανοίξει, μέχρι την άλλη Πέμπτη (Για τα 600€)

Edited by d.styl
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεια σας και από εμένα. Έχω χάσει τη μπάλα με αυτή την ιστορία. Θέλω τα φώτα σας ως προς το εξής. Είμαι εε, η δραστηριότητά μου εντάσσεται στους πληττόμενους ΚΑΔ αλλά δεν απασχολώ προσωπικό. Αν κατάλαβα καλά, όπως έγραψε κι ο Γιώργος (@georgegaleos), περιπτώσεις σαν εμένα δεν ενέπιπταν στην πλατφόρμα που τρέχει τώρα στην ΕΡΓΑΝΗ και αφορά δήλωση προσωπικού για την επιδότηση των 800 ευρώ και μείωση ενοικίου. Επίσης κατάλαβα πως στις 6/4 θα ανοίξει άλλη πλατφόρμα για τους επιστήμονες προκειμένου να πάρουν (ή να πάρουν και να δώσουν σε ΚΕΚ) το επίδομα των 600 ευρώ. Περιπτώσεις σαν εμένα, δλδ εε σε πληττόμενο ΚΑΔ αλλά χωρίς προσωπικό σε ποια πλατφόρμα αιτούνται ενίσχυσης για τα 800 ευρώ και τις λοιπές ελαφρύνσεις; Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας γιατί μέρα με τη μέρα μπερδεύομαι και περισσότερο.

Επίσης, μέσα στο Μάρτη έκοψα ΤΠΥ για κάποια πολύ μικρή αμοιβή που μου χρωστούσαν. Σε αυτή την περίπτωση, δικαιούμαι ενίσχυσης;

 

Σας ευχαριστώ πολύ κι εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας

 

Edited by Vassia_H
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Vassia_H said:

Συνάδελφοι για 'σας και από εμένα. Έχω χάσει τη μπάλα με αυτή την ιστορία. .............

Επίσης, μέσα στο Μάρτη έκοψα ΤΠΥ για κάποια πολύ μικρή αμοιβή που μου χρωστούσαν. Σε αυτή την περίπτωση, δικαιούμαι ενίσχυσης;

Σας ευχαριστώ πολύ κι εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας

 

Ο νομοθέτης πιστεύω ότι εννοεί τα επαγγέλματα που πλήττονται . Όταν λοιπόν έχουμε μηδαμινές εισπράξεις προφανώς και είμαστε πληττόμενοι άρα και τη δικαιούμαστε

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@venezia, ο νομοθέτης δεν έχει επιλέξει τα επαγγέλματα που πλήττονται ούτε με τις εισπράξεις, ούτε με τα έξοδα, τζίρους, κλπ  .... αλλά μόνο με βάση τους ΚΑΔ. Παρ' όλα αυτά μάλλον θα έλεγα ότι πρέπει να περιμένουμε να δούμε την σχετική εγκύκλιο όταν έρθει η ώρα μας (μακάβριο ακούστηκε!!!) , μήπως κρύβει παγίδες του τύπου ... "(προϋπόθεση να μην έχουν υποβάλει τους τελευταίους έξι μήνες μηδενικές δηλώσεις ΦΠΑ)", όπως είχε γράψει στο δ.τ. της 31/3/2020 του Υπουργείου Οικονομικών για τους ελεύθερους επαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενους και ιδιοκτήτες των επιχειρήσεων (κάθε νομικής μορφής εκτός Α.Ε.) που απασχολούν έως 5 άτομα. Η σχετική για αυτούς πλατφόρμα είπαν ότι θα ανοίξει στις 6/4/20.

Αν δεν δούμε την απόφαση ... δεν ...

edit: Το τι σημαίνει "μηδενικές" για τον υποβολέα!!!! και τον συντάκτη!!!! του δ.τ. και το τι εννοούν είναι ένα θέμα. 

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, georgegaleos said:

@venezia, ο νομοθέτης δεν έχει επιλέξει τα επαγγέλματα που πλήττονται ούτε με τις εισπράξεις, ούτε με τα έξοδα, τζίρους, κλπ  .... αλλά μόνο με βάση τους ΚΑΔ. Παρ' όλα αυτά μάλλον θα έλεγα ότι πρέπει να περιμένουμε να δούμε την σχετική εγκύκλιο όταν έρθει η ώρα μας (μακάβριο ακούστηκε!!!) , μήπως κρύβει παγίδες του τύπου ... "(προϋπόθεση να μην έχουν υποβάλει τους τελευταίους έξι μήνες μηδενικές δηλώσεις ΦΠΑ)", όπως είχε γράψει στο δ.τ. της 31/3/2020 του Υπουργείου Οικονομικών για τους ελεύθερους επαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενους και ιδιοκτήτες των επιχειρήσεων (κάθε νομικής μορφής εκτός Α.Ε.) που απασχολούν έως 5 άτομα. Η σχετική για αυτούς πλατφόρμα είπαν ότι θα ανοίξει στις 6/4/20.

Αν δεν δούμε την απόφαση ... δεν ...

edit: Το τι σημαίνει "μηδενικές" για τον υποβολέα!!!! και τον συντάκτη!!!! του δ.τ. και το τι εννοούν είναι ένα θέμα. 

Κατ επέκταση αυτής της διατύπωσης (δεν ξέρω αν ισχύει τελικά) για διάστημα 6 μηνών να μην έχει υποβληθεί μηδενική, σημαίνει και ότι ελέγχουν αν είσαι ενεργός τους τελευταίους 6 μήνες; Δηλαδή ένα παιδί που με ρωτάει αν δικαιούται το βοήθημα με έναρξη επαγγέλματος αρχές του έτους τι γίνεται; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.